ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  בית אלפא | צילום: אפי שריר
  מסלול • 25.03.2018
  ראשונים בשטח: 10 השמורות הראשונות בישראל
  כיום זה נראה טבעי ומובן מאליו, אבל עד אמצע שנות ה־60 לא היו בישראל שמורות טבע וגנים לאומיים מוכרזים. לכבוד חגיגות ה־70, הגיע הזמן לחזור אחורה לשמורות שהפכו את הארץ למה שהיא. תנו להן את הכבוד וצאו לטייל בהן

  מי הייתה שמורת הטבע הראשונה שהוכרה בישראל? ומי זכה להיות הגן הלאומי הראשון? מדוע הוכרזה שמורת טבע הר מירון? אילו שמורות נמצאות על איים בודדים? הנה סיפורן של 10 שמורות הטבע והגנים הלאומיים הראשונים שהוכרזו בארץ.

   

  שמורת טבע החולה

   

  השילוב הייחודי של אגם וביצות, באחד מבתי הגידול הלחים החשובים ביותר במזרח התיכון, הוא זה שהביא להכרזת שמורת הטבע הראשונה במדינת ישראל. כידוע, בית הגידול השופע הזה הוא השריד האחרון מאגם החולה ומביצות החולה, שיובשו בשנות ה־50 של המאה שעברה.

   

  ככזה, יש בו מגוון אדיר של עופות מים ובעלי חיים נוספים, שאת חלקם תמצאו רק כאן. כך למשל דו־חי העונה לשם עגולשון שחור־גחון, שסברו כי נכחד מהעולם כולו, אך התגלה מחדש ב־2011.

   

  שמורת החולה | צילום: דורון ניסים
  שמורת החולה | צילום: דורון ניסים

   

   

  צאו לטייל: צעדו לצד האגם, שריד מרומז לאגם ההיסטורי, בקרו בשולי הביצה שבה חבויים בעלי חיים רבים, טפסו למגדל התצפית והתענגו על מרכז המבקרים האינטראקטיבי "עופוריה".

   

  תאריך הכרזה: 26/11/64.

   

  הגעה: לצד כביש 90, כ־3 ק"מ מצפון לצומת יסוד המעלה.

   

  שמורת טבע חוף האלמוגים באילת

   

  נחל קטלב | צילום: אלכס קולומויסקי
  נחל קטלב | צילום: אלכס קולומויסקי

   

   

  "גנים צבעוניים מתחת למים" - כך מתוארת שמורת הטבע הססגונית הזו, שמורה ימית שמאכלסת שוניות אלמוגים בצבעים שמלטפים את העיניים, ובהן שפע של דגים אקזוטיים.

   

  הסיבה להכרזה היא העובדה שמדובר בשוניות האלמוגים היחידות בתחום מדינת ישראל, ובהן מגוון מיני אלמוגים, חסרי חוליות ודגים. בנוסף, זוהי אחת משוניות האלמוגים הצפוניות ביותר בעולם, ולכן יש בה מינים ייחודים.

   

  צאו לטייל: כדי להגיע אל כל היופי הזה, הוקמו גשרים מעל השונית, המאפשרים תצפית וגם שחייה וצלילה (ניתן לשכור ציוד שנרקול במקום). בפעם הבאה שתגיעו לאילת, זו צריכה להיות תחנת החובה שלכם.

   

  תאריך הכרזה: 26/11/64

   

   

   

  הגעה: כ־7 ק"מ מדרום לאילת, על כביש אילת־טאבה.

   

  שמורת טבע איי חוף־דור ומעגן מיכאל

   

  מסתבר שגם לישראל יש איים. ואפילו בודדים. במקרה זה, מדובר באיי כורכר שמהווים אתרי קינון לעופות מים, בהם שחפים ושחפיות. השמורה משתרעת על שטח צנוע של 21 דונם סך הכל, ועל אף שמדובר באיים קטנים, יש להם כמובן שמות: האי חופמי, אי היונים ועוד.

   

  צאו לטייל: מאחר שמדובר במקום קינון ייחודי, אסור להגיע אל האיים ולבקר בהם. עם זאת, אתם יותר ממוזמנים לצפות בהם מחוף דור, וכן לבקר בשמורת חוף דור־הבונים הסמוכה, המציעה מסלול טיול קליל ויפה לצד החוף.

   

   

   

  תאריך הכרזה: 26/11/64.

