חמישי 13 באוגוסט 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: AP
  חדשות • 06.06.2018
  "הסכם הגרעין עם איראן עדיף ממה שהיה לפניו"
  כחלק מביקורו באירופה המתמקד באיום האיראני, נועד אמש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם נשיא צרפת עמנואל מקרון • מקרון מתח ביקורת על העברת השגרירות לירושלים והוסיף כי: "יש לשמור על הסכם הגרעין עם איראן" • רה"מ הודה כי לא ביקש ממנו לוותר על ההסכם אך הבהיר: "איראן חייבת לעזוב את סוריה"
  תמר שבק | כתבתנו בפריז

  לאחר שנפגש עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, הגיע אתמול ראש הממשלה נתניהו לתחנה השנייה במסעו באירופה ונועד אמש עם נשיא צרפת, עמנואל מקרון. השניים נפגשו בארמון האליזה שבפריז. בתום הפגישה הביע מקרון דאגה מהתבססותה של איראן במזרח התיכון.

   

  "אני שמח מאוד לפגוש בפעם השלישית את נתניהו", אמר מקרון, "היו לנו דיונים עמוקים על המצב באזור ועל הדרך לשמר את היציבות במזרח התיכון כמו גם את ביטחון ישראל לו צרפת מחויבת לחלוטין. הדגשתי בפני נתניהו את דעתי שיש לשמר את הסכם הגרעין עם איראן. ההסכם אינו מספיק, אבל הוא טוב ממה שהיה לפני". מקרון גם מתח ביקורת חריפה על העברת השגרירות האמריקנית לירושלים וטען כי "

   

   

  רויטרס

  רויטרס

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  העברת השגרירות האמריקנית לירושלים גרמה למוות. קשה ואי אפשר לשמוח כשיש כל כך הרבה מתים".

   

  בהצהרתו בתום הפגישה אמר מקרון כי צרפת אינה מתכוונת להציג תכנית שלום חדשה באזור אך תסייע בכל תכנית שתוצג על ידי שני הצדדים. "צרפת מעדיפה להתרכז בייצוב האזור בעיקר דרך הנושא הסורי". הוא גם השיב לשאלה האם צרפת עלולה להכיר בפלסטין ואמר כי ״אין בכוונתנו להכיר בפלסטין באופן חד צדדי כי הדבר יהווה הד להכרת ארה״ב בירושלים. החלטות חד צדדיות לא מכבדות את הצד האחר ומביאות להסלמה״.

   

  בפגישתם התייחס נתניהו להסכם הגרעין וחזר על עמדתו כי הוא מתנגד לו וכי ישראל הוכיחה כבר מספר פעמים בעזרת מסמכים את כוונותיה האמיתיות של איראן. ״לא ביקשתי ממקרון שיזנח את הסכם הגרעין כי אני מאמין שהמציאות הכלכלית היא זו שתכריע נגדו", אמר נתניהו והוסיף: "חמינאי אמר שהמטרה שלהם היא לחסל את ישראל. הדבר הכי פשוט וישיר והכרחי שאנחנו צריכים להתמקד בו עכשיו זה להוציא את איראן מסוריה".

   

  עוד הוסיף נתניהו כי: "המיקוד הוא לעצור את התוקפנות האיראנית באזור. המטרה שצריכה להיות משותפת לכל מי שמחפש שלום ויציבות, היא שאיראן תעזוב את סוריה. זה התנאי המקדים".

   

  מקרון, מצידו, הגיב על נושא הגרעין וטען כי ״כל הארצות שחתמו על ההסכם חזרו לקשרי מסחר עם איראן אך הסכומים הגדולים הגיעו מהפשרת החשבונות הקפואים".

   

  עוד הוסיף נתניהו במסיבת העיתונאים: "אנחנו שותפים טבעיים וחולקים את הערכים של פלורליזם ודמוקרטיה. היום כל הדמוקרטיות חולקות אתגר אחד - האיסלאם הרדיקלי".