רביעי 24 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: יואב דודקביץ
  חדשות • 10.06.2018
  מסתמן: נתניהו יוותר על פיצול התאגיד
  על רקע האיומים מאיגוד השידור האירופי לביטול האירוויזיון בישראל, ראש הממשלה צפוי להודיע בשבוע הקרוב לבית המשפט כי חזר בו מדרישתו להפריד את חטיבת החדשות מתאגיד השידור הציבורי • בכיר בקואליציה: "לנתניהו ולשר קרא אין ברירה, הם נכנעים אחרי שלא הצליחו לסגור את התאגיד לחלוטין"
  יובל קרני

  הזכייה של ישראל באירוויזיון טרפה במידה רבה את הקלפים וגרמה לראש הממשלה נתניהו ולשר התקשורת איוב קרא “לחשב מסלול מחדש”. בימים הקרובים הם צפויים להודיע לבג”ץ כי הם מוותרים על פיצול תאגיד השידור הציבורי “כאן”

   

  , זאת כדי לא לפגוע בסיכוייה של ישראל לארח את האירוויזיון בחודש מאי בישראל.

   

  על פי חוקי איגוד השידור האירופי, EBU, המחזיק בבעלות על האירוויזיון, קיימת דרישה כי גופי השידור החברים בו ישדרו גם חדשות. אלא שבמסגרת הנ

   

  יסיונות של הממשלה להחליש את התאגיד ערב הקמתו, הובילה הקואליציה חקיקת בזק שקבעה כי הוא יפוצל לשני תאגידים נפרדים: אחד שישדר חדשות, ואחד שישדר את יתר סוגי התוכן. כרגע, מעוכב ביצוע הפיצול בהוראת בג"ץ, ובינתיים אושר הסכם זמני המאפשר את חברותה של ישראל באיגוד השידור האירופי.

   

  לדברי מקור בכיר שחשף את הפרשה, בשיחות של נתניהו והשר קרא הבינו השניים כי לא ניתן לפצל את התאגיד כפי שרצה נתניהו עם הקמתו מבלי לפגוע באופן ישיר בתחרות. אחרי ביטול המשחק של ארגנטינה נגד ישראל אין ספק כי ביטול נוסף בסדר גודל כזה יעורר זעם רב בקרב הציבור ויגרור מחלוקות פוליטיות רבות.

   

  בית־המשפט העליון ביקש מנתניהו והשר קרא לתת את תשובתם הסופית לגבי העתירה נגד פיצול התאגיד בעוד כשבוע. על פי גורמים המעורבים בנושא, מסתמן כי השניים יוותרו על הפיצול. "לביבי ואיוב אין ברירה", אמר גורם בכיר בקואליציה, "הם למעשה נכנעים אחרי שלא הצליחו לסגור את התאגיד לחלוטין. לבסוף הם יאפשרו לו לפעול במתכונתו הנוכחית כדי להציל את האירוויזיון”.

   

  במקביל לנתניהו וקרא ניסה גם יו"ר ועדת הכלכלה, איתן כבל (המחנה הציוני), ומי שהיה בין העותרים לבג"ץ נגד הפיצול, לקדם חוק שיסדיר את הפקדת ושידור האירוויזיון על ידי תאגיד השידור. הוא החתים בשבוע שעבר ח"כים על הצעת החוק לביטול הפיצול, אך השר קרא ניסה לסכל את המהלך. ראש המטה של קרא, שירלי שיף, שלחה מסרונים לחברים בקואליציה וביקשה מהם שלא לחתום על הצעתו של כבל. כבל אמר אתמול ל"ידיעות אחרונות" כי אם אכן יבצעו נתניהו וקרא את הוויתור על הפיצול יושג הסדר הולם. אם לא, ימשיך בפעילותו נגד פיצול התאגיד.