חמישי 17 בינואר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  אלי טביב. הקפיד על העיתוי | צילום: עוז מועלם
  ספורט • 13.05.2018
  תפסו טראמפ
  אלי טביב יזם: הוספת שמו של נשיא ארה"ב לשם בית"ר ירושלים כמחווה על העברת השגרירות לבירה • האוהדים חלוקים, וכלל לא בטוח שתקנון ההתאחדות יאפשר לבצע מהלך כזה
  נדב צנציפר

  "אף נשיא אמריקאי, במשך שבעים שנות קיומה של מדינת ישראל, לא הכיר בירושלים כבירתה. מדובר בנשיא שלא עשה חשבון לאף אחד ופעל עבור ישראל. מישהו באמת יכול להגיד לא למחווה שכזו בעבור דונלנד טראמפ?". כך הסביר לאחרונה בעלי בית"ר ירושלים, אלי טביב, בשיחות עם מקורביו מדוע בחר ביוזמה לצרף את שמו של נשיא ארה"ב לשם המועדון.

   

  היוזמה הביאה לגל תגובות מעורבות מצד אוהדים, ובמקביל היא חייבת לעבור את אישור ההתאחדות, שעשויה להקשות משפטית על ביצוע המהלך. טביב התייעץ בשבועות האחרונים בנושא עם האנשים הקרובים אליו ביותר ובין היתר שוחח עם ראשי הקהילה היהודית בארה"ב, שהתלהבו מהרעיון. הבעלים החליט לעדכן את ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, שגם הוא נשמע נלהב, כמו גם אלי אוחנה.

  קראו עוד: קוריוז בסגנון 1 באפריל | שמוליק לוי

   

  טביב החליט לשחרר את ההודעה הרשמית לקראת פתיחת השגרירות האמריקאית היום בירושלים, והעיתוי נבחר בקפידה. מאחורי הקלעים גם עודכנו דמויות בעלות קרבה לנשיא האמריקאי, אך לא נעשתה פנייה לאנשי השגרירות עצמה. ההודעה הרשמית, שכללה גרפיקה בה בלטה דמותו של טראמפ בין דגלי ארה"ב וישראל, נכתבה בעברית ובאנגלית מתוך כוונה ברורה: רצון לייצר הד תקשורתי בינלאומי, בעיקר בארה"ב.

   

  בבית"ר אמרו אתמול: "בארה"ב קבוצות כדורסל ופוטבול החרימו את הנשיא האמריקאי. מהצד השני, אנחנו קבוצה ישראלית שנחשבת למועדון ענק בישראל והחלטנו ללא שום תנאי לקרוא לקבוצה בשמו. זו מחווה שאנחנו בטוחים שטראמפ יצייץ בנוגע אליה".

   

  דונלד טראמפ. מחווה שכזו | צילום: איי־פי
  דונלד טראמפ. מחווה שכזו | צילום: איי־פי

   

   

  בהודעה עצמה נכתב בין היתר: "70 שנה המתינה ירושלים להכרה בינלאומית, עד שהנשיא דונלד טראמפ החליט לעשות מעשה והכיר בה כבירת הנצח של עם ישראל. הנשיא טראמפ הפגין אומץ, חזון ואהבת אמת לעם ישראל ולבירתו. בית"ר ירושלים, אחד המותגים הירושלמיים הבולטים ביותר, החליט לגמול לנשיא על אהבתו במחוות אהבה משלנו. ראשי המועדון - הבעלים אלי טביב ומחזיק זכויות הניהול אלי אוחנה - החליטו להוסיף לשם המועדון את שמו של הנשיא האמריקאי שעשה היסטוריה ומעתה תיקרא קבוצת המנורה 'בית"ר טראמפ ירושלים'. יש בנו אהבה לכבוד הנשיא, והיא תנצח".

