yed300250
הכי מטוקבקות
  פנורמה טוסקנית: הנוף מגבעות ואל ד'אורציה
  מסלול • 05.05.2018
  שלושה דורות בטוסקנה
  יוסי רוזנבלום ארז את הטפים והנכדה ונסע לטוסקנה, שהתגלתה כאתר מושלם לטיול כוכב רב־דורי נינוח, בין עיירות עתיקות, יקבים, בתי קפה ומסעדות משפחתיות • באחת מהן הוא אף חגר סינר והכין בעצמו את הברוסקטות
  יוסי רוזנבלום

  כשחפצנו בנסיעה עם נשותינו, טפנו ונכדתנו, והיה חשוב לנו לסיים את הנסיעה ללא ברוגז משמעותי — בחרנו בטוסקנה. הבחירה התגלתה כאתר מושלם לנסיעה רב־דורית. במקרה שלנו עדיין אין צורך להפעיל את הילדים בפארקים מסמרי שיער. האכלת יונים, מזרקות, חיות משק, פסטה ופיצה עשו את העבודה.

   

  שעתיים של נהיגה נינוחה משדה התעופה של רומא הביאו אותנו לווילה של ג'ובנה בברוליו. הווילה יושבת בחלקה קטנה של 20־30 דונמים מוריקים, והיא גדולה, מרווחת, נוחה ומסבירת פנים. הפיזור של פינות ההסבה, סוכת הגפנים, הפרגולה והמדשאות איפשרו לנו להיות ביחד או לחוד כרצוננו בכל עת.

   

  בר יינות במונטפוליצ'יאנו
  בר יינות במונטפוליצ'יאנו

   

  העיקרון בטוסקנה הוא טיולי כוכב נינוחים לעיירות קטנות, וזרימה ספונטנית בין המסעדות, הטרטוריות, היקבים, המעדניות וחוזר חלילה. שוחרי התרבות יכולים כמובן לפקוד את פירנצה וסיינה, המצדיקות כתבה בפני עצמן. הווילה (כמו מרבית הווילות בטוסקנה) התגלתה כבסיס־אם נוח, מאובזר ומפנק שאין חובה לברוח ממנו עם אור ראשון, ובהחלט ניתן לשהות בו זמן ממושך.

   

  מה עושים היום?

   

  סדר היום שלנו היה עמוס משהו. השכמה וטיול בגינה עם הכלבים של ג'ובנה, בעוד המקינטה מבעבעת וחולטת קפה טרי. ארוחת בוקר כפרית במטבח המרווח, שמפאת הקפדתם של חלק מהקוראים על כשרות נדלג על הרכבה המדויק. יציאה לעיירה הקרובה כדי להצטייד במצרכים טריים, ועל הדרך — קפוצ'ינו בבר המקומי. בחירה אקראית בעיירה/עיר/אגם לטיול היומי, ואופס – כמעט נהיה צהריים.

   

  גרפיטי מודרני בהשראת הרנסנס
  גרפיטי מודרני בהשראת הרנסנס

   

  נכנסים לטרטוריה לאיזו פסטה טרייה עם סלט ובקבוק קיאנטי קטן. במהלך הטיול לא פוסחים על יקב נחמד או חוות גבינות, ומחפשים גלידריה שזקני המקום נשבעים שהיא הטובה ביותר.

  אספרסו בעמידה כדי שלא להתעייף מהיום הקשה, ואז צריך לבחור במסעדה לארוחת ערב מהמגוון האינסופי והקרוב.

  בארוחת הערב חייבים לטעום אוכל טוסקני ולשטוף אותו ביין ברונלו ממונטפולצ'יאנו הסמוכה. כדי שלא לגמור את היום בתחושת רעב, מקנחים במנת שחיתות ושוטפים אותה בכוסית גראפה. מה רע?

