רביעי 27 במאי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שאול גולן
  חדשות • 26.06.2018
  התביעה של ליאור שליין
  עורך ומגיש תוכנית הסאטירה טוען כי הכותב עופר קניספל משמיץ אותו באופן עקבי ומפרסם נגדו שקרים • קניספל: "כל מה שאמרתי – אמת"
  רז שכניק

  סכין ב"גב האומה". ליאור שליין, העורך הראשי ומי שמוביל את תוכנית הסאטירה המצליחה, הגיש תביעת לשון הרע בסך חצי מיליון שקלים נגד אחד מכותביה לשעבר, התסריטאי עופר קניספל. הסיבה: השמצות חוזרות של קניספל נגדו ברדיו ובפייסבוק. לדבריו, מדובר בעובד שפוטר ומנהל מסע נקמה אובססיבי.

   

  התביעה הוגשה לבית־משפט השלום בתל־אביב באמצעות משרד עוה"ד זאב ליאונד. שליין מדגיש בתביעה כי אינו עושה את הצעד בלב קל שכן חופש הביטוי חשוב לו, במיוחד כסאטיריקן.

   

  לדבריו, מסע השקרים נגדו לא הותיר לו ברירה. באחד מסעיפיה מתייחס שליין לראיון שנתן קניספל בדצמבר 2017 לרדיו 103 בעקבות כתבה משמיצה שפורסמה באתר מאקו על שליין. קניספל התגאה בכך שיזם אותה.

   

  "אני אומר שהוא מעסיק פוגעני ושהוא מתנהג בבריונות ועושה המון דברים רעים", אמר קניספל בתוכנית הרדיו. "האם זרקו עליי כיסא? לא. אם ראיתי כיסאות שעפים על אחרים? הרבה יותר מדי פעמים. האווירה היא של טרור. המטרה שלי היא לגרש את האיש הזה מהטלוויזיה". שליין טוען בתביעה כי מדובר בשקר מוחלט שלא היה ולא נברא. הסעיף השני בתביעה מתייחס לפוסט שפירסם קניספל במאי השנה בדף הפייסבוק שלו, ובו כתב: "למעלה מ־20 עובדים לשעבר העידו שליאור שליין הוא מעסיק אכזר ופוגעני. אחד מהם, נועז במיוחד, גם תבע בעוון הפגיעה בו וקיבל מלוא כסף בעבור מעשי הנ"ל".

   

  עופר קניספל | צילום: דנה קופל
  עופר קניספל | צילום: דנה קופל

   

   

  עוד כתב קניספל: "כל עוד העומדים לצידו של הבריון הם אנשים שתלויים בו לפרנסתם. אני חש שהמטרה הושגה והתווית שהייתה צריכה להיות מודבקת הודבקה. אציין רק שאפילו לקצב וגולדבלט הנאלחים הייתה תמיכה מרשימה יותר בהיקף ובאינטרסים". שליין טוען בתביעה: "הנתבע כלל לא תבע את התובע ולא נקט הליך משפטי כלשהו כנגדו, בוודאי לא בדבר היותו, כביכול, 'מעסיק פוגעני ואכזרי'. ההליך שבו נקט הנתבע בקשר להעסקתו בתוכנית גב האומה היה נגד חברת מעגלות הפקות בשל השגות על אופן סיום העסקתו על ידיה מבלי שהתובע היה צד להליך המשפטי. פרסום מסולף אודות דיון או הליך משפטי, במטרה לפגוע בשמו הטוב של אדם, מהווה הוצאת לשון הרע חמורה במיוחד. קניספל פשוט בדה מליבו גרסה כוזבת על הליך משפטי שלא היה ולא נברא ועל כספים שקיבל לכאורה כפיצוי מהתובע.

   

  דומה כי הנתבע לא בוחל בשום אמצעי כדי להשיג את מטרתו העליונה – פגיעה מירבית בתדמיתו הציבורית של התובע ובשמו הטוב. קניספל יצר והפיץ פרסומי הדיבה בחוסר תום לב, במזיד, מתוך כוונה לפגוע בתובע, להזיק לשמו הטוב, למרות שידע ו/או היה עליו לדעת כי פרסומי הדיבה כוזבים לחלוטין. קניספל לא מסתיר את שביעות רצונו מכך שעלה בידו להשיג את 'המטרה', והיא 'הדבקת התווית' השלילית לתובע. קניספל הכתים את התובע ופעל לקבע בתודעת הציבור כי מדובר ב'בריון', באדם 'אכזר' ו'נאלח' המושווה על ידו לעברייני מין ("קצב וגולדבלט"), לא פחות". קניספל מסר בתגובה: "כל מה שאמרתי – אמת".

   

  ידיעות אחרונות