שני 06 באפריל 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
הכי מטוקבקות
  צילום: גיל לרנר
  חדשות • 28.07.2018
  בהלת חצבת במחלקת הילדים
  ילד בן שלוש מיישוב בבנימין שלא חוסן נגד חצבת, וטופל בבית־החולים שניידר, אובחן כחולה במחלה • התחנות שבהן עבר הילד בבית־החולים כוללות גם טיפול במחלקה ההמטו־אונקולוגית, שבה מאושפזים עשרות ילדים חולי סרטן • חצבת נחשבת למחלה המידבקת ביותר הידועה לאדם
  רותם אליזרע

  בשבוע שעבר אובחן ילד בן שלוש מהיישוב אש קודש במטה בנימין כחולה בחצבת. הילד שלא חוסן נגד המחלה, סובל ממחלת דם והיה מטופל במחלקה להמטו־אונקולוגיה בבית־החולים שניידר לרפואת ילדים בפתח־תקווה. הילד קיבל טיפול במחלקה שבה מאושפזים ילדים חולי סרטן – שמערכת החיסון שלהם חלשה והם עלולים להידבק בקלות מכל נגיף או חיידק.

   

  הילד הגיע לבית־החולים שניידר ביום ראשון שעבר. ביום רביעי אביו הודיע לבית־החולים שהוא ככל הנראה חולה בחצבת, ולמחרת היום הגיעו תוצאות המעבדה שגילו באופן סופי - הילד חולה.

   

  על פי התחקיר הראשוני שבוצע, הילד החולה הגיע בתחילת השבוע לבית־החולים על מנת לקבל טיפול למחלת הדם שממנה הוא סובל. במסגרת הטיפול הוא התייצב במרפאה ההמטו־אונקולוגית, ביצע קליטה וחזר למרפאות. לאחר מכן, הוא עבר למעבדה ועבר בדיקת דם וחזר שוב למרפאה. בהמשך הוא נשלח לקבל מנת דם בחדר המיון ושהה במקום כשעה. בחדר המיון הוחלט לתת לו את מנת הדם באשפוז יום אונקולוגי.

   

  לאחר שהתברר שהילד חולה, שיחזרו בבית־החולים יחד עם לשכת הבריאות המחוזית את המסלול שהילד ובני משפחתו עברו, וניסו לאתר את כל הילדים שהיו במגע עם הילד. "יש חמש תחנות בבית־החולים שבהן הילד שהה, ובכל תחנה יש מגעים עם אנשים נוספים", מספר גורם המעורב בחקירה. "אנחנו יכולים לאתר את כל הילדים שבאו במגע עם החולה, אבל אי־אפשר למצוא את כולם - אין לנו יכולת לדעת את מי הוא פגש במעלית או במסדרון וקשה לנו גם לאתר את המלווים של הילדים".

   

  חיסון נגד חצבת | צילום: שלומי כהן
  חיסון נגד חצבת | צילום: שלומי כהן

   

   

  בשלב הזה ישנם כ־80 ילדים החשודים ככאלו שבאו במגע עם הילד החולה. מדובר בילדים מכל הארץ ולא רק כאלו שמאושפזים בבית־החולים שניידר, כי חלקם הגיעו רק לביקור של כמה שעות בבית־החולים. כל הילדים שאותרו קיבלו טיפול מונע, ובבית־החולים מקווים שאף אחד מהילדים לא יחלה.

   

  על־פי הדיווח במשרד הבריאות ביישוב אש קודש קיימת התפרצות של חצבת, ומספר תושבים נדבקו במחלה. גורמים במערכת הבריאות מפנים אצבע מאשימה וטוענים שביישוב מתנגדים עקרונית לבצע חיסונים ובכך מעמידים בסיכון לא רק את תושבי היישוב, אלא גם אוכלוסיות אחרות. "אנחנו יודעים על התפרצות של חצבת ביישוב בשבועיים האחרונים", אומרים גורמים במערכת הבריאות, "הופץ לכל היישוב באמצעות המזכירות מכתב המפציר בתושבים ללכת ולהתחסן. הוסבר במכתב מה המשמעות של המחלה ואיך היא עלולה להדביק ילדים ואנשים עם מערכת חיסונים מדוכאת".

   

  הילדים ביישוב התבקשו להגיע לטיפות החלב או לשירותי בריאות התלמיד על מנת לקבל את החיסון. "ההיענות לא גדולה במיוחד למרבה הצער", אומרים במערכת הבריאות. "אוכלוסייה שמסרבת להתחסן עלולה לגרום להתפרצות של הנגיף ולסכן הרבה מאוד אנשים".

   

  חצבת היא המחלה המידבקת ביותר הידועה לאדם. הסיכוי של אדם לא מחוסן להידבק בחצבת, אם הוא נחשף לחולה, הוא 90%. לאחר מנת החיסון הראשונה נגד חצבת, הניתנת בגיל שנה, יש סיכוי של כ־95% להגנה. ככל שיש פחות אנשים מחוסנים ‑ הסיכוי להידבק בחצבת גדל.

   

  סימני המחלה יופיעו בדרך כלל בין 10 ל־14 ימים לאחר החשיפה לנגיף. המחלה מתבטאת תחילה בחום גבוה, נזלת, שיעול, עיניים אדומות ורתיעה מאור. ביום הרביעי או החמישי להופעת סימני המחלה מופיעה פריחה בצבע אדום כהה על העור. בדרך כלל, הפריחה מתחילה בצוואר ומתפשטת בהדרגה לעבר הפנים, הגוף והגפיים. חצבת עלולה לגרום לסיבוכים קשים בדרכי הנשימה ובמערכת העצבים. כשליש מהחולים יפתחו סיבוכים כגון דלקת האוזן התיכונה, שלשולים, ודלקת קרנית העין. סיבוכים נדירים יותר הם דלקת ריאות ודלקת מוח.

  מהיישוב אש קודש נמסר בתגובה: 

  "הילד שבו עוסקת הכתבה הגיע לבית החולים למעקב שגרתי ומיד עם ההגעה לרופא ציינו ההורים כי יש ביישוב התפרצות של חצבת וביקשו הנחיות, הרופא בדק את הילד ושלח את ההורים להמשך הטיפול כרגיל כיוון שלדבריו לא מצא סימנים למחלה. מדובר במשפחה עם תודעה רפואית גבוהה, כאשר אב המשפחה הוא נהג אמבולנס וחובש בכיר מתנדב במד"א. מתוך כלל ילדי המשפחה, הילד המוזכר בכתבה הוא היחיד שלא חוסן כנגד חצבת (כאשר את כל החיסונים האחרים לגילו הוא כן קיבל), וגם זאת בשל תקלה טכנית הקשורה למעבר דירה ולא בשל התנגדות אידיאולוגית או אחרת לחיסונים. בנוסף, המשפחה היא זו שגילתה אחריות ודיווחה מיוזמתה לבית החולים על אבחנת הילד כחולה חצבת".

   


  פרסום ראשון: 28.07.18 , 23:33