ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  7 לילות • 30.04.2018
  "החלק הגרוע היה פולחן מחליא שבמהלכו נאזקתי בידיי וברגליי"
  אחרי שהדמות שלה ב'ווסטוורלד' נאנסה שוב ושוב על ידי גבר לבוש שחורים, החליטה השחקנית אוון רייצ'ל ווד להגיע עד לקונגרס האמריקאי עם סיפורי האונס האישיים שלה כדי לשנות את החקיקה בנושא. עכשיו, בראיון לרגל עליית העונה השנייה, היא מספרת על ההתמודדות עם טראומות העבר במהלך הצילומים
  איילה אור-גל, לוס-אנג'לס

  אוון רייצ'ל ווד הולכת לכל מקום עם תמונה של דולורס בכיס. גם לקונגרס. גם לצעדת הנשים בוושינגטון, שהתקיימה כאקט של מחאה נגד הנשיא דונלד טראמפ במרץ לפני כשנה בעיר הבירה. ווד נאנסה פעמיים בחיים האמיתיים ושאבה אומץ כמעט בלתי נתפס לדבר על זה מול העולם כולו כדי לשנות את החקיקה בנושא. הדמות שהיא מגלמת ב'ווסטוורלד', דולורס אברנת'י, רובוטית בלונדינית דמוית אדם, נאנסת בקביעות על ידי איש לבוש שחור שמגלם אד האריס. "זה התחיל לאט, אבל התגבר עם הזמן, כולל איומים על חיי", סיפרה ווד לחברי הקונגרס על החוויה המזעזעת שלה, שהמיט עליה בן זוגה באותה תקופה.

   

  "החלק הגרוע היה פולחן מחליא שבמהלכו נאזקתי בידיי וברגליי כדי לענות אותי נפשית ופיזית עד שהמתעלל הרגיש שהוכחתי את אהבתי אליו. בזמן שהייתי קשורה והוכיתי ונאמרו לי דברים איומים, הרגשתי שאני עלולה למות. לא רק בגלל שהמתעלל אמר, 'אני יכול להרוג אותך עכשיו', אלא בגלל שבאותו הרגע הרגשתי שעזבתי את גופי ואני יותר מדי מפחדת לרוץ. הביטחון העצמי והרוח שלי נשברו. הייתי מבועתת, והפחד הזה חי בי עד היום". שנים מאוחר יותר, נאנסה רייצ'ל שוב על ידי גבר אחר והיא סיפרה כיצד האונס הראשון גרם לה לקפוא במקום כשהסיוט חזר. "זה שעברתי התעללות ונאנסתי בעבר, עשה את זה קל יותר עבור האנס לאנוס אותי שוב, ולא ההפך. על אף שהתקריות הללו אירעו לפני עשור, אני עדיין נאבקת בהשלכות שלהן. שבע שנים אחרי שנאנסתי אובחנתי כסובלת מהפרעת דחק פוסט־טראומטית. מחלה שחייתי איתה במשך שנים בלי לדעת. פשוט חשבתי שאני משתגעת".

   

  עכשיו היא יושבת במלון ארבע העונות בבוורלי הילס, בחליפה ושיער אדמוני שונה מאוד מהבלונד המלאכי של דולורס. היא דקיקה וגבוהה וכשהיא מתיישבת מולי, היא מתלהבת למראה העוגיות שעל השולחן. "היי, יש עוגיות", היא קוראת בשמחה כאילו היא הולכת לזלול את כל הצלחת, אבל לא נוגעת אפילו באחת.

   

  היה לך קשה לגלם דמות שחווה אונס לנוכח מה שעברת בעצמך?

   

  "ב'ווסטוורלד' לא רואים את סצנות האונס, הן כולן מרומזות, אבל כן עשיתי סצנות אונס בעבר והן היו נוראיות עבורי במיוחד, כשלא הרגשתי שהן נחוצות. הן עוררו כאב וזיכרונות קשים. הסצנה האחרונה בסדרה עם האיש בשחור הייתה הכי קשה בגלל שהיא הייתה כל כך רלוונטית לחיי, ההבנה שהגבר הזה שחשבת שהוא אהבת חייך הוא הסיוט הכי גדול שלך. זה היה יותר מדי אמיתי. ליסה ג'וי (היוצרת של 'ווסטוורלד' לצד ג'ונתן נולאן, א.א) הייתה איתי על הסט והרגשתי בטוחה מספיק לקחת אותה הצידה לפני צילומי הסצנה ולספר לה על מה שעברתי, כך שלפחות מישהו על הסט יידע על כך אם משהו יקרה לי".

   

  דולורס עוזרת לפצעים האלה להחלים?

   

  "כן. זה כמו תרפיה. לפני 'ווסטוורלד', לא בכיתי אף פעם בגלל מה שחוויתי. חששתי שאם אבכה הם ינצחו וחשבתי, 'לא, אני חזקה, אני לא נשברת'. אבל זה לא נכון, אתה יכול לבכות על זה וזה לא מעיד על כך שנשברת".

   

  מהי הסצנה האהובה עלייך בעונה הראשונה?

