רביעי 30 בספטמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  במדרחוב. מושבה קטנה ורומנטית
  מסלול • 14.06.2018
  תחנות בזכרון
  לא רק הברון רוטשילד ושרה גיבורת ניל"י, אלא גם פאבים קולניים וחנות סקס נועזת, שפים יצירתיים ואופנה מגניבה, סגוויי וחומוס ערבי • כמה תחנות פחות מוכרות לסיור שישי קצר בזכרון־יעקב
  שרי מקובר-בליקוב | צילום: אלעד גרשגורן

  ימי שישי הם לפעמים געגועים לנחל. הכבישים ריקים, הילדים לומדים, וגם אם הטיול בקטנה, זה מרגיש לגמרי אירופה. זכרון־יעקב, הליידי הירוקה מהכרמל, היא הליהוק המושלם לנס פח השמן הזה: קרוב, קצר, אבל מחזיק שבוע. שעה מהמרכז ואנחנו על חוטם הרכס. מאחורינו נוף הררי וצמחיית חורש ירקרקת, וממול המושבה היפה שמאוד משתדלת לטפח לוק היסטורי מנומנם אבל הצנטרום שלה תוסס ושובבי.

   

  זכרון־יעקב היא לא רק הברון רוטשילד וסיפורה העגום של שרה גיבורת ניל"י. בסמטאות הציוריות יש פאבים קולניים וחנות סקס נועזת, ובמסעדות שבין בתי האבן שפים יצירתיים שוקדים על תפריט עם אמירה והומור. בחנויות הבוטיק אופנה מגניבה, סגוויי שועטים במדרחוב (אפשר לשכור לפי שעות), יש חומוס ערבי וחומוס חרדי, ובחנות המפעל של קהילת "בית אל" גרמנים אוהבי ישראל מציעים חלה לארוחת שישי.

   

  המושבה קטנה ורומנטית, אבל מלאת הפתעות כמו בבושקה צבעונית. ביום אחד אפשר לדגום בה מוזיאונים, תערוכות, סדנאות, בתי בד ויקבי בוטיק מפונפנים. "יש אנשים יפים בזכרון", כתב נפתלי אלטר בשירו המפורסם. ובכן, לא רק האנשים יפים שם, יפה גם היכולת לשלב בין עבר והווה, היסטוריה והתחדשות, טכנולוגיה וחקלאות, והכל בנוף בראשיתי שכאילו קפא בזמן. הנה כמה תחנות פחות מוכרות כדי להרגיש פרובנס.

   

  ארוחת בוקר: בצל שריגי גפן

   

  מסעדת תשבי. שלווה נינוחה
  מסעדת תשבי. שלווה נינוחה

   

   

  "תשבי" הוא מקום נחמד לפתוח בו את הבוקר, ולו בשל מיקומו המיוחד המחבר את קצה הרחוב המרכזי של המושבה עם הסמטאות הפנימיות. זהו בית איכרים משוחזר מתקופת הברון רוטשילד, שהמרצפות שלו משובצות אריחי טרה־קוטה מקוריים, התקרות גבוהות, ומרפסת יפהפייה מציעה את הקפה והקרואסון בצל שריגי גפן ועץ זית עתיק. המסעדה כפרית, חלבית וכשרה, המחירים סבירים והאווירה מקומית ולא מתיימרת. מגישים בה ארוחת בוקר כפרית פשוטה וטעימה, לחם טרי שנאפה בטאבון לבני שמוט, ריבות מעולות וגם שוקולד בוטיק של ולרונה לקינוח. בוקר במקום הזה הוא נוף, ריח אדמה ושלווה נינוחה שלא מוטרדת גם בשעות העומס.

   

  תשבי, המייסדים 33, 04-6290280

   

  מוזיאון: תחפושות וצילומים נדירים

   

  במבנה בן שלוש קומות, אבל בסיור קצר יחסית, מתוודעים לסיפורם של אנשי העלייה הראשונה שהגיעו לארץ ב־1882 והתיישבו בזכרון. תצוגה מרתקת של צילומים, סרטונים ומולטימדיה מתארת את קשיי הקליטה, מאבקי ההישרדות, הביצות, החולות, המלריה ומעורבותו של הברון רוטשילד בהקמה ובביסוס של המושבה. המוזיאון נבנה במקור כמרכז לניהול המקום, ונחשב בזמנו למבנה הגדול והמפואר בארץ, אבל לאחרונה שופץ והוא חדש ומודרני.

