ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: EPA
  חדשות • 16.04.2018
  סקנדל הנובל
  סערה בוועדת פרס נובל לספרות: בעקבות קמפיין MeToo# התקבלו תלונות רבות על אחד מחברי הוועדה • לאחר שלא ננקט כל צעד להרחקתו, הודיעה יושבת ראש הוועדה על התפטרותה • החלטתה עוררה מפגן הזדהות ויראלי שכלל גם כמה משרי הממשלה
  אלעד זרט

  שערוריית ההטרדות המיניות בוועדת הנובל לספרות, מסעירה את האליטה התרבותית של שוודיה. לאחר שנחשף שז'אן קלוד ארנוט (71), אחד מחברי הוועדה הבוחרת בזוכים בפרס נובל לספרות, הטריד מינית לפחות 18 נשים במועדון הספרותי שלועוד ועוד חברים בוועדה מודיעים על התפטרותם. כעת הודיעה גם שרה דניוס (56), יושבת ראש הוועדה, על התפטרותה בעקבות טיוח הפרשה והתנהלות מועצת המנהלים של האקדמיה השוודית.

   

  ארנוט — שנשוי לחברה אחרת בוועדה, המשוררת קטרינה פרוסטנסון — דוחה עדיין את הטענות בתוקף, כמו גם את הטענות לכך שהדליף את שמות הזוכים בפרס נובל (כולל את זכייתו של בוב דילן), שבע פעמים מאז 1996. עוד נטען נגדו שעשה "שימוש לא נאות" בדירה של האקדמיה בפריז.

   

  אך כל זה זוטות אל מול ההאשמות הרבות שלפיהן במשך שנים הטריד מינית נשים שהעריצו אותו בשל מעמדו.

   

  הפרשה התפוצצה בעקבות קמפיין MeToo#. עוד טרם התפטרותה של דניוס, פרשו כבר שלושה חברים נוספים באקדמיה השוודית מהוועדה. עם זאת, התפטרותה של דניוס גררה אחריה זעם רב וביקורת מקצה לקצה. פוליטיקאים, אנשי תרבות ואזרחים אוהבי ספר, שמעמדו של פרס נובל יקר ללבם, הביעו את מחאתם על התנהלות האקדמיה השוודית. "עמיתיה הגברים, החיוורים והמעופשים של דניוס הקריבו אותה ולא הענישו את המטריד על מעשיו", זעמו המוחים.

   

  לאחר הודעתה של דניוס יצאו כמה אלפי נשים בקמפיין ויראלי בטוויטר, שבו הן עוטות צעיף־עניבה לבן כאות הזדהות עם דניוס, שנוהגת לכרוך אחד שכזה לצווארה.

   

  "קרבות פמיניסטיים קורים כל יום", צייצה אליס בה־קונקה, שרת התרבות של שוודיה, והציגה תמונה של עצמה בצעיף־עניבה לבן. אפילו מיקאל דמברג, שר החדשנות של שוודיה, הציג תמונה שלו כשהוא עוטה צעיף משי לצווארו.

   

  הפרשה מטלטלת את שוודיה הליברלית והשוויונית, ולא מפסיקה להפתיע בפרטיה, כמו למשל דרישתם של שלושת חברי הוועדה שהתפטרו — הסופרים פטר אנגלונד, קלאס אוסטרגרן וקייל אספמרק — לפטר את אשתו של ארנוט מן הוועדה, רק בשל מעשיו של בעלה.

   

  בין אם הפרשה תגיעה לסיומה בקרוב או לאו, ההתנהלות הכושלת כבר חשפה את המנגנון הפנימי המיושן של המוסד התרבותי היוקרתי ביותר בשוודיה, שבו 23 חבריו נבחרים לכל החיים, ללא כל יכולת להתפטר, כלומר מי שיוצא מן הוועדה לא יוחלף אלא אם כן ישתנו הכללים. בכך מהווים חברי הוועדה מועדון סגור שאין בו תחלופה, מה שמביא לכך שעננה כבדה מרחפת סביב הליך בחירת הזוכים בפרס.