yed300250
הכי מטוקבקות
  שיפר
  המוסף לשבת • 22.03.2018
  "אסד יכחיש וינסה לנקום"
  האלוף (מיל') עמוס גלעד, ראש המטה המדיני–ביטחוני בזמן המבצע, חושש שפרסום הפרשה יגרור תגובה סורית קשה וחושף את המחלוקת עם ברק: "מי שרצה לדחות את התקיפה מחוייב בחשבון נפש"
  שמעון שיפר

  האלוף (מיל') עמוס גלעד מכיר היטב את נשיא סוריה בשאר אסד. הוא עוקב אחריו כבר שנים. כשהפך אסד הצעיר לנשיא סוריה, גלעד היה ראש חטיבת המחקר באמ"ן. כשנודע שהוא מקים כור גרעיני בעזרתה של צפון־קוריאה, גלעד כבר היה ראש המטה המדיני־ביטחוני במשרד הביטחון.

   

  "בשאר אסד הוא פסיכופט", אומר גלעד, "אילו הניסיון שלו להצטייד בנשק גרעיני היה מצליח, הוא לא היה מהסס לאיים עלינו בירי טילים גרעיניים. נשק גרעיני בידי אסד היה מערער את היציבות היחסית באזור והופך את ישראל לנמר של נייר, או כפי שאני נוהג לומר: 'שמשון אחרי ביקור במספרה'.

   

  "עכשיו, אחרי שישראל הודתה בכך שהסירה את האיום, אני מעריך שהשליט הסורי יתייצב מול המצלמות, יתבונן במראייניו בעיני התכלת שלו, ויאמר שמדובר בהמצאה ישראלית שאין לה כל בסיס במציאות. אחר כך, חדור תחושת נקם, הוא יחפש הזדמנות להגיב בצורה החריפה והכואבת ביותר כלפינו. אילו זה היה תלוי בי, לא הייתי מפרסם את הפרשה הזו גם היום".

   

  הכור של דאעש

  גלעד צבר עשרות שנים של איסוף וגיבוש הערכות מצב מודיעיניות שהוגשו לראשי ממשלה, שרי ביטחון ומקבלי ההחלטות האחרים. תחת ידיו עבר מידע רגיש ביותר שנאסף על ידי לוחמים שנשלחו למדינות ערב. בתקופה שקדמה להפצצת הכור הסורי הוא היה חלק מהצוות בראשותו של שלום תורג'מן, יועצו המדיני של ראש הממשלה, ובהשתתפות נציגים של כל זרועות המודיעין, שליוו את ההכנות למבצע והכינו את המערכה המדינית ליום שאחרי.

   

  "סוריה הדהימה את קהילת המודיעין שלנו", אומר גלעד. "במשך שנים עקבנו אחרי כור מחקר קטן וחסר ערך שהחזיקו הסורים בפיקוח בינלאומי, ולא ידענו דבר על המתרחש בצפון סוריה. מבחינה מקצועית, אסד ראוי לכל שבח. הוא השכיל למדר את הסביבה הקרובה אליו, את האיראנים, את הרוסים. הוא הצליח לשטות בכל העולם. מה שעלול היה להיות הכישלון הגדול ביותר של המודיעין הישראלי הפך להצלחה מפוארת. אני מעניק את האשראי בעיקר לראש המוסד דאז מאיר דגן ז"ל, שהיה נחוש להפוך כל אבן אחרי שהגיעה אליו הידיעה הראשונה שהחשידה את אסד בקשר חשאי עם בכירים מצפון־קוריאה. דגן הבין את המשמעות העמוקה של מה שמתחולל בדמשק".

