שבת 20 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 28.03.2018
  אמנה נגד ההסתה
  פולי ברונשטיין ועודד רביבי

  החודש השתתפנו בכנס של השדולה היהודית איפא"ק בוושינגטון. אנחנו לא מגיעים מאותו צד של הספקטרום הפוליטי — אחת מאיתנו מנהלת את תנועת "דרכנו" שמארגנת את הרוב המתון ותומכת בהיפרדות מהפלסטינים, ואחד מאיתנו הוא ראש המועצה המקומית אפרת בגוש עציון ויו"ר דסק חו"ל של מועצת יש"ע. באנו לאיפא"ק לייצג דעות שונות וציבורים שונים אבל חווינו חוויה דומה: לא יכולנו להישאר אדישים למראה 18,000 איש שהתקבצו להריע לישראל. שנינו כל כך רגילים לאיבה של המחנות הנצים בארץ, שהתרגשנו להיזכר איך הלב מרגיש כשיש תחושה של שותפות, גאווה ואהבה למפעל הזה ששנינו שותפים בו: ישראל.

   

  הבטנו בהשתאות בקהל האמריקאי המאוחד באהבתו לישראל ותהינו אם בארץ ניתן היה לכנס 18,000 איש שיעמדו ויריעו כך למדינה. בוושינגטון העדיפו לראות את החיובי, המאחד ומעורר ההתפעלות בישראל. כאן בארץ, הוויכוחים סביב המבדיל, המפריד והמחלוקת הפוליטית הפכו לאכזריים, מעליבים וארסיים. האיבה בין המחנות כל כך גדולה, עד ששכחנו שיריב פוליטי הוא לא אויב ושלמרות המחלוקות הנוקבות, יש בינינו שותפות גורל ודאגה לישראל, ששייכת לכולנו באותה מידה. שנינו מאמינים שאסור לטשטש עמדות. אנחנו מחזיקים בתפיסות עולם שונות אבל מאמינים שמגוון הדעות מעניק לכל צד פרספקטיבה נוספת ומסיט אותו מאזור הנוחות שלו. מגוון הדעות הוא חיובי וחובה עלינו לחנך את אזרחינו לראות בו דבר רצוי. כדי לעשות זאת, אנו חייבים להאמין בכנות כוונותיו של האחר, להאמין שטובתה של המדינה לנגד עיניו, ולאחרונה הפסקנו להאמין. אחד בשני ואחד לשני.

   

  בשנים האחרונות מה שאנו רואים זו מראית עין של דמוקרטיה. כולם מעמידים פנים שהם משחקים בכללי המשחק הדמוקרטיים - הבחירות, מערכת המשפט ואכיפת החוק - אבל הגיע הזמן להודות שאנחנו בעיצומו של משבר אמון, שאליו נלווה דיבור מתלהם שטוען לדה־לגיטימציה של האחר. המערכות שלנו עדיין חזקות ויציבות, אך השיח שנועד לשמר ולהחריף את משבר האי־אמון בהן, עלול להוביל לאנרכיה ולאובדן הדבק שמאחד בינינו. חייבים לקחת אחריות על סכנות השיח האלים ולשאוף לעצב אסתטיקה של הוויכוח, להבטיח שטרור מילולי לא יחדור למרחב הרעיוני ולהגביל את עצמנו למען הטוב המשותף.

   

  לשם כך, אנחנו מבקשים לקבוע ביחד עקרונות והבנות לשיח מכבד, להחליט ביחד מה מותר להגיד ומה אסור, בכנסת, ברשתות החברתיות, בתקשורת וגם בשולחן השבת. לא בחקיקה — בהבנה. בישראל מותר לדבר ללא חשש, אבל חייבים גם לעמוד על חשיבות הדיבור ההגון, המכבד והענייני. החלטנו לקחת אחריות, למרות ובזכות עמדותינו השונות, ולהוביל כתיבה של אמנה מוסכמת שתגדיר את השיח הממלכתי. אנחנו מכוונים למהלך שיתופי, שיאפשר לכל הישראלים להיות חלק מניסוח של הגדרות וגבולות לשיח הפוליטי, בייחוד בשנת בחירות. אנחנו מבקשים במהלך זה להשפיע על אמון הציבור ביכולתו להשפיע על השיח הפוליטי, להגביר את יכולת ההקשבה של הקבוצות השונות ולהחזיר את הערבות ההדדית שאבדה. במסגרת כתיבת האמנה נלך מהפריפריה למרכז, מעיר חרדית לערבית, מהתנחלות לקיבוץ, אך נעשה שימוש גם באמצעים דיגיטליים כדי שמקסימום ישראלים יוכלו לקחת חלק בניסוח האמנה. כשתהיה כתובה, נשאף להעלות את המודעות אליה, אך בעיקר נרצה להחתים עליה את כל נבחרי הציבור, כדי שיהיו הראשונים להוות דוגמה אישית לשיח מכבד וענייני. אנחנו קוראים לכל הישראלים להצטרף אלינו בהובלת שיח שנוכל להתגאות בו ולהרגיש כולנו בבית בתוכו. ¿

   

  פולי ברונשטיין היא מנכ"לית תנועת דרכנו, עודד רביבי הוא ראש מועצת אפרת בגוש עציון