חמישי 17 בינואר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: איב סוקסדורף
  מסלול • 12.05.2018
  ירושלים של ברלין
  תערוכה חדשה במוזיאון היהודי מציגה את ירושלים מזוויות שונות ודרך אנשים הקשורים אליה בדרכים שונות
  איתי משיח, ברלין

  המוזיאון היהודי בברלין מציג תערוכה בשם "ברוכים הבאים לירושלים", המוקדשת לעיר על צדדיה השונים, ההיסטוריים, הדתיים והפוליטיים. התערוכה כוללת מוצגים יקרי ערך, כמו מודל עץ של הר הבית מ־1879 ומודל של כנסיית הקבר מהמאה ה־17, לצד עבודות וידיאו ויצירות עכשוויות, כמו הסרט הדוקומנטרי "24 שעות ירושלים" שעוקב אחר 90 תושבי ירושלים במשך יום אחד.

   

  בין הסיורים השונים המוצעים על ידי המוזיאון בולט "ירושלים בדיאלוג", שמודרך בזוגות, כאשר לכל אחד מהמדריכים קשר אישי מסוים לירושלים: חלקם נולדו בעיר, חלקם גדלו בה או עבדו בה, וחלקם קשורים אליה דרך תולדות משפחותיהם.

   

  "התערוכה מציגה היבטים היסטוריים ודתיים שונים של העיר, לא בהכרח בהקשר של מדינת ישראל. היא מתייחסת לעיר כיחידה בפני עצמה ובוחנת אותה מפרספקטיבות שונות", מסבירה ספיר הוברמן (32), אחת ממדריכות הסיור. הוברמן לקחה חלק בהכשרה בת ארבעה חודשים, יחד עם 17 מדריכים ומדריכות עם קשרים מיוחדים לירושלים. בכל הדרכה היא מוצמדת למדריך אחר, והסיור מתנהל בדיאלוג בין המדריכים ובין המדריכים לקהל. לכן, כל סיור הוא יחיד ומיוחד.

   

  "לדוגמה, אחד המדריכים הוא גרמני בן 60 שסבא שלו, מוחמד אסד, היה יהודי שהתאסלם ותירגם את הקוראן לאנגלית", מספרת הוברמן. "הוא חי הרבה שנים במזרח התיכון וכתב ספרים על ירושלים. הנכד, המדריך, מייצג בסיור את הפרספקטיבה של סבא שלו. מול המוצג של ספרי נסיעות מהמאה ה־19 למשל, כשאני מספרת כמה רכבת מביירות לקהיר נשמעת לי הזויה במציאות של ימינו, הוא מקריא את התיאורים של סבא שלו על איך חצה את הגבולות האלה בהליכה".

   

  הוברמן ממליצה על הסיור גם לישראלים, ומספרת שהמבקרים שהביאה בעצמה נהנו מאוד ואף למדו הרבה. "גם אני למדתי המון", היא אומרת, "לראות פרספקטיבות שונות של ירושלים, אבל גם להבין את המקום שלי בעיר, כמישהי שגרה שם כמה שנים".

   

   המוזיאון היהודי, Lindenstraße 9-14, כל יום בשעות 20:00־10:00. 8 יורו למבוגר, 14 יורו לכרטיס משפחתי (שני מבוגרים ועד שישה ילדים), ילדים עד גיל 6 חינם.

   

   הסיור "ירושלים בדיאלוג" מתקיים כל יום ראשון ב־14:00 בגרמנית (3 יורו). לתיאום סיורים בשפות אחרות: groups@jmberlin.de או: +49-30-259-93-305

   


  פרסום ראשון: 12.05.18 , 17:16