ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: משפחת ריבלין ארכיון המשפחה
  חדשות • 13.06.2018
  ד"ש מאבא לנשיא
  רובי ריבלין זכה למחווה מרגשת מנשיא האוניברסיטה העברית: מכתבים אותנטיים בכתב היד של אביו, פרופ' יוסף יואל ריבלין, שהתגלו בארכיון המוסד • באחד מהם מודיע האב על לידתו של בנו ראובן, באחר הוא מתלונן שסכום של לירה נוסף למשכורתו ללא הסבר • ריבלין: "המכתבים הופכים את הגעגוע לעמוק יותר"
  איתמר אייכנר

  מחווה לא צפויה ריגשה את נשיא המדינה רובי ריבלין במהלך אירוע רשמי לציון חגיגות 100 שנים לאוניברסיטה העברית. לאחר שריבלין נאם מול המכובדים הרבים, ובטרם ירד מהבמה, הגיש לו פרופ' אשר כהן, נשיא האוניברסיטה, צרור מסמכים שאותר בארכיון של המוסד ואמר לו: "הבאתי לך ד"ש מאבא".

   

  ריבלין, שלא יכול היה לעיין במסמכים במהלך האירוע, התעמק בהם כששב ללשכתו. הוא גילה מכתבים אותנטיים בכתב ידו של אביו, פרופ' יוסף יואל ריבלין ז"ל, שהיה מזרחן בעל שם ומאנשי הסגל הבכירים באוניברסיטה העברית. הוא הלך לעולמו ב־1971, בגיל 82.

   

  בין המסמכים, מכתב שבו מבקש פרופ' ריבלין מראשי האוניברסיטה להיעדר ממספר שיעורים מפני שהוזמן להרצות בביירות ובדמשק, ומכתב שבו הוא מבשר על לידתו של בן הזקונים שלו, ראובן. "בדבר חוזרכם בקשר עם קביעת תקציב המשכורת לשנת ת"ש הנני להודיע: נולד לי ילד בכ"ה אלול תרצ"ט ונקרא שמו ראובן", כותב האב הגאה, "הילדים האחרים: 1. אסתר בת שמונה; 2. אבנר בן שש".

   

  לגבי הצעת העבודה המפתה בשכנות הצפוניות של ישראל כותב פרופ' ריבלין: "ועד הקהילה בביירות פנה אלי זה מזמן לבקר את בית הספר שלהם בביירות, ולסדר בו איזה סדרים, וכן להביא להם מנהל לביה"ס. כמו כן מבקשת אותי אגודת בני־ברית להרצות בשתי הערים דמשק וביירות הרצאות מקצועיות. מסיבות שונות הכרחי לסדר את הנסיעה הזאת ביום ד' בשבוע הבא, באופן שאהיה מוכרח לבטל ארבע שעות בלימודיי במכינת האוניברסיטה, או למלא אותן אחרי שובי, לפי מה שאקבע עם התלמידים. אקווה כי בהתחשב עם חשיבות עמידותינו בקשר עם סוריה ויהדותה, תינתן לי הרשות להשתמש בהזדמנות זו ולבלתי החמיצנה".

   

  צילום: אלכס קולומויסקי
  צילום: אלכס קולומויסקי

   

   

  במכתב נוסף, משעשע במיוחד, תוהה פרופ' ריבלין לפשר תוספת שכר של פחות מלירה שקיבל למשכורתו באופן בלתי צפוי. "בהמחאה למשכורתי לחודשי אוקטובר־נובמבר ישנה לירה ארץ ישראלית יתרה על משכורתי (15 לירה במקום 14,333 שנקבע לפי הודעה בזמנה). אבקש להודיעני: מה טיבה של לירה יתרה זו? הנני מודה למפרע". במכתב תשובה מסבירים לו כי מקור התוספת בעבודה נוספת שביצע באותו החודש וכי לא מדובר בטעות.

   

  הנשיא, שהתרגש מהמחווה, סיפר כי ייחודם של המסמכים הוא בכך שהם משקפים עבורו זיכרונות של ממש. "כתב היד של אבא תמיד מציף אותי בגעגוע, אבל דווקא הנושאים עליהם כתב במסמכים שקיבלתי הופכים את הגעגוע עמוק עוד יותר. הם מביאים את שפתו האופיינית ואת עיקרי אהבותיו ומעייניו", אמר ריבלין.

   

  האוניברסיטה העברית חגגה 100 שנים להיווסדה בגינת בית הנשיא בהשתתפות מאות בוגרים מצטיינים. באירוע הדגיש הנשיא כי הקמת האוניברסיטה הייתה צעד משמעותי בכינונה של מדינה עצמאית, וכי גם היום "האוניברסיטה מוסיפה להיות שותפה מובילה ביצירת ישראל טובה יותר ועולם טוב יותר".

   

   

  צילום : ידיעות אחרונות
  צילום : ידיעות אחרונות

   


  פרסום ראשון: 13.06.18 , 23:32