yed300250
הכי מטוקבקות
  חדשות • 01.05.2018
  מצגת הצדק של ישראל
  רונן ברגמן

  חשיפת ההישג המשמעותי של המוסד, גניבת הארכיון שהאיראנים כל כך ניסו להסתיר, נעשתה כדי לתמוך בהחלטה של דונלד טראמפ בנוגע להסכם הגרעין, ולפי מקורות בכירים בישראלמדובר בהחלטה שנשיא ארה"ב כבר קיבל.

   

  מהן לפיכך המשמעויות הבינלאומיות של הגילוי? ומה בעצם טוען נתניהו? ישראל אינה טוענת כי איראן הפרה את הסכם הגרעין, אלא שההסכם כולו התבסס על שקר, מרמה והונאה איראנית. איראן הכחישה כל השנים, שוב ושוב, כי היא מקיימת או קיימה פרויקט גרעיני חשאי. עכשיו באה ישראל ומוכיחה כי זה שקר. הטענות על קיומו של פרויקט "עמאד" החשאי כבר נשמעו בעבר, אבל כמו שאמר אמש מקור מודיעיני בכיר – "הארכיון הוא המסר". יש הבדל עצום בין לטעון בפני העולם שהאיראנים משקרים לבין להוכיח במסמכים וסרטונים את עומק השקר שלהם, את מאחורי הקלעים של הפרויקט הצבאי ואת כל הניסיונות להסתיר אותו.

   

  ארה"ב עוררה בנובמבר 2007 זעם אדיר בישראל כשטענה במסגרת הערכת המודיעין השנתית שלה כי איראן חדלה מהפרויקט הצבאי עוד ב־2003. ואכן, בחומר שהשיג המוסד יש הוכחה כי ב־2003 אולי שונו השמות, עמאד החשאי הפך ל־SAPAND הפומבי, אך הידע נשאר אותו ידע, הפיתוח המדעי המשיך (אם כי באופן מתון יותר באספקטים הצבאיים), וראש הפרויקט נותר אותו פחאדי זאדה. בקיצור: ישראל צדקה, האמריקאים טעו.

   

  כשהמעצמות ניהלו את המו"מ עם איראן, טהרן הכחישה כי היה לה בכלל פרויקט צבאי. עכשיו ישראל מוכיחה כי הבסיס שעליו נחתם ההסכם – כלומר שלא היה פרויקט שכזה, שאיראן מעולם לא התכוונה לייצר פצצה, שהיא לא מחזיקה את הידע שצברה במקום סודי ולפיכך היא רחוקה מייצור נשק גרעיני – הוא שקרי ומופרך. איראן המשיכה בפרויקט הצבאי ורימתה את העולם מ־2003 ועד החתימה ב־2015. החומר אף מוכיח הפרה של האמנה למניעת הפצתו של נשק גרעיני, שגוררת בעקבותיה, בלי כל קשר להסכם הגרעין, סנקציות משמעותיות. חשוב לציין כי החומר שפורסם אמש אינו כולל הוכחות שהאיראנים הפרו את ההסכם לאחר שנחתם, ובכך נתלים האירופים, שתמכו מאוד בהסכם ומבקשים לשמור עליו. לדבריהם, כולם ידעו שאיראן משקרת ומה שחשוב זה מה שעשתה מאז החתימה. לכן, אין לצפות מהם לשינוי מהותי.

   

  ומה ההסבר לעיתוי הפרסום ולאופן שבו הוצג החומר – ראש הממשלה המיחצ"ן מבצע של המוסד? באירופה טוענים כי ישראל ביקשה ללחוץ על טראמפ לסגת מהסכם הגרעין. אולם את ההחלטה הזאת הוא כבר קיבל. נתניהו רק נתן לו רוח גבית. הפרסום מוכיח לכל מי שסבר כי ניתן לנהל משא ומתן עם איראן כי אין לצפות שהיא תעמוד במילה שלה. הוא גם קובע כי איראן קרובה בהרבה לפצצה ממה שהעולם, שעצם את עיניו, רצה להאמין. טראמפ יעשה מזה מטעמים מחר.

   

  עם זאת, אין סיכוי שנסיגה אמריקאית תשנה משהו מהותי משום ששאר המדינות –אירופה, רוסיה וסין – לא יחזרו למשטר הסקנציות שננקט נגד איראן עד 2015.

   

  יש עוד סיבה לפרסום: הסברה כי הלחץ הבינלאומי יקטין את הסיכוי שאיראן תנקום בישראל, או ביהודים ברחבי העולם, בשל התקיפות האחרונות של מתקנים ובסיסים איראניים בסוריה.

   

  yed660100