   

  טיולי כוכב ספונטניים

  היופי בטוסקנה הוא שהיא אינה מחייבת תכנון מדוקדק והכנת מסלולים למפרע. הכל קרוב, בהישג יד ובטווח של שעה־שעתיים נסיעה אם מתעקשים. ניתן לערוך צעדות במרחבים הפתוחים, ובכל עיר/עיירה מחנים את הרכב ומסתובבים רגלית עד שנמאס, ולא נמאס!

   

  תציצו במפה, ותנו לעיירות להפתיע אתכם. ניתן כמובן לתייר במקומות הידועים יותר, אולם המחיר בדרך כלל יהיה להסתופף במחיצת נחילי תיירים שקנו אותו מדריך טיולים כמוכם. אם עושים יום בערים הגדולות (פירנצה, סיינה ופיזה) — מומלץ לתכנן אותו מראש. להזמין כרטיסים למוזיאונים ולאתרים המרכזיים למפרע באינטרנט, ולעקוב אחר הימים ושעות הפתיחה. אפילו הקתדרלות נסגרות בצהריים ובשעות הערב המוקדמות, כי האיטלקים גם הם מעדיפים ארוחה טובה על עבודה באתרי תיירות. טוסקנה מרושתת ברכבות מהירות, וניתן להגיע לערים הגדולות ברכבת מהעיירה הסמוכה למקום הלינה שלכם.

   

  הנוף משפיע גם על היצירות המקומיות הפזורות בשלל גלריות
  הנוף משפיע גם על היצירות המקומיות הפזורות בשלל גלריות

   

  אין חובה לסמן וי על העיירות הידועות, ולרוץ בכל יום לארצו, סן ג'מיניאנו, לוקה, מונטלצ'ינו ועוד. בחרו בשניים־שלושה אתרים קרובים, והקדישו להם זמן נינוח. תגוונו בעיירות קטנות וידועות פחות, שגם הן בנויות על גבעה, יש בהן עיר עתיקה ופינות חמד לתצפית, סיור, טעימה ולגימה. באותה הצצה במפה תגלו אגמים ומקווי מים. טרזימנו לדוגמה הוא אגם גדול שלמעשה נמצא באומבריה, על גבול טוסקנה. העיירה קסטיליונה דל לאגו שוכנת על שפת האגם ממש, יש בה טיילת נפלאה ופארקים רחבי ידיים, וכמובן — עיר עתיקה חביבה וגבוהה עם פנורמה מדהימה. מי שרוצה לחוות את הנוף הטוסקני שבגלויות, עם השדות בעלי הצבעים השונים, שדרות העצים, הגפנים והגבעות בהן פזורים בתים ישנים — שייסע למונטפולצ'יאנו דרך עמק ד'אורצ'יה (Val d'Orcia). אם ראיתם את הסרט "תחת שמש טוסקנה" — תזהו את הנופים והאתרים, שאכן נראים כמו בסרט.

   

  מונטפולצ'יאנו היא עיר קסומה שכמעט כולה מדרחוב המתפשט כקורי עכביש מהכיכר המרכזית, הדואומו. כולה משובצת ביקבים ובמרכזים לטעימת יין, בהם לצד היין יש גם פלטת גבינות, קרוסטינים קטנים ואיזה פרושוטו מעושן וסלמי טוב. דוגמה? Vineria bistrot Spazio Arte שבכיכר סן־פרנצ'סקו, בנקודה הכי גבוהה בעיר. טיפ חשוב — בניגוד להמלצה הקודמת לחנות בכניסה, במונטפולצ'יאנו היכנסו עמוק פנימה עם הרכב וחפשו חניה במקום גבוה גם במחיר של סיבוב כפול. כי הטיפוס מהחניה המרכזית לכיכר הוא אתגר למיטיבי לכת ועלול לפגוע בהנאת טעימת היינות.

