yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: AP
  חדשות • 21.03.2018
  גרסת בוש
  הנשיא בוש הבן ואולמרט אולי היו חברים, אבל כשרה”מ התקשר ביולי 2007 ואמר: "ג'ורג', אני מבקש ממך להפציץ בסוריה", בוש, שהסתבך בעיראק, בחר להשאיר את ישראל לבד • כשהשיחה הסתיימה אמר על אולמרט: "אני מעריך אותו, יש לו ביצים"
  אורלי אזולאי

  ב־6 בספטמבר 2007, סמוך לשעה ארבע לפנות בוקר, ישב ראש הממשלה דאז אהוד אולמרט בבור בקריה בתל־אביב ושמע יחד עם צמרת הצבא את מילת הקוד "אריזונה". המשמעות: חיל האוויר הישראלי הפציץ והשמיד את הכור הגרעיני בסוריה והמשימה הוכתרה בהצלחה. אלא שכמה חודשים לפני הלילה ההוא אולמרט קיווה שמי שתחסל את תוכנית הגרעין הסורית היא בכלל ארצות־הברית.

   

  ביולי 2007 התקשר ראש הממשלה אולמרט לנשיא בוש, שנחשב לידיד גדול של ישראל וחבר אישי של אולמרט, ואמר לו: "ג'ורג', אני מבקש ממך להפציץ בסוריה". בוש ציטט אותה שיחת טלפון בספר הזיכרונות "נקודות הכרעה" שפירסם לאחר שסיים שתי כהונות בבית הלבן. בתגובה לבקשה השיב בוש: "אני לא יכול להצדיק מתקפה על מדינה ריבונית אלא אם כן סוכנויות המודיעין של ארצות־הברית יאמרו לי שמדובר בתוכנית לפיתוח נשק גרעיני". אולמרט ענה "האסטרטגיה שלך, אדוני הנשיא, מדאיגה אותי מאוד". הנשיא לשעבר כתב כי "אולמרט לא ביקש ממני אור ירוק לתקיפה, ואני לא נתתי אור כזה. הוא פעל כפי שהאמין שחיוני לפעול למען הגנה על מדינת ישראל". כאשר הסתיימה שיחת הטלפון, ואולמרט הודיע לבוש כי ישראל תדאג לאינטרסים שלה, בוש אמר לעוזריו "זו הסיבה שאני מעריך את האיש הזה, יש לו ביצים".

   

  בספרו כתב בוש כי שקל להפציץ את הכור בסוריה, וכי בין היתר גם עלתה מצידו האפשרות לבצע פשיטה חשאית על האתר החשוד. בסופו של דבר הוחלט לא לעשות זאת אחרי שהתברר כי לא ניתן יהיה להחדיר צוות לסוריה. "שקלתי עם הצוות שלי התקפה מהאוויר על סוריה", הוא כתב בספרו, "אולם הפצצה של מדינה ריבונית ללא אזהרה מראש וללא הצדקה הייתה יכולה לייצר תגובה שלילית ביותר".

   

  בימים ההם היה הנשיא בוש באחד מרגעי השפל של נשיאותו. הציבור בארה"ב התקשה לקבל את המחיר הגבוה שגבתה המלחמה בעיראק, הן בחיי אדם והן בכספי משלם המסים, והחל לתהות על צדקת המעורבות האמריקאית בעיראק. הצבא האמריקאי יצא לעיראק בתגובה למתקפת הטרור ב־11 בספטמבר. ההסבר לבחירה דווקא בעיראק היה כי סדאם חוסיין מחזיק בנשק להשמדה המונית, כולל נשק גרעיני. רק בחלוף הזמן התברר כי היה זה מידע שקרי. כאשר הצבא האמריקאי החל להסתבך בעיראק, הציבור האמריקאי כיוון אצבע מאשימה לעבר בוש וממשלו והחלה צניחה באהדה כלפיו. זה היה המצב כאשר אולמרט ביקש למעשה מבוש לצאת למלחמה נוספת במזרח התיכון.

   

  למרות שבישראל דאגו לעדכן את הממשל בארצות־הברית על חומרת הממצאים אודות הכור הסורי המתהווה, ההתרשמות הייתה כי בבית הלבן לא מיהרו לקבל את הדברים, בעיקר נוכח דיווחי העבר הכוזבים אודות מאמצי עיראק להשיג נשק גרעיני. ההתנגדות לפעולה אמריקאית בסוריה הייתה גורפת בקרב קובעי המדיניות בממשל בוש ובקרב האחראים על גופי הביון והביטחון. במהלך הישיבות שהתקיימו בנושא בבית הלבן הועלתה האפשרות כי ישראל תתקוף בעצמה בסוריה. קונדוליסה רייס, מזכירת המדינה דאז, שטענה כי תקיפה אמריקאית בסוריה תוביל למלחמה אזורית, זילזלה ביכולת הישראלית, ועל פי תחקיר של המגזין "ניו יורקר" אמרה ש"הצבא הישראלי לא מסוגל לעשות זאת".

   

  באותו תחקיר גם נכתב כי כאשר אולמרט נפגש עם בוש ב־17 ביוני 2007 הוא הזהיר כי "אם הכור לא יושמד הוא יהפוך לפעיל, ואז אם יותקף הוא יזהם את מימי הפרת". על פי עצת עוזריו, בוש השתדל באותה פגישה בעיקר להקשיב. על כך אמר לאחר התקיפה אחד מעוזריו הבכירים של בוש באותם ימים, "אולמרט לא ביקש אור ירוק, ובוש לא נתן אור אדום. אולמרט ראה בכך אור ירוק".

   

  yed660100