שבת 20 ביולי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  איור: איתמר דאובה
  חדשות • 08.06.2018
  המשחק האמיתי של ארגנטינה
  בישראל מתחזקת ההערכה: נבחרת ארגנטינה ביימה את המשבר כדי להתחמק מהמשחק, בעיקר מסיבות כלכליות ולחץ של ספונסרים, ובראשם קטאר • מנגד סתר אתמול שר החוץ של ארגנטינה את דבריה של מירי רגב ואמר: "הזהרנו מקיום המשחק בירושלים"
  נדב צנציפר

  מחר זה היה אמור לקרות: על הדשא באצטדיון טדי היו אמורות לעלות נבחרת ישראל ונבחרת ארגנטינה ובראשה השחקן הטוב בעולם, ליונל מסי. אלא שהמשחק בוטל, נבחרת ארגנטינה עסוקה במונדיאל, ובישראל עסוקים בהמשך הניסיונות להבין איך הובקע הגול המהדהד הזה. אתמול התחזקו ההערכות כי הרקע האמיתי לביטול הוא רצונם של הארגנטינאים לוותר על המשחק למרות ההסכם, בעיקר מסיבות כלכליות.

   

  ומה חושב הציבור הישראלי על פרשת הביטול? סקר מיוחד של "ידיעות אחרונות" ומכון המחקר "מדגם" בהנהלת ד"ר מינה צמח ומנו גבע מגלה כי 50% מהנשאלים סבורים שהמשחק בוטל בגלל שארגנטינה נכנעה ללחץ הפלסטיני, לעומת 38% שסבורים שהסיבה העיקרית היא ההתנהלות הישראלית שהפכה את האירוע לפוליטי.

  58% מהנשאלים אמרו שאינם מרוצים מהתנהלותה של שרת התרבות והספורט מירי רגב, ו-39% אף סברו שעליה להתפטר, לעומת 47% שחושבים שהיא לא צריכה להתפטר. עצם הרעיון להעביר את המשחק לירושליםלא זוכה לאהדה בציבור. רק 29% תומכים בו, לעומת 50% שסבורים שזה היה צעד לא נכון.

  התוצאות המלאות:

   

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   

  בהתאחדות לכדורגל ובחברת ההפקה קומטק סבורים שהמהלכים של השבועות האחרונים היו מבוימים, ושהם פשוט חיפשו סיבה לרדת מהמגרש. מערך הספונסרים של מסי, שקטאר היא מנוע מרכזי בו, התנגד והפעיל לחץ רב. שיתוף פעולה משולש בין קטאר, ג'יבריל רג'וב וההתאחדות הארגנטינאית שלא רצתה את המשחק מסיבות מקצועיות, הכריע את הכף.

   

  "היציאה לתקשורת של רג'וב בדרישה לשרוף את החולצות של מסי, וההפגנה עם כמה אנשים שהחזיקו שתי חולצות מגואלות בדם והוזמנו לשם מראש, היו רק על מנת להוריד אותם מהעץ", טענו גורמים המעורים בנושא, "שיהיו להם טיעונים למה לבטל את המשחק". הגורמים ציינו כי ישראל הגישה תלונה רשמית לפיפ"א בעניין הקריאה לשרוף חולצות, בעוד ההתאחדות בארגנטינה התעלמה מהעניין. בנוסף, ההתאחדות בארגנטינה סובלת ממצב כספי רעוע, אך בכל זאת תספוג את הקנס הכרוך בביטול המשחק הצפוי לעמוד על כמה מיליוני דולרים, מפני שבעלי עניין אחרים, ככל הנראה קטאר, יממנו את התשלום. "מכרו את ישראל בתמורה לכסף", זעמו הגורמים. קטאר הכחישה אתמול מעורבות בביטול המשחק.