   

  "יש הרבה, אבל סצנה אחת מאוד מעצימה היא כשבפרק האחרון אני אומרת לאיש בשחור את כל הדברים שרציתי לומר. זה היה המונולוג של כל הזמנים. ידעתי שהמילים האלו לא יישכחו בזמן הקרוב".

   

   

  × × ×

   

  'ווסטוורלד', דרמת מד"ב של HBO, שהעונה השנייה שלה משודרת כעת ב־HOT ,yes ובסלקום tv, מציגה את סיפורו של פארק שעשועים שיצא משליטה שמשרתים בו רובוטים אנושיים להפליא עם יכולות בינה מלאכותית שנראות כיום כפנטזיה, אבל לך תדע מתי יהפכו למציאות. הפארק מאפשר לעשירי המחר להגיע לעיירה מערבונית, ולבדוק כיצד יתנהגו במקום שבו מותר להם הכל. רובם מנצלים את זה כדי לשדוד, לאנוס ולרצוח, נהנים מהעובדה שהרובוטים לא יכולים להרוג אותם בחזרה. רק שחלק מהרובוטים חווים התעוררות תודעתית ומבינים את עצם היותם כלי משחק מתוכנת בשירות האורחים והחברה שמתפעלת את הפארק. לקראת סיום העונה (זהירות ספוילר) התגלה שבתוך דולורס התמימה וטובת הלב מסתתרת דמות נוספת, של וואייט, כחלק מתכנון של ד"ר פורד (אנתוני הופקינס) להביא למרד. בפרק הסיום דולורס יורה בראשו של פורד מול בעלי המניות ההמומים ואז מתחילה לטבוח בהם יחד עם עושי דברה.

   

  מה יהיה איתך בעונה השנייה? דולורס מגלה שווייאט, האיש הרע, נמצא בה, האם תהפכי לדמות של נבל?

   

  "היוצרים, אמרו לי בפגישה הראשונה שמעולם לא הייתה דמות כזו בטלוויזיה. היא לא גיבורה או נבל, היא לא טובה או רעה. היא רוצה את החופש שלה וזו שאלה של חיים או מוות עבורה".

   

  הערפול המסוים של ווד הכרחי. כנהוג, היא לא באמת יכולה לספר מה יקרה העונה, וב'ווסטוורלד' ההפקה חרדתית אפילו יותר מסטנדרט החרדה הקפוצה הנהוג בענף. כל השחקנים חוזרים על המשפט "ליסה וג'ון יהרגו אותנו". את ההיסטריה הם הפכו לבדיחה כאשר ערב עליית העונה הם פירסמו באתר אינטרנט קריאה לשאול אותם הכל והבטחה כי יפרסמו את כל מהלך העונה אם יזכו בכמות לייקים מסוימת ובכך יפתרו את הצופים מחרדת הספוילרים – הבטחה שהתגלתה כהטרלה. השחקנים מקבלים רק את השורות שלהם בתסריט, הפרקים מצולמים ללא שום קשר להתקדמות בעלילה ועוד כל מיני אמצעים ננקטים כדי לפזר כמה שיותר ערפל.

   

  לא היה מתסכל לפעמים להיות בעלטה לגבי מה בדיוק קורה ולאן העלילה הולכת?

   

  "כן, זה היה מתסכל מאוד אבל זה גם הוציא מאיתנו משחק נקי מאוד. זה שלא ידענו לאן דברים הולכים, השאיר אותנו ברגע עצמו. הופשטנו למי שאנחנו בבסיס".

   

  לצד ההטרלה ההיא, HBO השקיעה מאמצי ענק בקידום עונה 2 של הסדרה שהיא מקווה שתהפוך ללהיט סטייל 'משחקי הכס'. למשל להקים רפליקה מדהימה של העיירה סוויטווטר מהסדרה ולספק לקומץ עיתונאים ומעריצים הזדמנות לבקר בפארק. כל זה קרה במהלך פסטיבל הסרטים והטלוויזיה סאות' ביי סאות'ווסט למשך ימים ספורים בלבד. המאושרים שהצליחו לזכות בכרטיסי הכניסה לפארק זכו לחוות טעימה מחוויית האירוח של 'ווסטוורלד', מינוס האונס, הרצח ושאר הכיף הזה. אפשר רק לדמיין את הפתעת המבקרים והשחקנים בפארק כשאוון רייצ'ל ווד וג'יימס מרסדן (המגלם את האהוב לח העיניים שלה, טדי) החליטו לבקר במקום בעצמם. "זה היה מגניב. כמו חלום בתוך חלום בתוך חלום. לא הספקנו לעשות הרבה כי היו שם הרבה אנשים. הלכתי לבקר בקבר שלי, היה שם מבוך שהוביל לקבר. זה היה מוזר לבקר בפארק כאורחים ולא כשחקנים, אבל לצערי לא יכולנו להישאר הרבה זמן".

