ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  מתוך אלבום משפחתי
  חדשות • 25.06.2018
  הנכדה שבמטוס תנצח
  משפחת חיל האוויר: לפני 60 שנה סבא שלה, תא"ל עמוס עמיר ז"ל, קיבל כנפיים והפך לטייס מיתולוגי, סגן מפקד חיל האוויר ואחד מ"אלופי ההפלות" של צה"ל • גם אבא שלה שירת כטייס מסוק קרב • עכשיו הגיע הזמן של י' לסיים את הקורס המפרך, לקבל כנפיים ולהפוך למכוננת טיסה • מורשת סב
  ישראל מושקוביץ

  גאווה משפחתית על רחבת המסדרים: השבוע יסתיים מחזור נוסף של קורס טיס, ובין המסיימים הנרגשים תהיה גם י' - דור שלישי למסיימי הקורס. סבה של י' הוא תא"ל עמוס עמיר ז"ל, לשעבר סגן מפקד חיל האוויר ואחד מאלופי ההפלות של החיל שרשם הפלות של 7 מטוסי אויב. עמיר הספיק לראות את נכדתו הולכת בדרכו ומתחילה את קורס הטיס, אך הלך לעולמו לפני כשנתיים.

   

  "סבא ליווה אותי במשך כל השנה הראשונה של הקורס", סיפרה י' ל"ידיעות אחרונות", "חלקנו סיפורים. הוא סיים את הקורס שישים שנה לפניי ואז האווירה הייתה אחרת. סבא היה אחד הטייסים המבריקים של חיל האוויר, ואני חשה החמצה גדולה שהוא לא יהיה לצידי בטקס הסיום".

   

  גם אביה של י' הכיר את רחבת המסדרים באופן אישי: הוא שירת כטייס מסוק קרב, וכיום הוא רופא ומנהל יחידה במרכז הרפואי העמק בעפולה.

   

  י', 22, תושבת אחד המושבים הוותיקים בעמק, נולדה לתוך הסיפורים על הסבא שהפיל בין היתר מטוסי מיג 21, מיג 19 ומפציץ מסוג איליושין, פיקד על בסיסי חיל האוויר בחצור ובתל־נוף ושימש כראש להק אוויר וכסגן מפקד החיל. עמיר ז"ל היה גם אחד ממובילי מימוש "מבצע ערצב", המבצע המיתולוגי במלחמת לבנון הראשונה בו השמיד חיל האוויר את מערך טילי הקרקע־אוויר של סוריה בבקעת לבנון, כששימש אז כיועץ מיוחד לרמטכ"ל ולשר הביטחון. למרות המורשת המפוארת, י' לא חלמה מילדות על שירות בקוקפיט, אבל עכשיו גאה בהשלמת השרשרת המשפחתית.

   

  על הברכיים של סבא, תא"ל עמיר | מתוך אלבום משפחתי
  על הברכיים של סבא, תא"ל עמיר | מתוך אלבום משפחתי

   

   

  י' תהיה אחת מתוך 9 האחוזים המסיימים את קורס הטיס בתפקיד מכונני טיסה - אנשי צוות שיושבים במרכז הקוקפיט ואחראים על תפעול מטוסי התובלה. י' תשרת בטייסת קרנף (הרקולס). "איפה שצריך אותי - שם אשרת ואתן את מה שצריך", אמרה י'. "מבחינתי, להיות מכוננת טיסה בקרנף לא פחות חשוב ומאתגר מטייס אף־35. מכונן טיסה הוא תפקיד חשוב, מאתגר ומעניין ואני ממליצה להגיע אליו. המכונן הוא הגורם המקצועי שנותן את המילה בתפעול המטוס, בלעדיו הקרנף או הראם לא עולים לאוויר. זאת המילה שלו אם ניתן להמשיך לטוס ואם הולכים על המשימה, ואם כן אז איך ומה המגבלות שלנו".

   

  מי שנרגשת במיוחד היא אמה של י', בתו של תא"ל עמיר ז"ל. "אני כל כך גאה בה", סיפרה האם, "היא הגשימה מטרה ענקית. היא הייתה מאוד סקרנית ללמוד את התחום והיא לא מונעת משיקולי יוקרה". לילך שטיין, מנהלת ביה"ס הרב־תחומי "עמל עמק חרוד", לא מופתעת: "זכינו ללמד תלמידה ערכית, שאפתנית, שמגיל צעיר כיוונה הכי גבוה שאפשר. אחותה הצעירה, שלומדת אצלנו, הולכת בדרכה ומתכוונת להגיע לקורס חובלים". מתי הורוביץ, המחנך של י', התרגש במיוחד לקבל הזמנה לטקס סיום הקורס. במהלך הקורס הוא גם הוזמן לבית הספר לטיסה לערב הוקרה למחנכי פרחי הטיס. "יש לה תכונות שמתאימות לטיס", הוא מספר על י', "היא חרוצה מאוד, דבקה במטרה ולא נרתעת מאתגרים". ראש המועצה האזורית גלבוע, עובד נור, הוסיף: "הלב מתרחב מגאווה אך אנו לא באמת מופתעים כשאנו מכירים את העבודה הקשה והמסורה שנעשית במוסדות החינוך בגלבוע, ובבית הספר הרב־תחומי בעמק חרוד בפרט. ערכיות מדהימה של אהבת הארץ וציונות".

   

  *

  בוגרי קורס טיס: 33 טייסים, שלוש טייסות

  קורין אלבז־אלוש

   

  אחרי קורס ארוך ומפרך, ביום חמישי יעלו בוגרי מחזור 176 של קורס טיס לרחבת מסדר הכנפיים בבסיס חיל האוויר בחצרים ויקבלו את כנפי הטיסה הנכספות.

   

  במסדר יוענקו כנפיים ל־36 בוגרים, ביניהם שלוש טייסות חדשות, לעומת טייסת אישה אחת בלבד במחזור הקודם.

   

  הטקס, שייערך במעמד נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, רה"מ בנימין נתניהו, שר הביטחון אביגדור ליברמן, סגן הרמטכ"ל אלוף אביב כוכבי ומפקד חיל האוויר אלוף עמיקם נורקין, יתקיים בסימן שנת ה-70 למדינה ולחיל האוויר.

   

  רבע מהמסיימים סיימו במסלול טייסי קרב, רבע במסלול נווטי קרב, 16% יהפכו לטייסי תובלה ו9% בלבד יהיו נווטי תובלה ומכוננים.

   

  מנתוני צה"ל עולה כי 47 אחוז מבוגרי הקורס מתגוררים בערים, 22 אחוז מתגוררים במועצות מקומיות, 14 אחוז הם מושבניקים, 11 אחוז הם קיבוצניקים ושישה אחוזים מתגוררים בישובים קהילתיים. 19 אחוז מהטייסים העתידיים הם בוגרי שנת שירות ו-39 אחוז הם בוגרי תנועות נוער.

   


  פרסום ראשון: 25.06.18 , 23:39