   

  הגעה: מכביש 4, צפונית לצומת פוריידיס.

   

  גן לאומי אשקלון
  גן לאומי אשקלון

   

  גן לאומי תל אשקלון

   

  הגן הלאומי הראשון שהוכרז בישראל הוא גם אחד הפופולריים שבהם, זאת בזכות השילוב של עתיקות, חוף ים מוכרז ופארק ירוק ורחב ידיים.

   

   

   

  ההכרזה באה בשל הרצון לשמר את שרידי אשקלון לדורותיה, מהתקופה הכנענית התיכונה וימי המקרא עד ראשית המאה ה־20. זאת לצד הימצאות ממצאים מרשימים - בהם עשרות עמודי גרניט - וכן שימור של נופי הכורכר וחולות מישור החוף. חשוב לא פחות: הרצון להכשיר את האתר לבילוי בחיק הטבע.

   

  צאו לטייל: אל תוותרו על "מסלול החולות". עוד במקום: סוללה קדומה, חומות ימי הביניים, בזיליקה רומית, בארות אנטיליה וכמובן — חוף הים ושפע פינות הפיקניק.

   

  תאריך הכרזה: 18/3/65.

   

  הגעה: בחלק הדרומי של העיר אשקלון, ליד חוף הים.

   

   

   

  שמורת טבע איי חוף ראש הנקרה

   

  בדומה לשמורת טבע איי חוף־דור ומעגן מיכאל, גם שמורה זו מגיעה בדמות איי כורכר שמהווים בית מוגן לעופות מים המקננים בהם. שחף, אכזיב ונחליאלי הם שמות האיים, שניתן לצפות בהם מהחוף, אך גם במקרה זה הגישה אליהם אסורה, כדי למנוע הפרעה לבעלי הכנף.

   

  מעניין לגלות כי בימי קדם שימשו האיים אתרי חציבת כורכר, ואף נמצאו בהם ממצאים ארכיאולוגיים.

   

  צאו לטייל: כאמור, לעלות לאיים אסור (וגם לא להתקרב אליהם בכלי שיט), אך טוב תעשו אם תצעדו לאורך רצועת החוף הפסטורלית והציורית מאכזיב לכיוון ראש הנקרה. מומלץ גם לבקר בגן לאומי אכזיב, שבו מפרץ קסום, מדשאות לרוב וחניוני לילה מאובזרים.

   

  תאריך הכרזה: 10/6/65.

   

  הגעה: בקצהו הצפוני של כביש 4, צפונית לנהריה.

   

  שמורת טבע נחל שורק צפוני

   

  שמורת טבע ותיקה זו שוכנת בהרי ירושלים, וכדאי לדעת כי חלקה הדרומי הוכרז כ־8 שנים מאוחר יותר. שטחה למעלה מ־11,000 דונמים, וכיאה לשמה, היא מקיפה את גדותיו של נחל שורק. בשמורת טבע זו מצוי שילוב של מגוון צומח עשיר, בהם צמחים נדירים, מעיינות מפכים ושרידים היסטוריים. בהקשר זה מעניין לדעת כי בסוף המאה ה־19 נבנתה לצד הנחל מסילת הרכבת הטורקית, הראשונה בארץ־ישראל.

   

  צאו לטייל: מסלולי טיול רבים מתפתלים באזור זה, בהם בנחל שורק ההררי, בנחל קטלב ועוד.

   

  תאריך הכרזה: 10/6/65.

   

  הגעה: לצד כביש 3866 בהרי ירושלים (סמוך למערת הנטיפים).

   

   

  גן לאומי הרי יהודה

   

  גן לאומי הרי יהודה הוא אחד הגדולים מסוגו בישראל. שטחו למעלה מ־27,000 דונמים, והוא טומן בחובו ערכי טבע ומורשת רבים, בהם מגוון של צומח ובעלי חיים, אתרי עתיקות רבים, יערות ומעיינות, בוסתנים ושטחי חקלאות קדומה, וגם זירות התרחשות שכיכבו בסיפורים מהמקורות.

   

  צאו לטייל: כאן, בחלק המערבי של פרוזדור ירושלים, מצויים מסלולי טיול רבים (כולל טיולי אופניים) וכן חניוני מטיילים. בין המסלולים: דרך בורמה, שביל הקדושים, נחל כרמילה, שלוחת משלטים, שמורת המסרק, נחל כסלון ועוד. המסלולים הפופולרים הם בדרך כלל נחל מערה ובית עיתאב.

