ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: אסף פרידמן
  ממון • 10.07.2018
  הנדל"ן שוב מתחמם: יותר הנחות ועסקאות
  לפי נתוני הכלכלן הראשי באוצר, אחרי כמעט שנתיים חלה עלייה מחודשת במספר העסקאות • הסיבה המרכזית: הצורך הדחוף בתזרים מזומנים אילץ את הקבלנים לצאת במבצעי הוזלות
  גד ליאור

  הקבלנים מתחילים להוריד מחירים, מעניקים יותר הנחות ומציעים מבצעים רבים. כך מגלה אגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר בדוח שפירסם אתמול.

   

  לפי הדוח, "אם עד לאחרונה החברות הגדולות, שנהנו מהגאות בשוק הנדל"ן בעשור האחרון, נמנעו מלהוריד מחירים, ובכך ספגו פגיעה קשה יותר במכירותיהן, עשויים ממצאינו להעיד כי לפחות אצל חלק מהחברות הגדולות הצורך בתזרים מזומנים מתחיל לתת אותותיו בקביעת רמות המחירים".

   

   

  מהנתונים עולה כי בחודש מאי נרכשו 9,200 דירות, מתוכן 660 דירות במסגרת תוכנית "מחיר למשתכן". בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד נרשם גידול של 10% במספר העסקאות (כולל מחיר למשתכן), כאשר גם במספר העסקאות במחירי שוק נרשמה עלייה, של 8%. בכך נבלם רצף הירידה המתמשך במספר העסקאות (כל חודש לעומת המקביל לו בשנה קודמת) שנמשך מאז אוגוסט 2016.

   

  סך הדירות החדשות שנמכרו בחודש מאי עמד על 2,500, גידול של 14% בהשוואה למאי אשתקד. עם זאת, גידול זה מתרכז רובו ככולו במכירות במסגרת מחיר למשתכן. בניכוי מכירות אלו נרשם גידול מתון של 4% במכירת דירות חדשות.

   

   

  תזרים המזומנים הפוטנציאלי של הקבלנים ממכירת דירות חדשות, כולל במחיר למשתכן, עמד בחודש מאי על 4.4 מיליארד שקל, עלייה ריאלית של 13% בהשוואה למאי אשתקד, נמוך במעט משיעור הגידול הכמותי במכירת דירות חדשות (כולל מחיר למשתכן).

   

  משקל המשקיעים בסך הדירות שנרכשו בחודש מאי נותר על שיעור נמוך של 14%, בדומה לחודשים האחרונים. בהשוואה למאי אשתקד זוהי ירידה של 3%. במונחים כמותיים הסתכמו רכישות המשקיעים ב־1,300, ירידה של 7% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, בהמשך לשיעורי ירידה חדים מאז אוקטובר 2016. מכירות המשקיעים במאי הסתכמו ב־1,900 דירות, בדומה לרמה שנרשמה במאי אשתקד.

   

  רכישות הזוגות הצעירים הסתכמו במאי ב־4,500 דירות, מזה 3,800 במחירי שוק. בהשוואה למאי אשתקד זוהי עלייה של 12% ברכישות הצעירים במחירי שוק.

   

  רכישות משפרי הדיור בחודש מאי הסתכמו ב־3,400 דירות, עלייה של 9% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, זאת לאחר רצף ארוך של ירידות מאז פברואר אשתקד.

   


  פרסום ראשון: 10.07.18 , 20:20