חמישי 17 בינואר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  הכנות אחרונות לטקס חנוכת השגרירות בירושלים | צילום: הלל מאיר / TPS
  חדשות • 14.05.2018
  שלום לך ירושלים
  היסטוריה: הצהרת הנשיא טראמפ על הכרה בירושלים כבירת ישראל הופכת היום למציאות • בשעה ארבע אחרי הצהריים ייגזר הסרט והשגרירות האמריקאית בירושלים תיפתח • הטקס יתקיים תחת אבטחה כבדה וכוננות גבוהה מחשש להתפרעויות • רה"מ נתניהו: "זהו זמן רב חשיבות, תחת כל הסכם שלום שתוכלו לדמיין ירושלים תישאר בירת מדינת ישראל"
  איתמר אייכנר

  הנשיא טראמפ הצהיר שהיום הזה יקרה עוד לפני שנכנס לבית הלבן. רבים פיקפקו, אחרים הזהירו מהשלכות אפשריות, אבל היום אחר הצהריים תיקבע עובדה בשטח: ההכרה בירושלים כבירת ישראל תהפוך לרשמית. שגרירות ארצות הברית, ידידתה הגדולה ביותר של ישראל, עוברת מתל אביב לירושלים.

   

  הנשיא טראמפ לא הגיע בסופו של דבר אל חנוכת השגרירות, אבל שיגר ברכת וידאו שתשודר היום באירוע הרשמי. את הטקס יוביל שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, ולראש הממשלה נתניהו הוקצו בו חמש דקות לנאום. האירוע יתקיים תחת אבטחה כבדה, כאשר אלפי שוטרים יתפרסו בנקודות שונות בעיר, בדגש על שכונת ארנונה בה שוכנת השגרירות החדשה ועל שכונות מזרח ירושלים. הדריכות גבוהה בגלל המפגש בין שלושה אירועים: יום ירושלים, מעבר השגרירות ולמחרת "יום הנכבה". בנוסף, הרחובות הסמוכים לשגרירות ייחסמו לתנועה החל מהשעה 12 בצהריים, וכמו כן צפויים שיבושי תנועה נקודתיים בצירים המובילים למקום. החגיגות החלו אתמול, בקבלת פנים חגיגית שנערכה במשרד החוץ למשלחת האמריקאית שהגיעה לארץ כדי להשתתף בפתיחת השגרירות בירושלים. בראש המשלחת עומדים בתו של טראמפ, איוונקה, ובעלה ג'ארד קושנר. שניהם נושאי תפקידים רשמיים בבית הלבן.

   

  הטקס המקדים אתמול היה מפגן תודה ישראלי לנשיא טראמפ. לדברי מנכ"ל משרד החוץ, יובל רותם, פתיחת השגרירות האמריקאית תביא לצעד דומה ממדינות נוספות. כ־12 מדינות באסיה, אפריקה ואמריקה הלטינית, נמצאות לדבריו במגעים עם ישראל על העברה אפשרית של השגרירות לבירה. בתוך עשרה ימים ייפתחו בירושלים שלוש שגרירויות: האמריקאית היום; ביום רביעי יגיע נשיא גואטמלה ג'ימי מוראלס לפתיחת שגרירות ארצו בגן הטכנולוגי בירושלים, לאחר שמשרד החוץ סייע לגואטמלה ב־350 אלף דולר: דמי השחרור מחוזה השכירות של השגרירות במרכז, ובשבוע הבא תיפתח שגרירות פרגוואי במעמד הנשיא הוראסיו קארטס. "מעבר לכך שזהו מהלך הסטורי, פתיחת השגרירות האמריקאית בירושלים היא גם מהלך משנה מציאות", אמר רותם.

   

  לאורחי משרד החוץ המתינו אתמול שטיח אדום, הרכב כלייזמרים, קייטרינג באווירת שוק ירושלמי, סיכה עם דגלי ישראל וארה"ב וסימניה מכסף עם סמל ירושלים ותאריך פתיחת השגרירות. במקום היתה עמדת צילום למזכרת, בה כל אורח היה יכול להצטלם עם העתק של הצהרת ההכרה בירושלים בחתימת טראמפ.

   

  כיכר הנשיא: עיריית ירושלים חנכה כיכר לכבוד טראמפ
  כיכר הנשיא: עיריית ירושלים חנכה כיכר לכבוד טראמפ

   

   

  הסגלים הדיפלומטיים של מדינות אירופה החרימו את האירוע, למעט נציגי אוסטריה, הונגריה, צ'כיה ורומניה. "אוסטריה קיבלה החלטה להישאר בתל־אביב", הבהיר השגריר מרטין וייס שארצו לא תנקוט מהלך דומה, אך הוסיף כי "אנו מבינים ומעריכים שהישראלים שמחים על ההחלטה האמריקאית". לצד שרים וחברי כנסת רבים, ממפלגות שונות, נכחו באירוע גם מקורבים למשפחת נתניהו שאינם שייכים לסגל הבכיר של המדינה - ביניהם הסטייליסטית של שרה נתניהו סנדרה רינגלר, המקורב נתן אשל שהורחק מהשירות הציבורי, והרופא האישי ד"ר צבי הרמן ברקוביץ'. כוכבי האירוע היו איוונקה טראמפ וג'ארד קושנר, שכמעט כל המוזמנים קיוו להצטלם איתם אך הורחקו על ידי המאבטחים.