   

  תאריך הכרזה: 8/7/65.

   

  הגעה: מספר כניסות, מכביש 38 ומכביש 3955.

   

  גן לאומי בית־שאן

   

  מסתבר שבית שאן העתיקה ממשיכה להיחשף כל העת. למעשה, ישנם בה עוד חלקים נרחבים שעדיין לא נחשפו, וממתינים להתגלות. גן לאומי מטופח ומרתק זה הוא המקום שבו בני אדם החלו להתיישב כבר לפני כ־7,000 שנים, בזכות מעיינותיו השופעים ואדמתו הפורייה, אך שרידי הפאר המרשימים שבו שייכים לתקופה הרומית והביזנטית.

   

  הסיבות להכרזה כללו את שימור התל המקראי, שבו שרידים שראשיתם בתקופה הכלקוליתית. בנוסף, שימור שרידי העיר הרומית והביזנטית, הכשרתם והצגתם לקהל וכן שימור בית הגידול הלח של נחל חרוד.

   

  צאו לטייל: סיור בעיר העתיקה יפגיש אתכם עם התיאטרון הרומי, בית המרחץ המערבי, הקרדו המשוחזר (רחוב פלדיוס), שרידי מקדש רומי ועוד ועוד. מומלץ גם להגיע בשעות הערב למיצג הרב־חושי המהמם "לילות שאן", שייקח אתכם למסע בזמן.

   

  תאריך הכרזה: 2/9/65.

   

  הגעה: הגישה מרחוב שאול המלך בבית־שאן.

   

  שמורת טבע הר מירון

   

  ברוכים הבאים אל שמורת הטבע הגדולה ביותר בצפון ישראל. היא מציגה לראווה הרים גבוהים, חורש סבוך, עולם חי וצומח ייחודי וכן מעיינות, מערות ותצפיות נוף פנורמיות.

   

  עוד לפני ההכרזה הרשמית, בתקופת המנדט הבריטי, הבינו אנשי הטבע היטב כי מרחב זה, שבו הרים גבוהים ואוכלוסייה דלילה, טומן בחובו מגוון מינים ייחודי ומערכות אקולוגיות משגשגות.

   

  צאו לטייל: מסלולי טיול רבים ממתינים לכם כאן, בהם מסלול הפסגה בהר מירון (בגובה של 1,208 מטרים), טיולים בהר הילל, הר כפיר והר אדיר, חורבת שמע שבה עתיקות ייחודיות, נחל עמוד המשופע במעיינות ועוד.

   

  תאריך הכרזה: 9/12/65.

   

  הגעה: גבולות השמורה כמעט חופפים לכבישים המקיפים אותה: 85, 864, 89, ו־866.

   

  גן לאומי בית אלפא

   

  דצמבר 1928. אחד מחברי קיבוץ בית אלפא מספר לארכיאולוג אלעזר סוקניק על גילויה של רצפת פסיפס מעוטרת בשדות הקיבוץ הסמוך, חפציבה. סוקניק מבין במהרה כי מדובר בשרידי בית כנסת עתיק, ובתוך זמן קצר הוא מתחיל לחפור באזור. בין השאר, הוא חושף כאן פסיפס מרהיב, שבו גלגל מזלות ודמויות אנושיות. גילוי זה הדהים את העולם היהודי כולו, שעד אז לא הכיר אמנות יהודית מסוג זה.

   

  צאו לטייל: הגן הלאומי הקטן כולל שרידים מרשימים של בית כנסת מתקופת התלמוד ובו אותו פסיפס, אחד המפוארים שהתגלו בישראל. בין השאר, הוא מציג לראווה את סיפור עקדת יצחק. את החוויה ישלים סרטון מרגש הממחיש את הווי החיים בתקופת התלמוד.

   

  תאריך הכרזה: 23/12/65.

   

  הגעה: מכביש 669 בין צומת השיטה לבית־שאן, בתחומי קיבוץ חפציבה.

   

   

  • טיול במסלולים המוצעים דורש הצטיידות במפה רלוונטית ובתיאור מפורט של המסלול. למידע נוסף על סיורי ופעילויות רשות הטבע והגנים בפסח: טלפון 3639*, www.parks.org.il.

   

   


  פרסום ראשון: 25.03.18 , 09:31