חמישי 17 בינואר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  יובל קהאן
  חדשות • 14.05.2018
  אסון השיטפון: המלצות המשטרה
  שלושה שבועות לאחר אסון המכינה שבו נהרגו תשע נערות ונער, המשטרה ממליצה להעמיד לדין את המדריך אביב ברדיצ'ב בהריגה • החוקרים: הוא היה בשטח ונכנס לנחל למרות ההתרעות על שיטפון • את המנהל יובל כאהן החוקרים ממליצים להעמיד לדין על גרימת מוות ברשלנות: לא היה בשטח ולא קיבל החלטות • הורי החניכים: "מנהל המכינה הוא האחראי העיקרי למחדל"
  אילנה קוריאל

  התפתחות בפרשת אסון המכינה הקדם־צבאית בנחל צפית: המשטרה ממליצה להעמיד לדין את המדריך אביב ברדיצ'ב בגין הריגה, ואת מנהל המכינה יובל כאהן בגין גרימת מוות ברשלנות.

   

  במשטרה קובעים כי ברדיצ'ב היה בשטח עם החניכים, והוא זה שקיבל את ההחלטה לרדת לנחל למרות ההתרעות והאזהרות. מהחקירה עולה שהוא היה בקשר עם כל הגורמים בנוגע למזג האוויר וקיבל התרעה מחברת מטאו־טק על השיטפונות הצפויים באזור. פרקליטו של ברדיצ'ב, עו"ד ציון אמיר, אמר בתגובה: "כל מי שעיניו בראשו יכול להיווכח על נקלה כי עמדת המשטרה משוללת כל יסוד משפטי".

   

  ההחלטה להגיש נגד מנהל המכינה כתב אישום בגין גרימת מוות ברשלנות, ולא בגין הריגה, התקבלה משום שהוא לא היה בשטח, לא קיבל את ההחלטה לרדת לנחל ולא היה מודע להתרעות כפי שהיה מודע להן ברדיצ'ב. כאהן סירב להגיב. בעקבות האסון הודיע לפני כשבוע וחצי על התפטרותו. הפרקליטות היא שתכריע בסופו של דבר האם להעמידם לדין.

   

  טרם הוחלט אם להגיש כתב אישום, ואם כן באיזה עבירה, נגד נועם דור, מדריכה נוספת שהשתתפה בטיול והתריעה לפני היציאה לדרך על חשש לשיטפונות. היא חשודה בגרימת מוות ברשלנות. מהחקירה עולה כי אביה, סגן מפקד יחידת החילוץ ערבה, התקשר אליה לפני הטיול והזהיר אותה על השיטפונות הצפויים. היא מיוצגת על ידי עו"ד שחר מנדלמן.

   

  המדריך אביב ברדיצ'ב | צילום: מהפייסבוק
  המדריך אביב ברדיצ'ב | צילום: מהפייסבוק

   

   

  האסון התרחש בחודש שעבר במהלך טיול גיבוש שערכו חניכי המכינה הקדם צבאית בני ציון. מחקירת האירוע עולה כי בעת שהשיטפון הגיע היו חלק מהחניכים על גדות הנחל והיתר בתחתיתו. תשע ההרוגות וההרוג היו בתחתית הנחל, ולכן נסחפו במהירות עם זרם המים האדיר. באסון נהרגו שני שמיר, אלה אור, אגם לוי, מעין ברהום, רומי כהן, צור אלפי, יעל סדן, גלי בללי, אילן בר־שלום ועדי רענן.

   

  הפרשה נחקרה על ידי צוות ממשטרת המחוז הדרומי בראשות קצין אגף החקירות והמודיעין סנ"צ יוסי תורג'מן. במהלך החקירה נעצרו ברדיצ'ב וכאהן והחוקרים ערכו ביניהם עימות. נוסף לכך נגבו עדויות מבעלי תפקידים בכירים במכינה. כמו כן נלקחו חוות דעת מחברת מטאו־טק, מרשות הטבע והגנים וממומחה לשיטפונות מרשות המים. הגורמים במשרדי החינוך והביטחון, האחראים על המכינות, תושאלו.

   

  הוריהם של גלי בללי, אייל ואתי בללי, אמרו אתמול: "לא שותפנו במהלך החקירה ולא גבו מאיתנו עדות עד רגע זה. לדעתנו מנהל המכינה הוא הנושא העיקרי באחריות למחדל ולא ייתכן שאשמתו פחותה מזו של המדריך".

   

  יעל כהן, אמא של רומי כהן: "אני לא מסוגלת להבין איך יכול להיות שמנהל אחראי פחות ממדריך, ומאוד מאוכזבת מההחלטה שלא להעמיד לדין באשמת הריגה את האיש שהפקיר את חיי בתי ואת חיי תשעת הנספים האחרים".

   

  דורית ברהום, אמה של מעין ברהום: "המדריך הוזהר על ידי מספר גורמים, אבל החליט על דעת עצמו לקיים את הטיול ולקח סיכון למרות שהיה מודע לסכנות. זאת עבירת הריגה. ראש המכינה היה מודע לאזהרות מזג האוויר ולכן היה צריך להפעיל שיקול דעת ולבטל את הטיול, שהיה מסוכן ובלתי סביר. איך כולם נרדמו בשמירה? מה תפקידו של ראש המכינה אם לא לנהל אירוע חריג כזה ולעמוד בראשו? פשוט זלזול בחיי אדם. איפה המנהיגות? איפה הערכים? הרי ערך חיי האדם מעל הכל". אוריאל בר־שלום, אביה של אילן בר־שלום: "קטונתי מלהנחות את המשטרה או הפרקליטות באיזו עבירה להעמיד לדין את אביב ברדיצ'ב ואת יובל כאהן. כל שנותר לנו לקוות שהם יבצעו את השלמות החקירה וימצו איתם את הדין על כל אחת ואחד מהנספים באסון בנפרד, כאילו היו מקרה בודד".מיתר ההורים לא נמסרה תגובה.

   

  השתתפו בהכנת הידיעה: ישראל מושקוביץ, ישי פורת, קורין אלבז־אלוש ומאיר תורג'מן