ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  כריכת הספר
  מסלול • 03.05.2018
  ספר טיסה: החיים הנסתרים של העצים - פטר וולבן
  אלעד זרט

  החיים הנסתרים של העצים

   

  פטר וולבן

   

  נתחיל בהכאה על חטא: בחייהם של עצים עסקינן, ואילו הנייר שעליו מתפרסמת ההמלצה הזאת הוא חלק מתעשיית הנייר המודרנית המשתמשת בעצים להפקתו. זאת גם הסיבה שוולבן — יערן בשירות הלאומי של גרמניה — כותב בהקדמה לספרו "החיים הנסתרים של העצים" (תירגם: ניב סבריאגו, הוצאת אסיה): "כשהתחלתי את הקריירה המקצועית שלי כיערן, הבנתי בחייהם הנסתרים של העצים כמו שקצב מבין בחיי הרגש של חיות".

   

  אחרי שנים וולבן הבין את טעותו, תיקן את תפיסת היער שלו וגילה מחדש את האהבה לטבע שבערה בו כבר בגיל שש. התוצאה היא ספר מרתק, חכם, מעניין ושובה לב, שמצליח להנגיש עולם שלם שקרוב אלינו אך איננו מכירים.

   

  מדוע עצים הם יצורים חברתיים וכיצד הם משמרים חיי קהילה? איך הם מתקשרים ביניהם? מה לעצים ולאהבה? האם עצים חשים כאב או שמחה? אלו מקצת השאלות והסוגיות שוולבן עוסק בהן, ומרחיב בסיפורים ואנקדוטות. זה לא ספר מדע ליערנים או לחוקרי טבע. וולבן רוצה להגיע אל הקהל הרחב, זה שבטיול הבא ביער "יגלה אולי פלאות קטנים וגדולים". ועל כן הוא בוחר לספר על העצים דרך מושגים מן העולם המוכר לנו — אהבה, רגש, שמחה, הורות, כאב, דאגה.

   

  וזה מה שיפה בספר הזה — אדם קם בבוקר ונושא מבט אל ענפי עץ האלון שמחוץ לחלונו, ומבין לפתע שהגיעה תקופת האהבה והרבייה, כי איך יסביר את הפירות הנישאים? או אולי הוא ישים לב שהעץ שרוי במצוקה, בראותו "גידולים מלאי חרדה על הגזע, אשכולות ענפים קטנים הצומחים מסביבו ושבים וקמלים לרוב במהירות. הם מלמדים שהעץ נלחם כבר זמן רב על חייו ושהוא אחוז בהלה".

   

  ומעל הכל זה ספר שכיף לקרוא. ספר שאתה לא רוצה שהוא ייגמר. ספר שגורם לחשוב על הסביבה שלנו בדרך הכי עתיקה ואנושית - הדרך הסיפורית.

   

  עמודים: 257.

   

  ציטוט: "מבחינתנו, בני האדם, האדמה סתומה יותר מהמים, במובן המפורש והמטפורי גם יחד. בזמן שקרקעית האוקיאנוס נחקרה פחות מאשר פני הירח, החיים בתוך הקרקע נבחנו אף פחות ממנה".

   


  פרסום ראשון: 03.05.18 , 19:28