ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  דנה ברגר | צילום: גבריאל בהרליה
  24 שעות • 14.05.2018
  "יש הרבה שירים על האומץ של הלוחמים, אין שיר על החרדות של ההורים"
  דנה ברגר חוזרת עם שיר חדש ומרגש בשם "בן חייל", שנולד לאחר שליוותה לבקו"ם חברה טובה שגייסה את בנה. והיא גם מפרגנת בענק לנטע ברזילי: "אנחנו חיים בתקופה שמודדת כמה אנחנו יפים ורזים, והנה באה מישהי ואומרת, 'כולכם טועים'"
  רז שכניק

  בעוד תשע שנים יגיע הבן של דנה ברגר, גור אריה, לגיל שמחייב שירות צבאי, ואולי עד אז יהיה שלום עולמי. בינתיים, המחשבות של ברגר נדדו בכיוון הזה בעקבות ליווי לבקו"ם של חברה קרובה שבנה התגייס. התוצאה היא שיר חדש, "בן חייל", וקוראי "ידיעות אחרונות" יכולים לצפות ראשונים בקליפ המרגש, המלווה ילד מיום היוולדו ועד הגיוס.

   

  "הלכתי עם החברה לבקו"ם במצב רוח טוב ולא צפיתי איך אחזור משם הביתה", מספרת ברגר. "זה היה משוגע. זה בין מרגש לבין עקדת יצחק, מה לעזאזל קורה פה. אתה רואה את כל האמהות הבוכיות והילדים שקוראים את שמם ואז הם עולים לאוטובוס ונוסעים, ויש משהו ברגע הזה שטילטל אותי. פשוט חזרתי הביתה וכתבתי בבת אחת את השיר, למעט הפזמון שחיכה לי במחשב כבר ארבע שנים, מאז צוק איתן".

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מה היה בצוק איתן?

   

  "בן של חברה ממש טובה היה בעזה ולקחו להם את הטלפונים. שבועיים לא שמעו מהם. בתוך החוויה הזו נכתב הפזמון ויש משפט כזה, 'אמן שלא ייקחו לך את הפלאפון', כי מהרגע הזה אי־אפשר לדבר איתם יותר. האם חרדה, הוא לא עונה לה, היא מתחננת שיסמס לה איזו אות. להרבה הורים יש את הרגע המפחיד הזה. השמעתי את השיר לחברה טובה שבהיריון עם בן, והיא לא הפסיקה לבכות. זו טראומה כללית ישראלית שכולנו חיים וזה תפקיד שלי כיוצרת לדבר על דברים שלא מדברים עליהם. אין שיר ממש על רגעי החרדה דווקא בתוך הגיוס. יש הרבה שירי גאווה על האומץ של הלוחמים".

   

  עוד 9 שנים אולי לא נצטרך צבא.

   

  "אנחנו כבר אומרים את זה בכזו ציניות. פעם היו אומרים את זה בפאתוס ומתכוונים לזה באמת. גם המאמינים בינינו כבר יודעים שהמצב לא ייפתר מהר והלוואי שנהיה מופתעים לטובה. המציאות מרמזת על כך שלא יהיה שלום כשהילדים שלנו היום יתגייסו. אז לפחות מוציאים את זה החוצה בשירים ומתמודדים".

   

  ביום חמישי תהיה ברגר אורחת בהופעה של שלום חנוך בפסטיבל חלב ודבש בעמק יזרעאל, וב־22 במאי תתארח אצל חנוך שוב באירוע התרמה לנפגעי תקיפה מינית בהיכל אמנויות הרצליה. ב־24 במאי תקיים מפגש אמן בקיבוץ חולית וב־7 ביוני תשתתף בערב מחווה לאהוד מנור ז"ל בבית אביחי. בינתיים היא עובדת על חומרים חדשים עם שאנן סטריט, שגם הפיק את השיר האחרון. "אנחנו נפגשים פעם בחודש וכותבים, משחקים יחד במילים. השיר החדש נכתב בתוך התקופה הזו. רצתי לשאנן להשמיע לו והוא התלהב אז אמרתי, 'טוב יאללה, אתה מפיק'. הוא ענה, 'מה את רוצה ממני, אני לא מפיק'".

   

  אי־אפשר לא לשאול אותך על נטע ברזילי.

   

  "ואי־אפשר היה לא לצפות בה. חזרתי הביתה מהופעה והספקתי להגיע לביצוע שלה באירוויזיון. הילדים היו במיטות והתכנסנו כולם יחד על מיטה אחת לצפות. נטע הייתה מעולה וזכתה בצדק. איזה כיף שאפשר להיות בקונצנזוס על משהו במדינה הזו".

   

  כמי שחורשת במות מאז הניינטיז, מה עבד שם?

   

  "השיר מעולה עוד בלי קשר לנטע, מופק מצוין. היא חיה רעה, פרפורמרית מעולה וזמרת מצוינת. זה שילוב מנצח. היא עומדת על הבמה ומעבירה המון דברים חשובים, מעבר לאיזו יפה אני ואיזה יופי אני שרה, ושניהם נכונים לגביה. הנוכחות שלה מעבירה משהו עמוק, מסר מגניב, 'תאהב את עצמך ותוכל לכבוש את העולם'. אנחנו חיים בתקופה שכל כך מודדת אותנו, כמה אנחנו יפים ורזים ועונים על קריטריונים והנה באה מישהי ואומרת: 'כולכם טועים'".

   


  פרסום ראשון: 14.05.18 , 20:47