   

  קהילה עתיקה

   

  בכל זאת סיפור על מסעדה אחת מני רבות – Antica Pieve (בעברית: קהילה עתיקה) שבעיירה קסטיליון פיורנטינו (Castiglion fiorentino). משפחת קסלי עוסקת במסעדנות ואירוח מעל 50 שנים. יולנדה, אם המשפחה, בת 80+, מה שלא מפריע לה לעבוד במטבח ולפקח על כל דבר שזז. בסוד היא סיפרה לי שהילדים שלה רק 30 שנים בעסק ועוד לא למדו עד הסוף את רזי הפסטה. פרנצ'סקה, הנכדה המקסימה, הכירה לי את כל השבט, שמתגאה בבישול מקומי על טוהרת המוצרים הטריים שחלקם מיוצרים בחווה.

   

  במדרחוב של קסטיליון פיורנטינו פיאט 500 נחשבת להולך רגל
  במדרחוב של קסטיליון פיורנטינו פיאט 500 נחשבת להולך רגל

   

  חגרתי סינר, ואת הברוסקטות של המנה הראשונה הכנתי בעצמי לקול צחוקם של הבנים, שגררו אותי למרתף היינות, עליו גאוותם. כלל חשוב שלמדתי שם — לא מתחילים בבישול לפני ששותים כוס יין טוב למזל. כמנה עיקרית אכלתי פרוסות דקות של סטייק פילה, עליהן נבזקה כמות נדיבה ומדהימה של כמהין שנמצאו יום קודם בסביבה. בטירמיסו שלהם ניכרה יד אוהבת וניסיון של חצי מאה בהכנת מנה מוקפדת ואוורירית.

   

  מחיר למשתכן

   

  התיירות בטוסקנה מושתתת על וילות ובתי אירוח. יש מבחר אינסופי לכל טעם ולכל כיס, החל מחדרים בודדים וכלה בקומפלקסים של מספר בתים. בהתאם — אתרים שונים יכולים לארח מתייר בודד ועד חבורות של 20 אנשים. לטעמי, האתר הנוח ביותר לחיפוש הוא VRBO. מתוך האתר ניתן לכתוב לבעל הווילה ולקבל מידע משלים על כל שאלה.

   

  אוכל ויין. מגוון אינסופי של מסעדות
  אוכל ויין. מגוון אינסופי של מסעדות

   

  אם אינכם מעוניינים לחפש לבד – ניתן למצוא סוכנויות השכרה רבות בארץ ובאיטליה שיאתרו עבורכם וילה תפורה לבקשות ולרצונות מיוחדים. הפיזור הגיאוגרפי הרחב מאפשר התמקדות בסגנונות טיול שונים, החל מבתים בפרברי הערים, מהם ניתן להגיע ברגל למרכז העיר, וכלה בווילות מרוחקות בלב הטבע, חלקן אפילו בחוות חקלאיות פעילות. בכולן סגנון האירוח לא פורמלי, ידידותי ומזמין. ג'ובנה, בעלת הבית שלנו, דאגה לצייד אותנו ביין, וכשראתה שקנינו גבינות בסופרמרקט נתקפה חלחלה עזה ומיד הביאה לנו גבינות כבשים המיוצרות אצל השכנים, וחלקה עימנו טיפים שלא יסולאו בפז.

   

  פיצה בתנור אמיתי
  פיצה בתנור אמיתי

   

  בהרבה וילות ניתן לערוך סדנאות בישול, ובכל עיר ישנם קורסים שונים המתחילים בפסטה ומסתיימים בארוחות גורמה. טעימה ממבחר הקורסים ניתן לקבל באתר www.cookly.me

   

  מה אין? שופינג תחת היד, חיי לילה, קזינו ומועדונים. עם זאת, בשוטטות אקראית גילינו שיש אאוטלט גדול ומודרני בשם Valdichiana Outlet Village, אבל הקסם של טוסקנה הוא דווקא במה שאין בה.

  מילת אזהרה: יולי־אוגוסט הם חודשי השיא המתוירים והכל פקוק, גדוש, מלא וחם כמו בארץ. עדיף בעיתוי אחר.

   


  פרסום ראשון: 05.05.18 , 20:14
  yed660100