חמישי 17 בינואר 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  "בשבילה גיבורים עפים"
  חדשות • 14.05.2018
  תומר והשרוטים
  "בשבילה גיבורים עפים", ערוץ 12, 21:00
  עינב שיף

  פרק הבכורה של "בשבילה גיבורים עפים" נמשך 75 דקות, מה שמיד מסמן אותו כאירוע חריג בנוף הישראלי ובוודאי בטלוויזיה המסחרית. הביצוע, בהתאם לציפיות, אינו נופל משום הפקה בינלאומית באותו סדר גודל. זהו הפרט המרשים ביותר בסדרה: השאפתנות החיובית שלה, תזכורת שאפשר לכוון הכי גבוה מבלי לגלוש ליומרנות ולפומפוזיות. ובין אקסטזת נטע ברזילי למפגן העליונות בתחום הדרמה, קשת השלימה יממה באווירת השבוע האחרון של ראש הממשלה: סטרייק אחד ארוך.

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  "בשבילה גיבורים עפים", שנוצרה בהשראת ספרו של אמיר גוטפרוינד ומתקיימת במרחב שונה לחלוטין ממנו, חוזרת לנושאים חביבים על התרבות הישראלית: האחווה הגברית, החיפוש העצמי וטראומת המלחמה. מרכז הסיפור הוא ארבעה חברים לאותה פלוגת מילואים, שאיבדו את מפקדם האהוב בקרב עקוב מדם במלחמת לבנון השנייה. שנתיים לאחר אותו מאורע מכונן, מתה יעלי (נינט טייב), אחותו של דובי (נדב נייטס) וזוגתו של אביב (תומר קאפון). כשמתקבל רמז ולפיו היא בכל זאת בחיים בקולומביה, הלהקה מתאחדת כדי להציל אותה, ובדרך גם את עצמם.

   

  זה נשמע מוכר ואולי אף שחוק — שוב לבנון, שוב זכריות פגועה וכו' — אולם היוצר עמרי גבעון הצליח לגבש עלילה סוחפת, דמויות מגוונות ובימוי מלוטש. סצנת המלחמה, הפצע הפתוח שמניע את הסדרה, היא רגע נדיר של קולנוע על המסך הקטן בישראל. הדינמיקה בין קאפון, נייטס, מיכאל אלוני ומשה אשכנזי אותנטית ומשכנעת. גם הכימיה בין קאפון וטייב ממקסמת את הכריזמה של שניהם.

   

  יתרה מזו: כשכבר נדמה היה שקאפון מיצה את תפקידי החייל המיוסר, הוא מעניק הופעה עמוסה ברבדים ובניואנסים: הליכתו השמוטה לצד המנהיגות הטבעית, התפרצויות הזעם מול התקפי החרדה. בכך דמותו מצטרפת לשורת ייצוגים עכשוויים ומעניינים של פוסט־טראומה בעקבות השירות הצבאי־ביטחוני, מ"פאודה" (שבה קאפון השתתף) ועד "המעניש" של נטפליקס: כולם מתמקדים בלוחם שנתן את נשמתו למען המולדת, אבל נותר מצולק ועם בור בנפש במקום תחושת משמעות.

   

  למעשה, יש לא מעט רלוונטיות בתזמון השידור של הסדרה. אמנם תופי מלחמה בישראל הם סוג של מוזיקת מעליות, אבל לאחרונה הווליום עלה, וברור לכל שמתישהו זה יגיע. דווקא בשל כך, גובר הצורך בהמחשת המחיר שמשלמים לא רק המתים ומשפחותיהם, אלא מי שכביכול שבו מן התופת ובפועל נשארו שם לנצח. במובן הזה, המקצוענות של "בשבילה גיבורים עפים" משחקת גם תפקיד פוליטי: הריאליזם החודרני שלה מציף הוויה שהציבור מעדיף להדחיק ומטיח אותה בעוצמה בפרצוף. השאלה היא אם בשלב זה, משהו בכלל מסוגל לחדור מבעד לענני האופוריה.