   

  כמעט כל האורחים מארה"ב הם חברי המפלגה הרפובליקנית למרות מאמצי משרד החוץ להביא לאירוע גם מחוקקים דמוקרטים. היחידים בקהל שכן נמנו עם הממשל הקודם הם שגריר ארה"ב בישראל לשעבר דן שפירו והסנטור לשעבר ג'ו ליברמן. שפירו ציין כי בתקופת כהונתו כשגריר התקיים משא ומתן מדיני ולכן היה ראוי לדחות את העברת השגרירות. "עכשיו אין מו"מ", סיכם.

   

  ראש הממשלה נתניהו נשא דברים נרגשים. "זהו זמן רב חשיבות", אמר, "אנחנו אסירי תודה". נתניהו קרא לכל המדינות ללכת בעקבות ארה"ב. "העבירו את השגרירות שלכם לירושלים כי זה מקדם שלום, וזאת מכיוון שאי אפשר לבסס שלום על בסיס שקרים. מבססים שלום על בסיס האמת, והאמת היא שירושלים לא רק הייתה בירת העם היהודי במשך אלפי שנים, ובירת המדינה שלנו מאז הקמתה - האמת היא שתחת כל הסכם שלום שתוכלו לדמיין, ירושלים תמיד תישאר בירת ישראל". שר האוצר האמריקאי, סטיב מנוצ'ין, בירך בשם הממשל ואמר: "לארה"ב אין פרטנר גדול יותר מאשר ישראל", והאירוע הסתיים - איך אפשר שלא - לצלילי שירה זוכה האירוויזיון של נטע ברזילי, "טוי", שעשה היסטוריה משלו שלשום בערב.

   

  הזוג המלכותי: איוונקה טראמפ וג'ארד קושנר גנבו את ההצגה. בתמונה עם שר האוצר מנוצ'ין | צילום: אוהד צויגנברג
  הזוג המלכותי: איוונקה טראמפ וג'ארד קושנר גנבו את ההצגה. בתמונה עם שר האוצר מנוצ'ין | צילום: אוהד צויגנברג

   

  נאום תודה: רה"מ נתניהו שלח מסרי הכרת תודה לטראמפ וקרא למדינות נוספות לנהוג כמוהו | צילום: אוהד צויגנברג
  נאום תודה: רה"מ נתניהו שלח מסרי הכרת תודה לטראמפ וקרא למדינות נוספות לנהוג כמוהו | צילום: אוהד צויגנברג

  הדרכונים והוויזות נשארים בתל־אביב

   

  היום נפתחת השגרירות האמריקאית בירושלים, אבל מה יקרה עכשיו מבחינת העבודה השוטפת? מתברר שמלבד האמירה המדינית והשילוט החדש, במציאות לא ישתנה הרבה בנוגע להנפקת ויזות. בנוסף, גם הפטור המיוחל מהצורך בקבלת ויזה לארה"ב עדיין רחוק ממימוש.

   

  תושבי גוש דן ימשיכו להגיע לשלוחה של שגרירות ארה"ב בתל־אביב לאחר שיגישו בקשות להנפקת ויזה. הירושלמים ירוויחו מוויזה קרובה לבית, וינפיקו את הוויזות בשגרירות החדשה.

   

  במסמך שפירסמה אתמול השגרירות הובהר כי השגרירות, שכתובתה החדשה היא רחוב דוד פלוסר 14 בשכונת ארנונה בירושלים, תספק לאזרחים האמריקאים בעיר שירותים קונסולריים כגון הנפקת דרכונים. בנוסף, יהיה ניתן לפנות אליה לבקשות ויזת תיירות, ויזת הגירה והטבות פדרליות (ביטוח לאומי). כמקובל, יהיה צורך בתיאום פגישה מראש. עם זאת, גם השגרירות ברחוב הירקון בתל־אביב תמשיך לספק את השירותים הקונסולריים ואת שירותי הוויזה שסיפקה עד כה.

   

  ומה לגבי הקונסוליה האמריקאית שיושבת ברחוב אגרון? בשגרירות מבהירים כי היא תמשיך לספק שירותים לאזרחים אמריקאים שאינם יכולים להגיע לאחד הסניפים האחרים, כלומר - השגרירות החדשה בירושלים, הסניף התל־אביבי, והקונסוליה היושבת בחיפה. היא לא תספק ויזות, אלא רק סיוע לאזרחים אמריקאים במקרי חירום.

   

  הישראלים יתאכזבו לשמוע שבמשרד החוץ אומרים עוד שהפטור מוויזה לישראלים עדיין רחוק. "בניגוד לפרסומים שונים, אין החלטה רשמית של ממשל טראמפ להעניק פטור מוויזות לישראלים", נמסר. "ישראל וארה"ב ממשיכות לדון בנושא ויש התקדמות, אך אין עוד מועד רשמי להכללת ישראל ברשימת הפטור". הכדור נמצא כעת במגרש האמריקאי, שם משתהים בגלל סוגיות הגירה שונות שאינן קשורות לישראל. לפי הערכות, כשהתהליך יותנע מחדש הוא ייארך כשנה וחצי לפחות.

   

  בהכנת הידיעה השתתף ישי פורת