yed300250
הכי מטוקבקות
  אור נחום | צילומים: גיל נחושתן
  חדשות • 28.03.2018
  נכנסה להריון והושפלה בעבודה
  היא שירתה בצה"ל כקצינה קרבית, ולפני חמש שנים החלה לעבוד כמאבטחת בבתי־המשפט וזכתה להערכה • אבל כשאור נחום (32) הודיעה לקב"ט האחראי עליה כי נכנסה להריון היא הועברה לתפקיד מינהלי, ושכרה קוצץ משמעותית • כשמחתה על כך נענתה: "אפשר לפטר אותך, אז תגידי תודה" • היא לא שתקה ותבעה את המדינה
  ישראל מושקוביץ

  שיחה מקוממת שהוקלטה בין קצין ביטחון בהנהלת בתי־המשפט, לבין מאבטחת שנכנסה להריון, חושפת את היחס הפוגעני, המשפיל ורומס הזכויות שסופגות נשים בישראל רק משום שהן רוצות להיות אמהות. היא החליטה לא לשתוק והגישה תביעה נגד המדינה.

   

  גיבורת הסיפור הזה (בעל כורחה) היא אור נחום (32) מהקריות. היא שירתה בצה"ל במגוון תפקידים ובהם קצינת קליעה וקצינת אג"מ של בסיס האימונים של גולני, השתחרה בדרגת סרן, נקלטה לעבודה כמאבטחת בבתי־המשפט בצפון ובתוך כך ממשיכה לשרת במילואים.

   

  לפני כחמישה חודשים, בעת שהייתה בחודש השני להריונה הראשון, דיווחה על כך הצעירה לקצין הביטחון (קב"ט) ולאמרכלית האחראים עליה. בתביעה נטען כי מרגע זה השתנה כלפיה היחס באופן קיצוני והיא הופלתה רק בשל הריונה: הקב"ט העביר אותה לתפקיד מינהלתי, צעד שהביא לצמצום משרתה מ־200 שעות בחודש ל־130 שעות בלבד ולהפחתה בשכרה החודשי מ־7,500 שקלים ל־4,984 בלבד.

   

  המאבטחת הממורמרת, המשמשת בתפקידה כחמש שנים, ביקשה מהקב"ט להשאיר אותה בתפקיד אבטחה, כדי ששכרה לא ייפגע. תשובותיו המקוממות הוקלטו, וצורפו לתביעה.

   

  הקב"ט: "את צריכה להיות מודעת לכך שאני עושה לך טובה שאני משאיר אותך פה כשנכנסת להריון, תרשמי טוב מה שאני אומר לך. מותר לי להתחיל הליך פיטורים עם אישה בהריון. אם המקצוע הוא פיזי ואישה נכנסה להריון, ואני מוכיח שאין לי משהו אחר להעסיק אותה שהוא לא באבטחה, משרד העבודה מאשר פיטורים כאלה. אני בא לפנים משורת הדין כי אני זוכר לך חסד נעורייך, מאבטחת שלנו שגדלה פה, בוא נעזור לה להזדקן בכבוד עד ללידה, שתקבל את דמי הלידה והכל יהיה בסדר. ועכשיו זה בא עליי בהפוך על הפוך. את באה אליי עם שיח על זכויות... אני לא אוהב את זה... אהה, תשמע, אני רוצה לשבת פה רגל על רגל".

   

  המאבטחת: "אני ממש לא יושבת פה רגל על רגל".

   

  הקב"ט: "שבי בבית ונשלח לך צ'ק בכל סוף חודש, למה אני צריך אותך פה?"

   

  המאבטחת מבהירה שוב: "אני ממש לא אמרתי שאני אשב רגל על רגל".

   

  הקב"ט: "אנחנו משתדלים לתת לך עבודה שמתאימה למידותייך כרגע. זאת אומרת שאת לא מאבטחת. בעבודה משרדית כזו או אחרת... ואחרי זה את אומרת אני רוצה להגיע ל־200 שעות. מאיפה אני אביא לך 200 שעות? זה כספי ציבור".

   

  השיחה לא עזרה, והמאבטחת ממשיכה לעבוד בתפקיד מינהלי ולהשתכר פחות, על אף שהבהירה כי היא מסוגלת להמשיך בתפקידי אבטחה. בעקבות כך היא הגישה לבית־הדין לעבודה בנצרת תביעת פיצויים נגד המדינה על סך 370 אלף שקלים. התביעה הוגשה באמצעות עו"ד יריב רז מקריית־מוצקין בגין "הפרת חוק עבודת נשים".

   

  עו"ד רז ציין בכתב התביעה: "עצוב וכואב לשמוע דברים שכאלה מקצין ביטחון שנמנה על גוף שתפקידו לשמור על זכויות האדם. במילותיו המזעזעות הודה הקב"ט באוזני התובעת כיצד אישה בהריון הינה אישה שאיבדה את נעוריה. על אף שהתובעת הינה עובדת מוערכת, עצם כניסתה להריון גרם לה להיות זקנה ופגומה".

   

  המדינה מיוצגת על ידי הפרקליטות. עו"ד אמיר סגייר. דובר פרקליטות מחוזות צפון וחיפה מסר בתגובה: "נלמד את התיק ונמסור את התייחסותינו בבית־המשפט". דוברת מערכת בתי־המשפט: "לאור העובדה שהוגשה תביעה והנושא בבירור משפטי אנו מנועים מלהגיב".

  עו"ד יריב רז | צילום: גיל נחושתן
  עו"ד יריב רז | צילום: גיל נחושתן

   

  yed660100