שלישי 25 בפברואר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  חדשות • 01.05.2018
  תיק סגור עם שאלות פתוחות
  הפרקליטות קבעה שהשוטרים שהיו מעורבים בירי בתושב אום אל־חיראן לא יועמדו לדין • אלא שהשאלה המרכזית - האם מדובר בפיגוע - נותרה ללא מענה • ארדן: "דרושה חקירת שב”כ"
  טובה צימוקי, אלי סניור, מאיר תורג#39מן וישראל מושקוביץ

  פרקליט המדינה שי ניצן הורה לסיים את הבדיקה המקיפה שנערכה במח"ש בעקבות תקרית הדריסה באום אל־חיראן, וקבע כי אין להעמיד לדין את השוטרים שהיו מעורבים בירי ביעקוב אבו־אלקיעאן. ניצן הוסיף כי אין ביכולתה של הפרקליטות לקבוע אם מדובר היה בפיגוע דריסה. בעקבות סגירת התיק, השר לביטחון הפנים גלעד ארדן קרא לחדש את חקירת השב"כ בנושא.

   

  ניצן קבע שאין חשד סביר לביצוע עבירות פליליות מצד השוטרים המעורבים באירוע, ולכן הורה על סגירת התיק. בהחלטה צוין בין היתר כי פעולתם של השוטרים נבעה מתחושה של סכנת חיים בעת האירוע, ולכן אינה חורגת ממתחם הסבירות בכל הנוגע להצדקה החוקית לשימוש בנשק.

   

  עם זאת, פרקליט המדינה החליט להעביר מספר נושאים שעלו בעת הבדיקה, ולשיטתו דורשים בחינה בהיבט הפיקודי או המשמעתי, לטיפול המפכ"ל וראש מחלקת המשמעת במשטרה. בין היתר הפרקליטות הציעה לבדוק אם הכוח המשטרתי הוכן כהלכה למשימה המורכבת, אם נפלו ליקויים מקצועיים בהתנהלות השוטרים היורים, אם נפל פגם בטיפול הרפואי ביעקוב אבו־אלקיעאן ועוד.

   

  בינואר 2017 נפתחה במחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה בדיקה מקיפה הנוגעת לאירוע ירי שהתרחש באותו חודש בעת פינוי היישוב אום אל־חיראן. שוטרים שהגיעו לפנות מבנים ביישוב ירו לעבר אחד התושבים, יעקוב אבו־אלקיעאן, שנהרג כתוצאה מהירי. במהלך האירוע נהרג השוטר ארז עמדי לוי ז"ל וכן נפצע שוטר נוסף, כתוצאה מפגיעת הרכב שבו נהג אבו־אלקיעאן.

   

  הבדיקה עסקה בעיקר בשאלה אם הירי באירוע מעורר חשד סביר לביצוע עבירה פלילית מצד השוטרים. בהחלטה אתמול, התייחס ניצן גם לשאלה אחרת שעלתה מחומר הראיות: האם הפגיעה בשוטרים הייתה מכוונת, במטרה לבצע פיגוע, או שמדובר בתאונה. בעניין זה צוין בהחלטה כי "בחומר שנאסף ישנן אינדיקציות לכאן ולכאן. שב"כ, שתיחקר את הזירה בשעות הראשונות שלאחר האירוע, החליט שלא להמשיך בחקירה, תוך שהבהיר, על פי החומר שהיה בפניו, כי אין ביכולתו לקבוע אם מדובר בפיגוע".

   

  פרקליט המדינה קבע כי הכרעה בנוגע לנסיבות האירוע לא נחוצה לשאלת החקירה הפלילית, זאת מאחר שאף אם הפגיעה אירעה שלא בכוונה, עדיין אין חשד סביר לביצוע עבירה פלילית מצד השוטרים.

   

  בעקבות הקביעה הזו של ניצן, קרא אתמול השר ארדן לשב"כ לפתוח בחקירת אירועי אום אל־חיראן. ארדן, שממשיך לדבוק בגרסה הראשונית של המשטרה לפיה מדובר בפיגוע דריסה מכוון, הביע צער על כך שהתחקור של שב”כ הופסק לפני שנאספו ממצאים המאפשרים לבסס את קביעת המשטרה. "משנקבע שהשוטרים פעלו כדין, יש לחדש את חקירת השב"כ והמשטרה בקשר לנסיבות האירוע המצער, ולהציג לציבור את כל ממצאי החקירה", אמר ארדן, "וזאת, כדי שאירועי אום אל־חיראן לא ישאירו פצע פתוח בחברה הישראלית".

   


  פרסום ראשון: 01.05.18 , 23:50
  מנוי סופש