חמישי 17 בינואר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  עזה
  חדשות • 14.05.2018
  על סף פיצוץ
  תגבור כוחות, יחידות מיוחדות וצלפים • צה"ל ערוך לקראת ההפגנה הגדולה ביותר של הפלסטינים שתתקיים היום בגבול הרצועה • החשש העיקרי: ניסיונות לפרוץ את הגדר, לחטוף חיילים ולחדור ליישובים
  יוסי יהושוע | כתבנו לענייני צבא

  כוננות שיא במערכת הביטחון מהיום ובימים הקרובים מחשש להסלמה ברצועת עזה. ההערכות הן שכבר היום, במקביל לפתיחת שגרירות ארה"ב בירושלים, יתחילו הפרות סדר חמורות מול גדר המערכת שיימשכו גם מחר, יום הנכבה.

   

  לפי ההערכות בהפגנות ישתתפו כ־100 אלף פלסטינים. החשש הוא שאלפים מהם ינסו לחצות את הגדר ולחדור לשטח ישראל. בצה"ל אומרים כי חמאס מעוניין להביא לניסיון פריצה המוני של גדר המערכת, תוך הצתת כלים הנדסיים ופגיעה בעמדות שמירה, תצפית וירי. אחד התרחישים שאליו מתכוננים הוא חטיפת חייל לתחומי הרצועה.

   

  צה"ל משלים את היערכותו לקראת המאמץ המוצהר של חמאס לביצוע הפרות סדר אלימות וניסיונות פריצה המוניים של הגדר, בחסות יום הנכבה. במסגרת ההיערכות הקצה הצבא שלוש חטיבות סדירות כדי להתמודד עם האתגרים המורכבים. ההנחיה שניתנה לכוחות היא לא לאפשר את פריצת הגדר, למנוע פגיעה בתשתיות ולחסום לחלוטין חדירה ליישובים בעוטף עזה.

   

  בצה"ל מאשימים את חמאס בניצול הפרות הסדר לצורך ביצוע פעולות טרור בחסות ההמון, לפגוע בתשתיות הגדר ולבצע פיגועים בשטח ישראל: "חמאס גורר את הציבור ברצועת עזה לאירוע אלים שלא בטובתו".

   

  בצה"ל מזהים כוונות להצתת כלים הנדסיים, לפגיעה בתשתיות ביטחוניות על הגדר כמו למשל פילבוקסים ועמדות "רואה יורה" וכן ניסיונות לחטוף חיילים בחסות הפרות הסדר.

   

  בצבא מזהירים כי אם ייפגעו תשתיות ביטחוניות תהיה פגיעת תגובה בתשתיות ברצועה: "חמאס אחראי לכל מה שקורה ברצועה וממנה, ולאור זאת מוטלת עליו האחריות הכוללת לאירועים ולהשלכותיהם. לא נאפשר פגיעה בתשתיות ההגנה שלנו".

   

  היערכות צה"ל כוללת לא רק פריסה מוגברת של גדודים ברצועה אלא גם יחידות מיוחדות, כוחות איסוף מודיעיניים וצלפים. במסגרת ההיערכות לימים המתוחים הללו הופסקו אימוני הכוחות הלוחמים הסדירים, ומרב המאמצים מופנים להתמודדות עם הפרות הסדר האלימות.

   

  צה"ל פיזר אתמול כרוזים שבהם הזהיר את תושבי הרצועה מהתקרבות לגדר. בכרוזים נאמר: "בתקופה האחרונה מנהל חמאס פעילויות אלימות וטרור נגד מדינת ישראל. חמאס מסתיר את כישלונותיו הרבים ומסכן את חייכם. בזמן הזה חמאס גונב את כספכם ובאמצעותו חופר מנהרות על חשבונכם. מגיעה לכם ממשלה יותר טובה ועתיד יותר טוב. צה"ל מזהיר אתכם מהתקרבות לגדר. צה"ל נחוש להגן על אזרחי ישראל וריבונותה מול ניסיונות הטרור של חמאס בחסות הפרות הסדר האלימות".