   

  סדנת תות נייר. טכניקה יפנית
  סדנת תות נייר. טכניקה יפנית

   

   

  בקומה המרכזית מתמקדים במבשרי הציונות, העלייה לארץ ישראל והשנה הראשונה במושבה, ומתוודעים לפנים שמאחורי השמות המוכרים של דור המייסדים דרך מיצג תצלומים זוגיים בשחור־לבן על קיר שלם. בקומה העליונה אפשר לצפות בסרט תיעודי על ילדי העלייה המשלב קטעי קולנוע נדירים שצולמו בתקופת המנדט הבריטי, ובקומת המרתף מתוודעים לחפצים, תלבושות ותפאורות מהזמנים ההם. המבקרים מוזמנים להתחפש לאשת פקיד בורגנית, לבת איכרים או לברון בכבודו ובעצמו, להשתלב בסט שיבחרו מבין האפשרויות המושקעות ולהצטלם למזכרת נחמדה שאפשר לקחת הביתה.

   

  במוזיאון תערוכות מתחלפות. העכשווית היא "נאמנות כפולה", שמביאה את סיפורם של רפאל קוהן, בא כוח הברון רוטשילד, וחתנו יוסף קופרמן, סגן המושל בממשלת המנדט, שמצבם המורכב שיקף את החיכוך בין המתיישבים לממשל. המוצג המרכזי באוסף הוא אלבום הפרידה שקיבל קוהן מחברת יק"א בתום 40 שנות שירות, והוא מכיל עשרות צילומים נדירים מאירועים ותקופות שונות בחייו. חתנו קופרמן שמר בביתו צילומים ממפגשים עם צמרת המנדט שמוצגים גם הם בתערוכה.

   

  גם המוזיאון וגם התערוכה, מביאים למסקנה עגומה שחלק ניכר מבנות האיכרים בזכרון לא ליכלכו את הידיים בחקלאות והשאירו את העבודה השחורה לפועלים, ושדור המייסדים בזכרון היה פחות סוציאליסטי והרבה יותר בורגני.

   

  מוזיאון העלייה הראשונה, הנדיב 2, 04-6294777

   

  בית המוכתר. נוף עד חיפה
  בית המוכתר. נוף עד חיפה

   

   

  יקב: גם לחובבים

   

  טיול בזיכרון חייב לכלול יקב אחד לפחות, ואנחנו בחרנו בסמדר, פרויקט משפחתי שמייחד אותו משאר בתי היין המסחריים בסביבה. זהו חאן ויקב בלב המדרחוב, בחצר המשק העתיקה של משפחת שפירא, שמנוהל על ידי הדור הרביעי במשפחה, הורים וילדים שמעבדים את הכרמים הגדלים בעמק עין תות, על המורדות הצפוניים של זכרון־יעקב. בתיאום מראש ובמחיר של 50 שקל לאדם מתקיימים ביקב טעימות יין וסיור קצר בין הגפנים וחביות העץ. המפגש הוא בלתי אמצעי, ובמהלך חצי שעה תקבלו הסבר על תהליך הפקת היין, על הזנים השונים והאופי של כל בקבוק. מדובר בסך הכל בשלושה עד שישה סוגי יין בהתאם לעונה ולתוצרת, בלי ארוחות בצד כדי לתת כבוד ליין. מקום בטעם של פעם שגם אנשים שאינם חובבי יין או מומחים גדולים ימצאו בו עניין.

   

  יקב כרמי סמדר, המייסדים 31, 050-6551155

   

  מבנה היסטורי: המערה הסודית

   

  בלב רחוב המייסדים הסתיים לאחרונה שיפוץ מקיף של בית המוכתר יחזקאל הורנשטיין, שהיה איש ציבור מרכזי בימי השלטון העות'מאני. בני המשפחה השקיעו שנים של עבודה ומשאבים בשחזור מחמיר של הבניין וסביבתו, ועתה הוא נפתח לסיורים בימי שישי. בהמשך יתקיימו בו גם אירועים וטעימות יין.

