ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  Photo: Udi Etsion
  אודי עציון
  חדשות • 10.06.2018
  תוקף העפיפונים
  רפאל פיתחה רחפן תקיפה במשקל של שלושה ק"ג בלבד, שכל חייל חי"ר יכול להפעילו • הרחפן, שנושא ראש נפץ קרבי, נועד במקור ללחימה בשטח עירוני, אבל אפשר יהיה ליירט באמצעותו גם עפיפונים שנשלחים מרצועת עזה
  אודי עציון

  הכירו את הנשק החדש מול טרור העפיפונים הרחפן "פיירפליי" (זבוב האש) של רפאל. עכשיו מותר לחשוף שהיצרנית של "כיפת ברזל" פיתחה רחפן תוקף קטן, שכל חייל חי"ר יכול לשאת ולהפעיל בלוחמה עירונית.

   

  הרחפן זעיר הממדים, שיוצג לראשונה בתערוכת לוחמת היבשה "יורוסאטורי" בפריז בשבוע הבא, שוקל רק שלושה ק"ג. למרות זאת, הוא מסוגל לטוס גם בתנאים קשים של גשם ורוח. ברפאל מגדירים אותו כ"כלי חימוש משוטט" והוא משלים את משפחת טילי הנ"ט "ספייק" (טיל "גיל" בצה"ל).

   

  הרעיון של רחפן תקיפה נולד כבר לפני 51 שנה, במוחו של רס"ן (בדימוס) יקי חץ, שקיבל את עיטור העוז על חלקו בקרב על גבעת התחמושת במלחמת ששת הימים. חץ, שמאחוריו קריירה ארוכת שנים ברפאל, דימיין אחרי הקרב כלי חימוש מעופף שניתן יהיה לכוון במדויק לעבר עמדות אויב קרובות, ושיוכל לשדר תמונה של הנעשה מעבר לגבעה. הבעיה הייתה שטכנולוגיה מתאימה עדיין לא הייתה קיימת אז.

   

  את ה"פיירפליי" אפשר לצייד בראש קרב במשקל 350 גרם, והוא מסוגל לשהות באוויר עד 15 דקות לפני שירוסק לתוך עמדת מקלעים או טילי נ"ט, או שיוחדר דרך חלון למבנה עוין ויתפוצץ שם. אפשר גם להמיר את הראש הקרבי, המורכב בנפרד, בסוללה נוספת, ולהשתמש בו ככלי תצפית המסוגל לרחף במשך 30 דקות, זמן ארוך יחסית לכלים מסוגו.

   

  צילום: אודי עציון
  צילום: אודי עציון

   

   

  "בניסויים שערכנו עם חיילים ראינו איזו מהפכה הוא מייצר להם. הרחפן מאפשר למפקד מחלקה לדעת תמיד מה מחכה לו מעבר לגבעה או לבית הבא, בלי שיצטרך לפצל את הכוח כדי להתקדם בזהירות ותחת חיפוי", הסביר גל, איש חטיבת היבשה ברפאל.

   

  בעוד טיל נגד טנקים עולה עשרות־אלפי דולרים, מחירו של ה"פיירפליי" עומד על אחוזים בודדים מהסכום הזה. קיט הנשיאה כולל עמדת שליטה במשקל קילוגרם וחצי ושלושה רחפנים, אולם מפקד המחלקה יוכל להחליט כמה כלים ישאו עימם החיילים. עמדת ההפעלה היא מחשב טאבלט מוקשח, והמפעיל פשוט מסמן לכלי לאן להתקדם בנגיעת אצבע, כמו בסמארטפון. הרחפן החדש מצויד במצלמת יום ולילה, והוא מסוגל לייצב את עצמו ולחסוך מהלוחם את עול ההטסה שלו. ההנעה החשמלית מאפשרת לו לטוס בשקט רב, מבלי שיתגלה בידי כוחות האויב עד לרגע הפיצוץ.