שלישי 14 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: יואב דודקביץ
  ממון • 29.04.2018
  מענקים ליישובים כפריים שישווקו קרקעות לבנייה
  התוכנית של גלנט: כ–25 אלף שקל לכל דירה, שישמשו לפיתוח תשתיות • בתוך כך: ירידה בריבית המשכנתאות בחודש מארס
  מאת עופר פטרסבורג וגד ליאור

  מושבים וקיבוצים שישווקו קרקעות יזכו למענקים כספיים. בעוד שר האוצר משה כחלון מעודד בנייה רוויה בקומות לזוגות צעירים, היום צפויה מועצת רשות מקרקעי ישראל לאשר תוכנית שמוביל שר הבינוי והשיכון יואב גלנט לעידוד פוטנציאל שיווק של 40 אלף יחידות דיור במגזר הכפרי בגליל, בנגב וביו״ש. המענקים ישמשו לסגירת פערים בתחום התשתיות הוותיקות ביישוב ו/או עבור שיפוץ ושדרוג מוסדות ציבור קהילתיים.

   

  גובה המענק ייקבע לפי מספר יחידות הדיור שישווקו ביישוב, על פי מפתח שנקבע מראש. החישוב הממוצע הוא 25 אלף שקל ליחידת דיור אחת. לפי הוראת השעה שתתקבל, יישוב שישווק לפחות 40 דירות (או 20 דירות ביישובי קו עימות) בשלוש השנים הקרובות יזכה לקבל את המענק. ככל שכמות הדירות המשווקות תגדל - כך יגדל גם המענק. באזורי עדיפות א' בנגב ובגליל, אם ייקלטו מעל 60 יחידות דיור התעריף יהיה 45 אלף שקל כל אחת.

   

  ההצעה למתן תמריצים נובעת מצורך להגביר קצב שיווקי הקרקעות ביישובים הכפריים, שכיום רבים מהם לא יוצאים לפועל בגלל קושי של היישובים והמועצות האזוריות לעמוד בהוצאות הפיתוח של מוסדות הציבור והתשתיות, המתחייבות עם הרחבת היישוב והגדלת האוכלוסייה שבו.

   

  לפי משרד הבינוי והשיכון, במרחב הכפרי יש פוטנציאל שיווקי של כ־40 אלף דירות בתב"עות שכבר מאושרות (בעיקר דרומה לבית קמה וצפונה מעפולה). הצעה זו מחברת בין צורכי היישובים בנושא שדרוג התשתיות הציבוריות ובין צורכי המדינה להגברת שיווקי הקרקעות ברחבי הארץ.

   

  ״תוך שלוש שנים ניתן לאכלס 20 אלף דירות, בגלל שמדובר ביישובים כפריים עם כושר נשיאה״, אומר מנכ"ל משרד השיכון חגי רזניק, שמבהיר שדובר על עבודה משותפת שנעשתה בשנה האחרונה עם עדיאל שמרון, מנכ"ל רמ"י.

   

  ויש גם ביקורת: התוכנית חיובית, אך חשוב להגדיל היצע במגזר העירוני דווקא", אומר יו"ר לשכת שמאי המקרקעין לשעבר אוהד דנוס.

   

  בתוך כך, בנק ישראל פירסם אתמול נתונים עם בשורה טובה לרוכשי הדירות: הריבית על המשכנתאות יורדת.

   

  הריבית יורדת

  הריבית הקבועה עד 5 שנים ירדה ל־3.03%, לעומת 3.15% בפברואר ו־3.64% באפריל אשתקד. הריבית המשתנה ל־5 שנים ירדה ל־3.15%, לעומת 3.18% בפברואר ו־3.69% באפריל אשתקד. הריבית הקבועה לתקופה העולה על 5 שנים ירדה ל־3.36% לעומת 3.42% בפברואר ו־3.99% במארס אשתקד. הריבית המשתנה העולה על תקופה של 5 שנים ירדה ל־2.74%, לעומת 3.85% בינואר ו־4.66% באפריל אשתקד. עוד מתברר שהציבור חזר לרכוש דירות בחודש מארס, שכן שיעור נטילת המשכנתאות עלה ב־20%.

   


  פרסום ראשון: 29.04.18 , 19:35