ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  יועז הנדל
  חדשות • 22.04.2018
  ישראל הרימה ידיים
  יועז הנדל

  התמונות של בדואים רעולי פנים יורים מרכבים לא חדשות לכל מי שמוציא את האף שלו מהחלון של המרכז מדי פעם. כך נראה הדרום הפרוע בישראל: היופי של המדבר, אלפי המבנים הבלתי חוקיים שנבנים ומנקדים אותו בכל שנה והכאוס השלטוני.

   

  אלו הם חוקי הפיזיקה: איפה שיש ריק - מישהו דואג למלא אותו. במקרה של הנגב, הריק מתמלא על ידי מורים מהתנועה האיסלאמית, לאומנים תוצרת מקומית ואחוזי פשיעה מטורפים. כבר למעלה מעשור אני עוקב אחרי המתרחש בנגב. נוסע, מסייר, כותב וגם פעיל בכמה עמותות שמנסות לעשות את מה שהממשלה והמשטרה לא עושות. זה מתסכל להבין שאין לך השפעה של ממש. המגמה ממשיכה ולא משנה כמה מתנדבים ומתריעים בשער מצטרפים.

   

  אם יש מסקנה מהתמונות האלה היא שהרמנו ידיים. ישראל מתפוגגת מהנגב. לא מייהדת וגם לא שולטת.

   

  הבדואים מהדרום שפעם התנדבו לצבא ושמרו על המדבר, הפכו למיעוט לעומתי. אחוזי הגיוס הצטמצמו לכמעט כלום, אחוזי הלאומנות והתחושות האנטי־ישראליות גדלו.

   

  קל להאשים אותם, לשאול איך זה שהם בוחרים בכאוס על פני מדינת מתוקנת ופורחת. קל, מכיוון שכך לא צריך להתמודד עם המחדל שלנו, והוא בעיניי חמור יותר מירי מזדמן בחתונה. כבר שנים ארוכות שמדינת ישראל יודעת אבל לא מחליטה. היא לא מחליטה על חוק וסדר, מכיוון שהיא מפחדת להחליט ולחטוף ביקורת פוליטית.

   

  כמעט 100 אלף איש מתגוררים בבדואילנד בשטחים בלתי חוקיים בנגב. מכאן ועד לפרוטקשן, נהיגה פרועה, ביגמיה וירי בחתונות - אין מרחק. כמו בפיאסקו המסתננים, גם בנושא הפזורה הוצעו מתווים טובים יותר או פחות - הבולט שבהם מתווה פראוור־בגין. על האחרון נשמעה ביקורת משמאל ואז מימין ואז החליט נתניהו לא להחליט. מה שנשאר כשאין החלטה זה לכבות שריפות, ואת זה המשטרה עושה בצורה לא מוצלחת.

   

  נסו אתם לירות בנשק באמצע כביש בגוש דן ותגלו שהמשטרה מגיעה מהר, תעשו ניסוי ותבנו מבנה בלתי חוקי על שטח פתוח ותקבלו מיד צו הריסה. תשאלו את אבי פרחן שהלך באזור עתלית עם דגל ישראל על כתפיו מול הפגנת לאומנים ערבים ביום העצמאות, ומיד, באופן חריג ומקומם ביותר - נעצר. עכשיו תחזרו למציאות ביישובים הבדואיים: תחפשו את פחי האשפה, תמרורים, נוי וכבישים. תחפשו את ישראל שאתם מכירים.

   

  המשטרה אשמה, כן, היא תמיד אשמה בישראל. שק חבטות נוח, וכשיש חקירות נגד ראש הממשלה אז גם אין במערכת הפוליטית מי שייתן לה גיבוי. אבל אחרי שנסיים להאשים את המשטרה - ובצדק, בחלק גדול מהמקרים - הבעיה לא תיעלם. אם ממשלת ישראל לא תחליט מה היא ורק היא רוצה שיקרה שם, אם לא תאכוף חוק ומודרניזציה, אנחנו נאבד חלק גדול מהנגב. חד וחלק. זה אולי לא מעניין את העסקנים של מפלגת השלטון כי זה לא מביא קולות, אבל זה אמור לעניין כל אחד שרוצה לראות את אותה ישראל חוגגת גם את שנת המאה.

   

   


  פרסום ראשון: 22.04.18 , 23:43