   

  מרדסן, 44 ('היירספריי', סדרת 'אקס-מן' וכמובן החבר הנאיבי של ליז למון ב'רוק 30'), מרים לה בחזרה. "היא בחורה מבריקה. היינו עושים דברים משוגעים כמו לפרוץ בשירה ולשחק את השורות שלנו כאילו 'ווסטוורלד' היא סיטקום או מחזמר. לפעמים כשהיו צועקים 'קאט' היינו פורצים בצחוק ומאלתרים מערכונים מצחיקים".

   

  היית מבקר בפארק כזה?

   

  "אני לא יודע אם זה נכון מבחינה אתית. אבל הייתי מבקר רק כניסוי אנתרופולוגי כדי ללמוד משהו על האנושות. אני חושב שזה מה שהסדרה עושה. היא אומרת, 'היי, מה היית עושה אם לא היו חוקים ועונשים, איך היית מתנהג? האם היית הופך לחיה?' הייתי רוצה ללכת עם חברים שלי לפארק כזה ולבדוק איך הם מתנהגים. הבחירות שעושים כשאף אחד לא מסתכל - זה מי ששאנחנו באמת. אני עצמי לא הייתי משתתף בפעילות, בטח הייתי הולך לרכוב על סוסים או לדוג".

   

   

  × × ×

   

  ווד, 30, מזדהה כביסקסואלית בצורה הכי קולית שאפשר – היא פשוט לא עושה מזה עניין. בראיון שנתנה למגזין אסקווייר כשהייתה בת 23 סיפרה שאין לה בעיה לצאת עם כל אחד בין אם הוא גבר או אישה.

   

  בגיל 20 היא ניהלה מערכת יחסים ארוכה עם הזמר האקסצנטרי מרילין מנסון שמבוגר ממנה בכמעט 20 שנה. השניים היו מאורסים אך נפרדו. בעבר סיפרה שכנערה חשה מוזרה וקיצונית ומנסון "היה בדיוק מה שהייתי צריכה בגלל שהרגשתי חופשייה איתו וזה היה אטרקטיבי". הם הפכו לזוג בתקופה שנישואיו התפרקו, מה שכמובן הביא להפניית אצבע מאשימה כלפיה. "אנשים היו אכזריים", סיפרה, "היו קוראים לי זונה ברחוב ואי־אפשר לא להיפגע מכך".

   

  ב־2012 היא התחתנה עם השחקן הבריטי ג'יימי בל, השניים חבקו ילד (כיום בן חמש) והתגרשו לאחר שנתיים בלבד.

   

  לאחר הגירושים היא יצאה עם השחקנית קת'רין מוניג ('ישנן בנות', 'ריי דונובן') ואפילו הספיקה להתארס לזאק וילה, השותף שלה בהרכב 'רבל אנד א בסקטקייס'. כשנשאלה על מנהגי החיזור שלה ענתה, "בדייטים עם נשים אני כמו גבר. אני הדומיננטית, זאת שפותחת דלתות. אני משלמת על הארוחה".

   

  היא נולדה לשרה לין מור, שחקנית ובמאית שהתגיירה ולכן היא מגדירה עצמה יהודייה. אביה הוא אירה דיוויד ווד השלישי, שחקן, תסריטאי וזמר ממשפחה נוצרית אדוקה. היא החלה לשחק עוד כילדה בת שבע לאחר שהוריה התגרשו ואמה חזרה לעיר הולדתה לוס־אנג'לס. כשהייתה נערה בת 15 שיחקה בסרט 'שלוש עשרה' שעליו הייתה מועמדת לפרס גלובוס הזהב, וב־2008 זכתה לשבחים על תפקידה בסרט 'המתאבק' לצידו של מיקי רורק. עם התבססותה ככוכבת של 'ווסטוורלד', היא מעפילה למעמד חדש עבורה, אבל היא פחות חושבת על זה ויותר על האם יכול להיות שהיא סימולציה ולא בן אדם אמיתי?

   

  "אני מוצאת את עצמי מסתכלת על העולם מסביבי וחושבת: אלוהים, האם הכל הוא שקר? מה אנחנו עושים כאן לעזאזל? זה בהחלט מעורר מחשבה מי אנחנו כבני אדם".

   

  עם מי את חושבת שהקהל יזדהה יותר? עם המכונות או עם בני האדם בסדרה?

   

  "אני חושבת שהצופים יהיו בקונפליקט רציני העונה בגלל שאתה לא יודע בצד של מי אתה. למכונות־אדם הרי אין חוקים אתיים אבל האם זה שהם אינם בני אדם אומר שמותר להתנהג אליהם בצורה כזאת? ומה זה אומר על בני האדם שמרשים לעצמם להתייחס אליהם בצורה כזאת? האם העובדה שהם אינם אנושיים מספיקה על מנת להתעלל בהם או להתייחס אליהם כחפצים?"

   

  את מתה על התפקיד של דולורס, אה?

   

  "זה תפקיד חיי. אני נושאת את דולורס איתי לאן שאני הולכת. אני מפרידה אותה ממני כשאני משחקת אותה. היא ישות בפני עצמה. כשיש לי ספקות לגבי משהו, אני נזכרת בה והיא מעניקה לי כוח".

   

  7nights@yedioth.co.il

   

   

   


  פרסום ראשון: 30.04.18 , 20:32