yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: גדי קבלו
  חדשות • 16.05.2018
  אפקט ההרתעה
  בניגוד לחששות: הפגנות יום הנכבה ברצועה אתמול עברו באופן רגוע יחסית • למרות שההבנות שהושגו עם חמאס בתיווך מצרים סייעו להרגעת השטח, בצה"ל אומרים: "חמאס הופתע מנחישות הצבא" • הכדור בידי הממשלה
  יוסי יהושוע

  ההבנות שגובשו שלשום בלילה בין ישראל לחמאס בתיווך מצרים, יחד עם ההרתעה שהושגה כתוצאה מאירועי הגדר שהסתיימו ב־58 הרוגים פלסטינים, הביאו לרגיעה ממשית ברצועת עזה. עובדה: יום הנכבה, שתוכנן להיות הסוער ביותר מבחינת ההיקף והאלימות, הסתיים אתמול באופן רגוע יחסית.

   

  כעת, משהצבא עמד במשימתו ובלם את ההפגנות, הכדור עובר לידי הדרג המדיני, שיצטרך לגבש מדיניות ברורה מול עזה בסוגיות הומניטריות כדי לשחרר את הלחץ מעל האוכלוסייה בטווח הזמן המיידי.

   

  צה"ל עמד במשימה: במשך שמונה שבועות של הפגנות, שהגיעו לשיאן בהפגנת הענק שלשום, הוא בלם עשרות אלפי מפגינים — בלי חדירה ליישובים, חציית גדר או נפגעים ישראלים. התוצאה: חמאס יצא מוחלש ולא הצליח ליצור תנאים חדשים שיכפו על ישראל הסדר שונה ברצועה.

   

  צילום: דובר צה''ל

  צילום: דובר צה''ל

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ולכן האחריות עוברת לידי הממשלה. בעבר המליץ צה"ל על שורה של הקלות — שרובן לא התקבלו. אבל כבר ברור שזהו אינטרס ישראלי כדי שהמצוקה העזתית לא תתנפץ על הגדר. על פי הערכות רק 4,000 מפגינים הגיעו להפגנות אתמול ושני פלסטינים נהרגו — המספר הנמוך ביותר עד כה, במיוחד בהשוואה למניין ההרוגים הגבוה ולעשרות אלפי המפגינים ביום שני.

   

  במהלך הפרות הסדר, כוח צה"ל עצר אתמול חשודים שניסו לחדור לישראל בחסות המפגינים בצפון הרצועה. החשודים זוהו — ונעצרו על הגדר.

   

  כפי שפורסם אתמול ב"ידיעות אחרונות", בסוף יום ההפגנות האלים שלשום הושגה הבנה בתיווך מצרי לפיה ישראל תפתח את מעבר הסחורות בכרם שלום, שנסגר לאחר הצתות מתפרעים פלסטינים בסוף השבוע, וראשי חמאס הסכימו לקפל חלק ממאהל ההפגנות ולצמצם את מספר המפגינים.

   

  בכירים בצה"ל טוענים כי הסיבה לירידה בהיקף המפגינים אתמול היא ההרתעה. קצין בכיר בפיקוד דרום אמר כי חמאס הופתע מהנחישות שהפגין הצבא ביום שני. הוא דחה טענות על שימוש בכוח מופרז, וטען כי כמחצית מההרוגים הם פעילים צבאיים של חמאס והג'יהאד האיסלאמי. "הפצנו כרוזים, הזהרנו בתקשורת, השתמשנו באמצעים לפיזור הפגנות והשתמשנו בירי חי רק כמוצא אחרון", אמר. "כל צבא אחר בעולם שהיה מתמודד עם האתגר הזה היה מסיים עם פי עשרה הרוגים מאשר צה"ל". הוא הוסיף וסיפר כי חמאס הופתע מ"קיר הברזל" שהציב צה"ל על הגדר והעריך: "מעכשיו ייאלץ הארגון לחשב מסלול מחדש". עם זאת, בפיקוד דרום נערכים לחידוש ההפגנות ביום שישי: "גם אם מספר המפגינים ירד, דפוס הפעולה יישאר", העריך הקצין.

   

  הצבא העלה את דרג אישור הירי לצלפים ממג"ד למח"ט. בסך הכל פועלים באוגדת עזה 150 צלפים, כשאנשי מילואים תיגברו אותם בימים האחרונים.

   

  בצה"ל הפיצו אתמול סרטונים מהיתקלויות שהתקיימו במהלך יום שני: כך, למשל, תועדה בדרום הרצועה היתקלות בין שלושה מחבלי חמאס ללוחמי גדוד "שקד" של גבעתי וצלפי יחידת עילית. לטענת הצבא, המחבלים חוסלו לאחר שניסו להניח מטענים בקרבת הגדר. בבדיקת הזירה התברר כי נשאו רימונים, סכינים, קאטרים לגדר ומטענים — שאת חלקם השליכו לעבר הכוחות. לא היו נפגעים בקרב הלוחמים.

   

  בסרטון אחר נראים לוחמי יחידת "מגלן" מחסלים שתי חוליות חמאס שניסו לחדור את הגדר בצפון הרצועה. לטענת צה"ל, חוליית מחבלים ראשונה ניסתה לפרוץ את הגדר בחסות המפגינים, פתחה באש והשליכה מטענים לעבר שני ג'יפים של מגלן. הלוחמים השיבו בירי מדויק — ובסיום הקרב חיסלו שמונה מחבלים. לא היו נפגעים לכוחותינו. בצה"ל הציגו אקדח, מטען, סכין ורימון כמו גם כלים לפריצת גדר שנמצאו על המחבלים. בהמשך, כלי טיס וטנק תקפו מטרות חמאס ששלטו על המרחב.

   


  פרסום ראשון: 16.05.18 , 00:25
  yed660100