ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: הרצל יוסף
  חדשות • 28.06.2018
  "הרופאים לא חיברו אותי למוניטור וילדתי ילדה מתה"
  קרן ווקנין (39) חשה ברע במהלך הריונה ואושפזה בסורוקה • לטענתה, בשל בעיות רפואיות היה צורך במעקב קבוע אחר העובר • "התרעתי שתי יממות, רק אחרי שנתקפתי בכאבים חיברו אותי למוניטור אבל זה כבר היה מאוחר" • ביה"ח: "היא טופלה בהתאם למצבה"
  יורם ירקוני

  גם היום, שלוש שנים אחרי האירוע הטראומטי, חולמת קרן ווקנין כמעט בכל לילה על אותו יום נורא שבו נולדה בתה ללא רוח חיים, והיא משוכנעת שלו היה הצוות הרפואי מחבר אותה למוניטור חייה היו ניצלים.

   

  ווקנין הגישה תביעה בסך כמיליון שקלים נגד בית־החולים סורוקה. היא הוגשה לבית־משפט השלום בתל־אביב באמצעות עו"ד איילה מאור ממשרד דוד פייל.

   

  ווקנין (39), תושבת באר־שבע, הופנתה בשבוע ה־31 להריונה למיון יולדות בסורוקה בשל כאבי בטן וצירים לא סדירים. בשעות הראשונות חוברה למוניטור, אבל כשהועברה למחלקת נשים בסיכון גבוה עקב חשש לרעלת הריון, נותקה ממנו. מדובר במכשיר לא יקר, אבל משום מה הוא לא תמיד נמצא בהישג יד בבתי־החולים. בכתב התביעה נטען כי בשל מחלות רקע ובעיות רפואיות שמהן סבלה ווקנין היה צורך במעקב מוניטור עוברי בתדירות גבוהה.

   

  באותו יום היא עברה בדיקת אולטרסאונד תקינה, אך במשך שתי היממות הבאות לא חוברה שוב למוניטור, למרות שלדבריה ביקשה שוב ושוב לחבר אותה. יממה לאחר שנותקה דיווחו הרופאים שהיא חשה בטוב, מרגישה את תנועות העובר ואין לה צירים.

   

  עו"ד דוד פייל | צילום: רן כליף
  עו"ד דוד פייל | צילום: רן כליף

   

   

  בתביעה נטען כי רק 46 שעות לאחר שנותקה, ואחרי שהתלוננה על כאבים עזים והיעדר תנועה של העובר, חוברה ווקנין למוניטור ואז התברר שהעובר ללא דופק. למחרת היא ילדה תינוקת מתה. עוד נטען שלו חוברה למוניטור ניתן היה להבחין במצוקת העובר ולהצילו. ווקנין חשה ברגשות אשמה משום שלא התעקשה מספיק מול הרופאים והאחיות. "אם הייתי מתעקשת היום הייתה לי ילדה בת שלוש", אמרה בדמעות. "רק כשנתקפתי בכאבים קשים הבדיקה בוצעה, אבל זה היה מאוחר מדי".

   

  לתביעה צורפה חוות דעת של ד"ר רוני רביע, מומחה במיילדות, ובה נאמר: "לו חוברה היולדת למוניטור פעם במשמרת לפחות, כפי שמקובל בהיריון בסיכון גבוה, ניתן היה בסבירות גבוהה להבחין בביטויי מצוקה עוברית במועד שהיה מאפשר את הצלת העובר". בתביעה נטען כי מאז האירוע נמצאת ווקנין במצב נפשי קשה מאוד.

   

  לכתב ההגנה של בית־החולים מצורפת חוות דעת של פרופ' יריב יוגב ובה נאמר כי ב־12 השעות הראשונות ווקנין הייתה מחוברת ברציפות למוניטור. "הבדיקה הייתה תקינה לחלוטין ולא הייתה כל סיבה לחשוד בבעיה". עוד נאמר כי בשעות שלאחר ניתוק היולדת מהמוניטור היא דיווחה על תחושה טובה בתנועות העובר, וכי ברגע שדיווחה על היעדר תנועה חוברה מיד למוניטור, אשר הראה היעדר דופק. לדבריו: "סיבת המוות הייתה תאונת חבל טבור, ומצב זה אינו בר־מניעה ולא ניתן לחיזוי". בעצת הרופא שדן בתיק הועברה התביעה לשופט מגשר.

   

  מסורוקה נמסר: "משתתפים בצער המשפחה. האישה קיבלה את הטיפול המקובל בהתאם למצבה הרפואי".

   


  פרסום ראשון: 28.06.18 , 23:30