yed300250
הכי מטוקבקות
  צילום: רויטרס
  חדשות • 21.06.2018
  לילה אדום
  חמאס שיחרר אתמול את הרסן וירה לעבר ישראל, בתגובה לתקיפות שביצע צה"ל נגד משגרי עפיפוני התבערה • כ־45 רקטות ופצצות מרגמה האירו את שמי הלילה בעוטף עזה והשאירו את התושבים ערים במקלטים • חמישה פצמ"רים נפלו ביישובי המועצה האזורית אשכול וגרמו לנזק למבנים ולמכוניות • "יש תחושה של הסלמה", אומרים התושבים בעוד הרמטכ"ל מנסה להרגיע ומבטיח: "נחזיר את השקט ליישובי הדרום"
  מתן צורי, אילנה קוריאל וליעד אוסמו

  אחרי שהחמאס הצליח בחודשים האחרונים להפוך בלונים ועפיפונים ממשחקי ילדות תמימים לכלי נפץ, אתמול בלילה הוא פגם גם בשמחת סיום שנת הלימודים. אזעקות, יירוטים ופגיעות ביישובים - כל אלו התרחשו בעוטף עזה שעות לפני שהילדים יצאו לחופש הגדול, וסימנו את תחילתו של מה שנראה כסבב הסלמה נוסף בדרום.

   

  פרויקט מיוחד: געגועים לירוק בחבל הארץ השרוף

   

   

  כ־45 רקטות נורו לעבר ישראל בתוך שעות ספורות והפכו את יישובי עוטף עזה לאזור מלחמה. מטחי הרקטות והיירוטים של כיפת ברזל האירו את השמיים. חמש פצצות מרגמה נפלו ביישובים במועצה האזורית אשכול ונזק קל נגרם למבנים ולמכוניות. באחד הקיבוצים התפוצצה רקטה על שביל שמוביל לבית התינוקות של הקיבוץ. "חייבים לפתור את העניין הזה, לא באמצעים של לוחמה אינסופית ובעוד כוח, אלא באמצעים מדיניים", אמרה אהובה אילן, תושבת הקיבוץ במועצה האזורית אשכול, שפצמ"ר התפוצץ בשטחו. "זה קרה כשאף אחד עוד לא היה שם, אבל זה מפחיד. בדרך כלל יש שם תינוקות מגיל חצי שנה עד שנה וחצי". עד כה לדבריה הממשלה לא סיפקה פתרון למתח הביטחוני, והמענה הנוכחי לא מספק מבחינתה: "אנחנו רואים שזה לא מספיק. אני חיה פה 50 שנה, רואים את זה ושומעים את זה". בתגובה לירי הרקטות תקף צה"ל 25 יעדים של חמאס ברצועה.

   

  תושבת נוספת במועצה, אורי חי, סיפרה על השעות המתוחות שעברו עליה ועל בני משפחתה בממ"ד. "אנחנו קצת מתורגלים ואני פחות חרדתית אבל כן, זה לא נעים. אנחנו נמצאים בקומה למעלה אז ירדנו למטה ונשארנו בעצם בממ"ד עד שהכל הסתיים. יש תחושה שמסתמנת באוויר, של הסלמה, איזו המתנה לקראת החופש, לא יודעת להגיד בדיוק". לעבודתה יצאה בחשש, "הדרך קצת מפחידה אבל הכל חזר כרגע לשגרה אז גם אנחנו חוזרים לשגרה, זה הכי נכון. להגיד שלא מפחדים בכלל? לא. חוששים. אבל חייבים להמשיך להיות עם החיוך על הפנים, והחיוך הזה היה גם בחמש בבוקר, פשוט עם יד על הדופק". לגבי טרור העפיפונים הבלתי פוסק שהוביל להסלמה, אומרת חי: "לא סימפטי שכל הגזרה שרופה. זה לא נעים. יש גם חששות שעפיפונים יהיו ממולכדים וחלילה זה ייפול בחצר בית ויתפוצץ, זה כבר לא עניין של שדות שרופים, זה מלחיץ. מאוד עצוב, את נוסעת פה, ומימינך ומשמאלך הכל חרוך".

   

  מטחי הרקטות הגיעו לאחר שצה"ל שתקף מטרות בעזה - תגובה על טרור העפיפונים והבלונים הבלתי פוסק, שמכלה שטחים שלמים בדרום. הטרור האווירי נמשך כבר קרוב לארבעה חודשים, ובצה"ל הוחלט לאחרונה לחדול ממדיניות ההבלגה ולתקוף בעוצמה בכל פעם שיופרחו בלוני תבערה או עפיפוני תבערה. למרות כל זאת, ואחרי שצה"ל תקף בלילה בעזה, הפרחת הבלונים נמשכה גם אתמול וגרמה לשריפות מקומיות שכיבוי אש השתלט עליהן.

   

  צילום: EPA
  צילום: EPA

   

  על רקע החששות של תושבי העוטף מהסלמה, הבטיח אתמול הרמטכ"ל, רב־אלוף גדי איזנקוט, בטקס סיום קורס קצינים בבה"ד 1 להחזיר את השקט ליישובי עוטף עזה. "צה"ל פועל מסביב לשעון ביוזמה ועוצמה המוכרת היטב לאויבינו. נמשיך לפגוע במבקשי רעתנו, ונחזיר את הביטחון לתושבי הדרום, בדומה לשאר אזורי המדינה. אני משוכנע שנשיג את זה בתבונה, בנחישות ובהקדם". ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר גם הוא באותו טקס כי אין בכוונתו לפרט אילו מהלכים יינקטו מול עזה אך הבהיר: "העוצמה תיגבר ככל שיידרש. אנחנו ערוכים לכל תרחיש ומוטב שאויבינו יבינו זאת ועכשיו".

   

  גם שר הביטחון אביגדור ליברמן התייחס למערכה מול חמאס ואמר: "אנו מתמודדים בו זמנית עם עפיפונים וטילים ארוכי טווח ועל מה שהיה בלילה, יש לי לומר רק שלוש מילים לחמאס - זו הייתה טעות". פחות משעה לאחר שליברמן אמר את הדברים הללו, הגיב סמי אבו זוהרי, דובר בחמאס, בציוץ שפירסם: "אנחנו אומרים לליברמן בשלוש מילים (כך במקור) - אל תטעה בהבנת סבלנותנו".

   

  צילום: ביטחון אשכול
  צילום: ביטחון אשכול

   

   

  אזעקת חופש

  גם לילה רווי אזעקות צבע אדום וחוסר שעות שינה לא יכולים להרוס את שמחת התיכוניסטים שיוצאים לחופש הגדול. בבתי־הספר בעוטף עזה לא ויתרו אתמול על החגיגות, והתלמידים כולם התייצבו כדי לקבל תעודות ולהיפרד מהכיתות. למרות המתיחות הביטחונית, מטח הרקטות הלילי לא מנע מהאירועים בבתי־הספר להתקיים כסדרם, ומסיבות הסיום נערכו כמתוכנן. על פי מיטב המסורת התלמידים הגיעו לבתי־הספר בלבוש חופשי, הביאו עוגות ושתייה וגם שמעו את דברי הסיכום של המורים, שקיוו שכולם יחזרו בשלום לבית־הספר בספטמבר הקרוב | כתב: מתן צורי, צילום: גדי קבלו

   

   

  צילום: גדי קבלו
  צילום: גדי קבלו

   

  yed660100