ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 17.05.2018
  מה מטריד את ערביי ישראל
  הסוגייה הפלסטינית? מתברר שהנושא שכואב ביותר לערביי ישראל הוא דווקא הנשק הלא חוקי ברחובות • מרבית הערבים מעדיפים את אחמד טיבי בראשות "הרשימה המשותפת", ואם תתפצל הוא יקבל 8 מנדטים ואיימן עודה 6
  יובל קרני | כתבנו לענייני מפלגות

  מרבית חברי הכנסת של "הרשימה המשותפת" משקיעים את זמנם בייצוג הפלסטינים בכנסת ישראל, אבל מתברר שאת הציבור הערבי הישראלי מטרידות בעיות אחרות. בראשן – האלימות והנשק הלא חוקי. כך לפחות עולה מסקר שערך מכון “מדגם” בניהול ד”ר מינה צמח ומנו גבע.

   

  הסקר, שנערך עבור משרד הפרסום "סמארה מרקטינג קומיוניקישן" בקרב ערביי ישראל, מעלה כי 40% מהציבור הערבי מצפה מנבחרי הציבור שלו להתעסק בעיקר בסוגיית האלימות, הפשיעה והנשק. הנושאים הבאים בסדר החשיבות זוכים לבולטות נמוכה הרבה יותר: 14% מצפים שהח"כים הערבים יעסקו בבעיית העוני והנושאים החברתיים ו־14% בלבד חושבים שנושא "השלום והכיבוש" הוא החשוב ביותר. 11% חושבים שהם צריכים להתעסק בסוגיות חינוכיות ו־11% בנושאי תכנון ובנייה. רק 3% חושבים שהנושא הסורי הוא החשוב ביותר בעיסוקם של הח"כים הערבים.

   

   

  הסקר, שנערך בקרב 410 אנשים המהווים מדגם מייצג של האוכלוסייה הערבית הבוגרת בישראל, מעלה גם תוצאה מיני־דרמטית בשאלת זהות מנהיג המחנה הפוליטי הערבי־ישראלי: 57% מהנשאלים סבורים שדווקא ח"כ אחמד טיבי צריך לעמוד בראשות הרשימה המשותפת לעומת 22% התומכים ביו"ר המכהן ח"כ איימן עודה. על השאלה באיזו מידה ח"כ איימן עודה מתאים לראשות הרשימה המשותפת, השיבו 41% כי הוא מתאים לעומת 59% שענו כי אינו מתאים.

   

  הסקר עוד מגלה, כי אם הרשימה המשותפת תתמודד לכנסת הבאה בשתי רשימות נפרדות - כוחה יעלה. רשימה בראשות ח"כ טיבי תקבל שמונה מנדטים, ואילו רשימה בראשות ח"כ עודה תקבל שישה מנדטים, ובסך הכול: 14 מנדטים. אם הרשימה המשותפת תתמודד היום ברשימה אחת היא תקבל 12 מנדטים. במקרה של פיצול צפוי גם אחוז ההצבעה של ערביי ישראל לגדול.

   

  בימים אלה שוקל רה”מ מהלך להורדת אחוז החסימה בבחירות. מהלך כזה יכול לשרת גם את הרשימה הערבית, שיכולה לחזור ולהתמודד בשלוש מפלגות נפרדות: רע"מ־תע"ל, חד"ש ובל"ד.

   

  לשאלה האם על המנהיגות הערבית בישראל להביע תמיכה באחד הצדדים בסכסוך הסורי, השיבו 45% לא, 35% בחיוב ול־20% לא אכפת.