ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מחקר חדש בסרטן השד | צילום: שאטרסטוק
  זמנים בריאים • 19.04.2018
  מחקר חדש בסרטן השד: ניתן לחסוך טיפול כימותרפי לרבע מהחולות עם בלוטות לימפה נגועות
  שיר־לי גולן

  מחקר שהתפרסם לאחרונה בכתב העת המדעי של האיגוד האמריקאי לאונקולוגיה Journal of Clinical Oncology, קובע כי הבדיקה הגנטית פרוסיגנה הצליחה לספק מידע בעל ערך רב מעבר לנתונים הקליניים והפתולוגיים של חולות סרטן שד בשלב מוקדם עם בלוטות לימפה נגועות, ולהעריך את הסיכון לחזרת המחלה בהתאם לרמת מעורבות הבלוטות.

   

  "לאורך שנים ייחסו למטופלות עם סרטן השד בשלב מוקדם ועם מעורבות של בלוטות הלימפה סיכון גבוה לחזרת המחלה", מסבירה ד"ר שני פאלוך־שמעון, מנהלת היחידה לאונקולוגיה של השד במרכז הרפואי שערי צדק. "אלא שכבר שנים ברור שההכללה הזאת אינה מדויקת, ויותר מזה - בקרב נשים עם גידולים עם ביטוי של קולטנים להורמונים, לעיתים הרווח מכימותרפיה קטן ואפילו אפסי גם אצל נשים עם מעורבות מוגבלת של בלוטות. הבדיקה תסייע לנו להחליט מתי ניתן לוותר על טיפול כימותרפי באחוז ניכר של מטופלות עם גידולים שרגישים להורמונים - וזאת בשורה מצוינת עבור המטופלות שלנו".

   

  פרוסיגנה היא בדיקת ביטוי גנטי מאושרת CE, FDA ומשרד הבריאות הישראלי, המיועדת להערכת הסיכון להישנות המחלה בטווח הארוך של 10 שנים עבור מטופלות סרטן שד מוקדם פוסט־מנופאוזליות עם רצפטורים הורמונליים חיוביים. הבדיקה מסייעת לרופאים להתאים את הטיפול היעיל ביותר לכל חולה באופן אישי לפי רמת הסיכון שלה כדי למנוע את הישנות המחלה. הטכנולוגיה הייחודית של בדיקת הפרוסיגנה מעריכה את הסיכון בהתבסס על הביטויים הגנטיים הייחודיים של כל גידול המשוקללים עם הנתונים הקליניים של כל מטופלת והיא נמצאת בסל של כלל קופות החולים בישראל.

   

  כשהחוקרים בחנו את השיעור הכולל של החולות עם בלוטות נגועות עם בדיקת הפרוסיגנה, נמצא כי 26% מכלל החולות עם בלוטות לימפה נגועות הוגדרו כבעלות סיכון נמוך. נוסף לכך, חולות שהוגדרו בסיכון נמוך בבדיקת הפרוסיגנה מכלל האוכלוסייה הנחקרת היו עם סיכון של עד חמישה אחוזים להישנות גרורתית, בין אם היו עם בלוטות חיוביות או שליליות. החולות הללו קיבלו כאמור טיפול הורמונלי משלים בלבד ללא טיפול כימותרפי משלים. מנגד, הבדיקה העריכה בצורה מדויקת גם את החולות בסיכון גבוה לחזרת המחלה עם מעורבות בלוטות או ללא מעורבות בלוטות.

   

   


  פרסום ראשון: 19.04.18 , 23:59