   

  אביו של מסי, חורחה, שהיה איש הקשר המרכזי, נעלם בימים האחרונים ולא עונה לפניות מצד ההפקה הישראלית. בנוסף, למרות שמועד המשחק התקרב, הלו"ז שונה שוב ושוב ודברים רבים בוטלו או לא קיבלו אישור סופי. אז מדוע המשחק בוטל רק יממה לפני ההגעה המתוכננת? ככל הנראה על מנת למנוע אפשרות להפוך את ההחלטה.

   

  עיתונאים בארגנטינה התייחסו אתמול גם לסוגיית האיומים לכאורה על השחקנים, שלטענת השרה מירי רגב היו הסיבה המרכזית לביטול המשחק, ואמרו כי השחקנים הוותיקים בנבחרת הביעו הסתייגות מהנסיעה באוזני יו"ר ההתאחדות בארגנטינה, צ'יקי טאפיה, עוד לפני ההפגנה הקטנה מחוץ למתקן האימונים בברצלונה. בנוסף הם ציינו כי מסי כבר אוים בעבר לא פעם, למשל על ידי ארגון דאעש, וכי הפעם לא התקבל איום קונקרטי. אמנם בתחילה נטו בהפקה הישראלית לקבל את ההסברים הרשמיים לביטול המפגש בשל האיומים, אולם אתמול גבר חוסר האמון בהתאחדות הארגנטינאית. "הם עבדו עלינו", הודו לראשונה.

   

  המאבק מול ההתאחדות הארגנטינאית בתקשורת בבואנוס־איירס עלה אתמול שלב עם פרסומים שתולים שנועדו להלחיץ את הצד הארגנטינאי במקביל להתדיינות על הפיצויים, אך בפועל גרמו לנזק תדמיתי גדול לישראל. באתר "אולה" הפופולרי פורסם כי קומטק תדרוש מפיפ"א להרחיק את ארגנטינה מהמונדיאל בטענה לאפליה על רקע דת, אולם מדובר בפרסום שווא שיצר סערה אנטי־ישראלית בארגנטינה. "לא נגיש שום בקשה להרחקת ארגנטינה מהמונדיאל, זה שטויות", אמר היזם דני בנעים בתגובה, וגם בהתאחדות הישראלית שהיא היחידה שיכולה להגיש בקשה כזו מיהרו להגיב: "נתלונן בפיפ"א רק נגד ההתאחדות הפלסטינית וג'יבריל רג'וב".

   

  גם שר החוץ הארגנטינאי התייחס אתמול לפרשת ביטול המשחק, והכחיש את דבריה של מירי רגב ולפיהם אין קשר בין ההחלטה לקיים את המשחק בירושלים להחלטת ההתאחדות הארגנטינאית לבטל את ההגעה לישראל. הוא ציין כי ההחלטה היא של ההתאחדות ולא של השלטונות, אבל הצהיר בפני המצלמות כי ההחלטה להעביר את המשחק לירושלים גרמה לשינוי ביחס למשחק. "המשחק היה אמור להתקיים בחיפה", אמר השר חורחה פאורי, "הרעש סביב ירושלים נוצר בגלל הרגישות כתוצאה ממעבר השגרירות האמריקאית. הזהרנו את ההתאחדות שלנו מפני הרגישות לשחק משחק ידידות שם".

   

  ומה הלאה? בימים אלה ישנה התדיינות על גובה הפיצוי, מעבר להחזרת סכומים שכבר הועברו להתאחדות בארגנטינה. הארגנטינאים הציעו למפיקים בישראל לקבל שני משחקי ידידות במהלך נובמבר, אלא שמדובר בעונות ליגה סדירות כך שסביר שלמרות שישנן פגרות לצורך קיום משחקי נבחרת כוכבים כמו מסי, לא ירצו לצאת מהשגרה לצורך משחק ידידות. המטרה של ההפקה הישראלית היא להגיע להסדר עד לשריקת הפתיחה של המונדיאל ביום חמישי הקרוב.