   

  "כשקראתי את הדיווח הראשון בנוגע לאסד ולצפון־קוריאה, אחזה בי צמרמורת. שאלתי את עצמי: איך זה קרה לנו? סוריה, שעמדה במוקד הכיסוי האיסופי וההערכה של המודיעין שלנו, הצליחה להערים עלינו. הכור הזה נבנה באזור הכי נידח של סוריה, שהפך לימים למעוז של דאעש. האם יכול להיות סיוט גדול יותר מלצפות במנהיג דאעש, אבו בכר אל־בגדאדי, מכריז: 'השגתי שליטה על מתקן גרעיני?' הלקח שלי: תמיד תהיה דרוך, צנוע ומוכן להפתעות, במיוחד כשמדובר במשטר מרושע כמו של אסד".

   

  תבונת הקבינט

  בניגוד למנחם בגין בשעתו, שהודיע מיד לאחר הפצצת הכור בעיראק כי מדובר בפעולה ישראלית, הפעם הוחלט שישראל תחריש. "הקבינט נהג בתבונה", אומר גלעד. "קבלת אחריות רשמית להשמדת הכור הסורי הייתה משפילה את אסד וגוררת אותו לתגובה קשה נגד ישראל. ואכן, אסד התאפק ולא הגיב".

   

  גלעד, ולא בפעם הראשונה, מצא את עצמו חולק בצורה גורפת על עמדתו של השר שאיתו עבד. במקרה זה מדובר היה בשר הביטחון אהוד ברק, שהציע להמתין עם ההכרעה בעניין הכור הסורי. באחד הדיונים שהתקיימו בלשכת שר הביטחון לקראת הפעולה אף העיר ברק לגלעד על כך שהציג "עמדה פזיזה". אך גלעד לא שינה את השקפתו שלפיה ישראל חייבת לפעול בדחיפות.

   

  "על פי תפיסתי, מעולם לא שירתתי אדם מסוים", הוא אומר. "אני ועמיתיי הקצינים – הרמטכ"ל, מפקד חיל האוויר וראש אמ"ן – משרתים את המדינה. יש לנו מחויבות מוחלטת למדינה. נקודה. עניינית, כל עמדה שגרסה שצריך להמתין ולהימנע מפעילות, או להעדיף פעילות דיפלומטית בלוח הזמנים הקצר שעמד לרשותנו לפני חיבור הפרויקט המפלצתי הזה לנהר הפרת, הייתה בלתי סבירה לחלוטין. מי שחשב אחרת מחויב היום בחשבון נפש. בסופו של דבר, עמדתו של ראש הממשלה גוברת על כל עמדה אחרת. התנגדותו של ברק הייתה בטלה בשישים מול נחישותו של ראש הממשלה אהוד אולמרט להסיר את האיום הנורא הזה מעל ראש של ישראל".

   

  טראמפ, תיזהר

  בחודשים הקרובים צפוי נשיא ארצות־הברית, דונלד טראמפ, להיפגש עם מנהיג צפון־קוריאה כדי לדון איתו על "עסקת המאה": הקלה בסנקציות תמורת הפסקת הפרויקט הגרעיני. האלוף (מיל') גלעד אינו אופטימי. "לצפון־קוריאה אין קווים אדומים", הוא אומר, ומזכיר שהמשטר בפיונגיאנג רימה את האמריקאים כמה פעמים – כולל בפרשת הכור הסורי. כישלון השיחות בין ארה"ב לצפון־קוריאה, מזהיר גלעד, לצד פרישתה הצפויה של ארה"ב מהסכם הגרעין עם איראן, עלולים לערער את המזרח התיכון, להחזיר את איראן למסלול של פיתוח נשק גרעיני, ולדרבן גם את סעודיה ומצרים להצטרף למועדון הגרעיני.

   

  "כשקראתי את הדיווח הראשון על אסד וצפון–קוריאה, אחזה בי צמרמורת. שאלתי את עצמי: איך זה קרה לנו? סוריה, שעמדה במוקד הכיסוי האיסופי וההערכה של המודיעין שלנו, הצליחה להערים עלינו"

   

   


  פרסום ראשון: 22.03.18 , 17:31
  yed660100