שבת 30 במאי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  צילום: דובר צה"ל
  חדשות • 20.06.2018
  המגדלור של צה"ל
  אלוף נדב פדן

  בה"ד 1 בשבילי הוא אבן יסוד בעיצוב דמות הקצין בצה"ל, ומגדלור צה"לי לקצונה, פיקוד וערכים. אני מצפה מקצין בצה"ל להיות מפקד, אדם ערכי ומקצועי, המצליח להביא את פקודיו ויחידתו לעמידה במשימה בהצלחה על פי רוח צה"ל.

   

  כמפקד בה"ד 1, פגשתי עשרות צוערים צעירים שהסיבות שהניעו אותם להגיע לקורס היו שיעור עבורי. למדתי מתלמידיי הרבה יותר מאשר למדתי מהרבה מאוד מורים. זכורים לי צוערים שהיו חיילים בודדים, או אחרים עם סיפור חיים מורכב, שבנו את מסלולם הפיקודי מתוך הכלים השבורים.

   

  כשפיקדתי על בית־הספר לקצינים חוויתי מספר אירועים ותהליכים משמעותיים. בתקופה זו הובלנו את תהליך ההטמעה של קורס הקצינים לנשים בבה"ד 1. כמו כן, נערכנו כחטיבה למשימת ההתנתקות מגוש קטיף, ולפני שהצלחנו לחזור לרצף הכשרה סדיר, פרצה מלחמת לבנון השנייה ומצאנו את עצמנו פועלים בגזרת רמת הגולן. על אף האירועים הרבים וההכשרה, שחלקה הגדול התבצע תוך פעילות מבצעית, הצוערים גילו איתנות ועמדו במשימתם.

   

  המציאות סביבנו משתנה כל הזמן, טכנולוגית, תרבותית וערכית. תבונת הצבא היא להתאים את הכשרת הקצונה לסביבה המשתנה. בצד זאת, חשוב לזכור שלקורס הקצינים תפקיד מעצב. הגם שעלינו להתאים את עצמנו לסביבה, יש לעצב את הפיקוד של הצבא ברוח צה"ל. אבני היסוד של הקצונה נשארו כשהיו: דוגמה אישית, יושר ויושרה, אומץ לב מבצעי וציבורי. בראייתי, על הקצין להיות אדם יוצר, יוזם, ומוביל את ההשתנות ביחידתו.