   

  במבנה ההיסטורי הבנוי על צלע ההר יש מערת מסתור סודית שנחפרה מתחת לבית וחיברה בין בית משפחת אהרונסון ליציאה אל ההר. המערה נחשפה בעת שיפוץ המבנה ושימשה את חברי מחתרת ניל"י, ובהם יוסף לישנסקי, במלחמתם בטורקים. מעליה אולם גדול שחלק מרצפתו שקופה וניתן להציץ דרכה אל מה שהיה בעבר סליק הנשק.

   

  בית המוכתר מוקף מרפסות אבן מרהיבות שהנוף הנשקף מהן מגיע עד חיפה, וניתן לראות דרכן את החצרות שבהן השתמרו שיירי החצר החקלאית עם תרנגולות וכלי דיש חלודים. בשטח הבית נמצאת אמת המים ההיסטורית שהובילה מים מהמעיין אל בריכת בנימין והייתה מפעל המים הראשון בארץ ישראל.

   

  בית המוכתר, המייסדים 44, 04-6188889

   

  רחוב המייסדים: אוצרות בחצרות

   

  דרך היין (רחוב המייסדים) הוא המרכז התוסס של המדרחוב במושבה. מדובר ברחוב ארוך וישר שהנטייה הטבעית היא לשוטט בו לאורכו, אבל סודו הוא דווקא החצרות הפנימיות שמרבית התיירים מפספסים, למרות שבתוכן, בין שאריות המתבנים והרפתות, על חורבות בתי הפועלים שהפכו לחנויות אורבניות ולאירועים קולינריים, מצוי הדבר האמיתי.

   

  ספרנו כעשר חצרות פעילות שכל אחת מהן מציעה הפתעות: גלריה לאמנות של חולי טרשת נפוצה, אמני קרמיקה, חנות למוצרי סקס ומרתף יין ששימש כתא מעצר בתקופת הטורקים. גם שוק פשפשים קטן פועל ברחוב הזה, לצד חנויות יד שנייה, בתי קפה, פאב שמח ותוסס ושען, שכמו בעליסה בארץ הפלאות פותח את החנות מתי שמתחשק לו, אבל בגלל מומחיותו לשעונים עתיקים - סוג של הובי מקומי, בימי שישי משתרך תור ארוך שממתין לו בסבלנות.

   

  החצרות אינן רחובות נפרדים אלא סוג של משפך אל המדרחוב, ובכולן פינות חמד שמשלבות פריטים היסטוריים עם הווה עכשווי, דלתות עץ עתיקות, קרעי קירות לא מסותתים, כתובות שמבצבצות מכל פינה, והן בעצם שימור של בתי המשק, שחזיתם פתוחה לסיורים והחלק הפנימי הוא הבית הפרטי.

   

  סדנה: התות והקישוט

   

  סדנה מקסימה ליצירת ניירות מעוטרים מקליפת עץ התות־נייר מתקיימת בחצר ירוקה ופורחת של משפחת אמנים שלמדה את הטכניקה המיוחדת ביפן. בתוך שעה, בצל עץ התות־נייר, מתנסים בתהליך הפקת הנייר מהקליפות, מקבלים הסבר על ההיסטוריה של הנייר, סוגי הצמחים השונים והטכניקות שמסוגלות להפוך את הנייר ליצירות אמנות כקערות ומנורות. מקלפים את הגזע הדק, מבשלים, מייבשים, ובעיקר דופקים על עיסת הנייר בפטישים עם הגוף והלב לצלילי מוזיקה קצבית - אקט משחרר וכיפי. התוצאה היא יצירה עצמית של דפים בטקסטורה עדינה, מקושטים בעלים ופרחים.

   

  תות נייר, המייסדים 39, 054-6490559

   


  פרסום ראשון: 14.06.18 , 17:38