שישי 22 במרץ 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שאול גולן
  חדשות • 12.07.2018
  הסיבה לרצח: כסף
  בבוקר הן ישבו באולם בית המשפט בו הוארך מעצרו של אביהן החשוד ברצח • לפנות ערב הן ליוו בדמעות את אימן למנוחת עולמים • בנותיה של אופירה חיים ז"ל סובלות כבר שנים מהיחסים העכורים ששררו בין האם אופירה לאב דוד חיים, שהודה אתמול ברצח ושיחזר: "חנקתי אותה בניילון וקברתי אותה בחצר" • לפני 15 שנה הוא נידון למאסר על תנאי בגלל שאיים על חייה
  איתן גליקמן וקורין אלבז־אלוש

  בבית הקברות בתל מונד הובאה אתמול למנוחות אופירה חיים ז"ל, שנעלמה לפני קרוב לשלושה שבועות וגופתה נמצאה שלשום בחצר ביתה. מול הקבר הטרי התאספו חברים ובני משפחה, עדיין המומים מהרצח הקשה ומסימני השאלה הרבים שעודם מרחפים מעל הפרשה.

   

  המשטרה חושדת כי הרקע לרצח הוא סכסוך כספי. בית המשפט הטיל צו איסור פרסום על רוב פרטי החקירה. החשוד המרכזי ברצח הוא דוד חיים, הגרוש של אופירה שהתגורר בסמוך אליה בתל מונד ואבי שלוש בנותיה. בין השניים שררו יחסים קשים. שופט בית משפט השלום בפתח־תקוה, עודד מורנו, הסיר אתמול את צו איסור הפרסום על שמו והאריך את מעצרו בשבוע. במהלך הדיון הסוער דוד חש ברע והובהל לקבלת טיפול רפואי. פרקליטיו טענו כי הוא סובל מבעיות רפואיות ולא מקבל תרופות, וכי הודאתו ברצח נבעה ממצבו הבריאותי ומהלחץ שהופעל עליו. יחד עם זאת, בדיון עלה כי מלבד ההודאה שמסר החשוד, עוד בטרם מציאת הגופה, כבר התבסס חשד סביר נגדו.

   

  הבנות עדיה ומור הגיעו לבית המשפט והביעו תמיכה באביהן, ובבת המשפחה הנוספת שחשודה במעורבות ברצח. "אבא, אני אוהבת אותך", קראה לעברו אחת מהן.

   

  החשוד ברצח: הגרוש, דוד חיים
  החשוד ברצח: הגרוש, דוד חיים

   

  מעצרו של האב הוארך, אך בת המשפחה הנוספת שוחררה למעצר בית אצל דודתה לשבוע ימים. המשטרה החליטה לערער על ההחלטה לשחררה לבית המשפט המחוזי בלוד. בית המשפט החליט שלא להסיר את האיסור על פרסום שמה, מפני שהיא אינה חשודה במעורבות פיזית ברצח.

   

   

  דוד חיים הוביל את חוקרי המשטרה למקום הרצח ושיחזר את המעשה. "חנקתי אותה בחוט ניילון וגררתי אותה לבור שבחצר", הודה בפני החוקרים. "פעלתי לבדי. איש לא סייע לי. גם אחרי שקברתי אותה, לא שיתפתי אף אחד". על השאלה מדוע רצח את אופירה, השיב דוד: "מערכת היחסים בינינו הייתה עכורה. תמיד היא השפילה אותי בבית עם הבנות, מול המשפחה".

   

  הנרצחת: אופירה חיים
  הנרצחת: אופירה חיים

   

  הבית שבו התגוררה אופירה חיים ז"ל, באזור הוותיק ביישוב תל מונד, שייך למשפחת בעלה לשעבר, דוד. בחלקה בה היא התגוררה, גר גם הוא עם בת זוגו וכן קרובי משפחה נוספים. בין השניים היה סכסוך עמוק שנגע גם לעניינים כספיים, בין היתר, סביב עסק משותף שהיה להם. אתמול התברר כי בשנת 2005, דוד הורשע באיומים על חייה של אופירה ונידון לקנס ולמאסר על תנאי. "הייתה מסכת של אלימות שליוותה את הליך הגירושים בין השניים", סיפר קרוב משפחה. "היא עברה חיים קשים מאוד. סיוט. יש חשד שהכל קרה בגלל ריבים על כספים".

   

  בת המשפחה מובאת לבית המשפט | צילום: יריב כץ
  בת המשפחה מובאת לבית המשפט | צילום: יריב כץ

   

  אופירה חיים נראתה לאחרונה לפני קרוב לשלושה שבועות. היא יצאה מהבית בדרכה למפגש חברתי, אליו מעולם לא הגיעה. היא הותירה אחריה שלוש בנות: סיוון (34), מור (32) ועדיה (30). מאז ההיעלמות בנותיה חיפשו אותה, עד שלמרבה הזוועה גופתה התגלתה קבורה מתחת לעץ פירות ההדר שבחצר. “אנחנו מתחילות עכשיו את האבל על אמא”, אמרו אתמול והסתגרו בכאבן.

   

  עורכי הדין שי לוי וגיא מימון, שמייצגים את דוד חיים, מסרו בתגובה כי "החקירה תחת צו איסור פרסום ומטבע הדברים לא נוכל למסור פרטים מתוך החקירה".

   

  עו"ד שחר חצרוני, שמייצג את החשודה, אמר: "אני חושב שגם המשטרה עצמה לא יודעת מה המעורבות כי היא לא קיימת. את זה אנחנו למדים גם מהחלטת בית המשפט שהורה על שחרורה בתנאי מעצר בית. בתוך כמה ימים תסתיים החקירה ואז העננה שגם ככה קטנה תסתלק מהעולם. לגרסתה, אין לה כל קשר לא למעורבות ולא לרצח עצמו. אין סיוע ואין סיוע לאחר מעשה. אין כלום. זה שהגופה נמצאה בחצר הבית אין בכך לקשור אותה למעשה הרצח. יש עוד אנשים רבים שמתגוררים בסביבת הבית ובבית עצמו, וגם הם נוקו מכל חשד, לא הגיעו לבית המשפט ומעצרם לא התבקש".