ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: דנה קופל
  חדשות • 18.07.2018
  "גזען לא ראוי לרחוב על שמו"
  קורין אלבז־אלוש

  קבוצת פעילים חברתיים הגישה אתמול לבית־המשפט עתירה מנהלית נגד עיריית תל־אביב, בדרישה לשנות את שמו של רחוב בשכונת צהלה בעיר, שנקרא על שם העיתונאי המנוח אריה גלבלום, בעקבות מאמרים בוטים ונוטפי גזענות שפירסם נגד העולים מצפון אפריקה.

   

  מאמריו של גלבלום פורסמו ב־1949 בעיתון "הארץ" ובין השאר נכתב בהם על אודות העלייה מצפון אפריקה: "זוהי עליית גזע שלא ידענו עדיין כמוהו בארץ. לפנינו עם שהפרימיטיביות שלו היא שיא. דרגת השכלתם גובלת בבורות מוחלטת, וחמור עוד יותר חוסר הכישרון לקלוט כל דבר רוחני... הם נחותים מערביי ארץ ישראל שהתרגלנו אליהם... אך יותר מכל דבר אחר קיימת עובדה בסיסית אחת - אי יכולתם להסתגל לחיים בישראל, ומעל לכל אלה - עצלנותם הכרונית וסלידתם מעבודה".

   

  במאמר אחר מאותה שנה כתב: "בפינות מגוריהם של האפריקנים במחנות תמצא את הזוהמה, משחק הקלפים בכסף, שתייה לשוכרה וזנות. רבים מהם מוכי מחלות עיניים רציניות, מחלות מין ועור. כל זה, בלי להזכיר פריצות וגניבות".

   

  העתירה הוגשה באמצעות משרד עורכי הדין מירון בן ציון ופריבס והעותרים הם: הרבנית עדינה בר־שלום, בתו של הרב עובדיה ז"ל, השחקנית נטלי עטיה, פרופ' יאיר עמיחי המבורגר, הרב פרופ' משה עמאר, ד"ר דוד ביטון, אורי בן חמו, עו"ד שלי מלכה ועו"ד קרן פסח, שגם פתחו הדסטארט לגיוס 25,000 שקלים למימון המשך המאבק המשפטי.

   

  "מי שמתבטא בצורה גזענית, מבזה ומשפיל עולים שהגיעו מארצות האסלאם, לא ראוי שייקרא רחוב על שמו בתל־אביב", אמרה אתמול הרבנית עדינה בר־שלום.

   

  מעיריית תל־אביב נמסר: "מדובר בהחלטה מלפני למעלה מעשור ובשל חלוף השנים לצערנו לא ניתן לאתר את כל המסמכים. העתירה טרם התקבלה בעירייה. לכשתתקבל העירייה תלמד אותה ותגיב בהתאם".

   

  לתמיכה במאבק לשינוי שם הרחוב לחצו כאן

   

   


  פרסום ראשון: 18.07.18 , 23:46