שבת 17 בנובמבר 2018
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום : ידיעות אחרונות
  ממון • 13.06.2018
  אריסון מוכרת את שיכון ובינוי לסיידוף
  נתי סיידוף ירכוש את מניות אריסון השקעות בשיכון ובינוי (%74) ב–1.1 מיליארד שקל • זוהי עסקה ראשונה גדולה לסיידוף לאחר שניסה לרכוש את השליטה בבזק ואפריקה–ישראל
  מאת רועי ברגמן ועופר פטרסבורג

  עסקת ענק בתחום הנדל"ן: נתי סיידוף סיכם אתמול בערב על רכישת השליטה בקבוצת שיכון ובינוי מידי שרי אריסון. סיידוף שניסה ללא הצלחה לרכוש את השליטה בבזק דרך יורוקום, אפריקה־ישראל וכלכלית ירושלים רושם בכך עסקה גדולה ראשונה בישראל אחרי שצבר את הונו בשוק הנדל"ן האמריקאי.

   

  במסגרת העסקה ירכוש סיידוף את מלוא אחזקות אריסון השקעות בשיכון ובינוי (כ־47% מהמניות) בתמורה לכ־1.1 מיליארד שקל. מדובר בתמורה שמשקפת מחיר שנמוך בכ־15% ממחיר המניה בבורסה. שיכון ובינוי נסחרת בבורסה לפי שווי של כ־2.74 מיליארד שקל. את העסקה ליוו עו"ד אמיר ברטוב ממשרד שמעונוב, ובנקאי ההשקעות אייל ידווב מחברת רדהאן ועוה"ד דובי זולטק ודורון סגל ממשרד גולדפרב־זליגמן.

  קראו עוד: אריסון נפרדת מהאחזקות הבעייתיות  | רועי ברגמן 

   

  בעיית הריכוזיות של שרי אריסון

  העסקה פותרת לאריסון את בעיית הריכוזיות: שיכון ובינוי נחשבת לשחקן משמעותי בשוק הנדל"ן, ורק בשבוע שעבר נתקלה בבעיה כאשר נאסר עליה להתמודד במכרז הרכבת הקלה בירושלים. במקביל מחזיקה אריסון בשליטה בבנק הפועלים. עסקה, שבמסגרתה ניסתה אריסון למכור מחצית ממניות השליטה בבנק למשקיעים מארה"ב, לא הושלמה.

   

  העסקה מגיעה בעיתוי בעייתי מבחינת שיכון ובינוי, מה שעשוי להסביר את המחיר שסוכם. בכירים בחברה בהווה ובעבר נחקרו באחרונה בפרשה שבמסגרתה נחשדו בתשלום שוחד פקידי ממשל במדינות אפריקאיות במטרה לקדם את עסקי החברה הבת SBI במדינות אלה. שיכון ובינוי גם רשמה ירידה חדה ברווחיה ברבעון הראשון, בין היתר כתוצאה מעצירת חלק מהפעילות באפריקה. לצד זאת רשמה האטה במכירת דירות בישראל בשנה שעברה.

   

  דוברת קבוצת אריסון השקעות מסרה כי במסגרת ההסכם ביקשה אריסון לתרום 25 מיליון שקל מהתמורה שתקבל לטובת הקהילה והחברה. סיידוף התחייב להמשיך בפעילות הפילנתרופית של שיכון ובינוי.

   

  סיידוף: "נביא את החברה לארה"ב"

  מכירת השליטה מגיעה כ־22 שנים אחרי שאריסון רכשה את המניות הראשונות בה. בשנת 2007 רכשה את השליטה בחברה. "הפכנו לבעלי שליטה מתוך רצון ליישם את חזון הקיימות ולהוביל מהפכה בבנייה הירוקה. במהלך השנים קיבלנו פניות רבות למכירת החברה, ובעת בחירת בעל השליטה החדש נתנו משקל רב לרצון להמשכיות בהטמעת הערכים וחזון הקיימות של הקבוצה למען צמיחתה", אמרה אריסון.

   

  סיידוף אמר ל"ממון" כי בכוונתו לקחת את שיכון ובינוי לפעילות משמעותית בארה"ב. "שם העתיד של החברה ושם החוזק של קבוצת סיידוף״, אמר. לדבריו, רכש את החברה ללא בדיקת נאותות "בגלל שאנחנו מאמינים בשרי אריסון ובהוגנות שלה ושל הצוות שלה".

   

  עוד אמר: "דווקא בעת הזו שבה קוראים להחרים את ישראל, אני שמח להוביל מהלך רכישה משמעותי בישראל, שהוא הראשון בסדרה של רכישות שקבוצת סיידוף תבצע".

   

  עם השלמת העסקה צפוי מנהל העסקים של סיידוף בישראל, תמיר כהן, ליטול חלק משמעותי בגיבוש המדיניות ובפעילות שיכון ובינוי.

   


  פרסום ראשון: 13.06.18 , 20:49