   

  ההתאחדות: זה לא עובד ככה

   

  אבל הדרך למימוש ההחלטה עדיין רחוקה. על פי גורמים מסחריים, בית"ר צריכה לקבל את אישור החברה שמייצגת את הסימן המסחרי הרשום בישראל מזה עשור של דונלנד טראמפ (חברת DTTM Operations). קושי נוסף יגיע מכיוון תקנון ההתאחדות שקובע בבירור: קבוצה תהא רשאית להוסיף לשמה תוספת אחת או יותר מהחלופות שלהלן: 1. לזכרו של אדם שנפטר ובכפוף לקבלת הסכמת בני משפחתו הקרובה, 2. שם מסחרי בכפוף למגבלות כל דין, 3. שם עירוני בכפוף לקבלת הסכמת הרשות המקומית.

   

  בהתאחדות כלל לא עודכנו על המהלך ולמעשה שמעו עליו רק בתקשורת. בכל מקרה, מדובר על מהלך שלא יוכל לצאת לפועל העונה, אלא החל מהשנה הבאה בלבד. "שינוי שמה של הקבוצה, צבעיה המסורתיים וסמליה, או אחד מאלה, מותנה באישור הנהלת ההתאחדות", נכתב בתקנון ההתאחדות. "ההנהלה לא תאשר שינוי לשמות, צבעים וסמלים העלולים לפגוע בציבור או בתדמית הקבוצה כקבוצה ישראלית. לעניין שינוי השם, ככל שמדובר בתאגיד השינוי יתקבל רק לאחר קבלת אישור רשם העמותות/רשם החברות, לפי העניין. קבוצה אשר ביצעה שינוי כאמור ללא אישור ההנהלה, או בניגוד להחלטתה, לא תוכל להירשם לעונת המשחקים הבאה ומבלי לגרוע מכל הליך משמעתי שיינקט נגדה בגין כך".

   

  גורמים בהתאחדות הבהירו אתמול: "מדובר במשהו שיכול לגרום לפריצה. מהיום כל קבוצה תוכל להוסיף שם על פי ראות עיניה וזה לא עובד ככה".

   

  הרעיון זכה לתגובות מעורבות מצד האוהדים ולצד מחמאות של חלקם יש גם מחנה לא מבוטל של מתנגדים, שאף הביעו את דעתם בעמוד הפייסבוק של המועדון: "אף אחד לא יוכל לשנות את שם המותג של בית"ר ירושלים". כצפוי, המהלך גם זכה לשלל תגובות ברשתות החברתיות, כולל ממים וציוצים לא מועטים. בין היתר צייץ חבר הכנסת אחמד טיבי: "זה יהפוך את הניצחון של סכנין למתוק יותר בעונה הבאה", ואילו בבית"ר נורדיה צייצו: "גם אנחנו רוצים".

   

  בית"ר: לחקור החומרים האסורים בבאר־שבע

   

  אחרי זכייתה של הפועל באר־שבע באליפות, גורמים בכירים בבית"ר ירושלים ובמכבי ת"א מתכוונים לפנות להתאחדות בדרישה לחקור את פרשת החומרים האסורים אצל האלופה, במסגרתה הושעה הבלם שיר צדק לשמונה חודשים.

   

  בבית"ר טענו: "עכשיו מתברר לכולנו שמדובר בתופעה ומגמה שלמה. לא נשתוק, זו אליפות לא חוקית, נפנה להתאחדות לכדורגל". גם במכבי ת"א בוחנים אפשרות להצטרף לפנייה של בית"ר ודרישתה לחקירה.

   

  בהתאחדות הסבירו כי אם תגיע פנייה רשמית של אחד המועדונים, לא יהיה מנוס מלפתוח בחקירה רשמית בעניין: "ברגע שאחד המועדונים יפנה אלינו - נפתח בחקירה". עם זאת, בהתאחדות מעריכים כי מאחר שרק שיר צדק נתפס בשימוש בחומרים אסורים, לא צפויות התפתחויות דרמטיות.

   

  קפטן הקבוצה, איתי שכטר, שנפצע בגמר הגביע, אינו מתכוון לשחק עד לסיום העונה. לטענתו, בשל העובדה שהוא לא מחזיק בחוזה לעונה הבאה אין בכוונתו להסתכן בהחמרת הפציעה ממנה הוא סובל.

   


  פרסום ראשון: 13.05.18 , 23:40