שבת 20 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שאטרסטוק
  חדשות • 30.07.2018
  ברית מילה: המחקר והסערה
  מחקר חדש טוען: ברית מילה עלולה להגביר את הסיכון למוות בעריסה • הסיבה: הסטרס ואובדן הדם של התינוק
  רותם אליזרע

  סערה סביב מחקר חדש שעל אודותיו דווח באתר ה"דיילי מייל" הבריטי, שלפיו ברית מילה עלולה להגביר את הסיכון למוות בעריסה.

   

  המאמר הפך מרגע פירסומו לאחר המאמרים הנקראים ביותר, אך הוא טרם התפרסם בכתב עת אקדמי נחשב כלשהו, אלא רק באתר למאמרים שבו כל אחד יכול לכתוב את דעתו.

   

  מוות בעריסה מוגדר כמוות של תינוק בן פחות משנה, שכל סיבה ידועה אפשרית למותו נשללה בבדיקה פתולוגית שלאחר המוות.

   

  מכיוון שברור שלכל מוות יש סיבה, ביקשו חוקרים מאוניברסיטת שפילד בבריטניה לגלות את הסיבות למוות בעריסה ולמנוע אותן.

   

  החוקר הראשי, ד"ר ערן אלחיק, אסף נתונים ממאגרי מידע בינלאומיים שכוללי מאות אלפי רשומות רפואיות מ־15 ארצות ומ־40 מדינות בארה"ב בין השנים 1999-2016.

   

  המחקר בחן את הקשר בין גורמי לחץ על התינוק – ברית מילה ולידה מוקדמת – לבין מוות בעריסה. ועל פי ממצאי המחקר קיים קשר בין שני גורמי הלחץ הללו לבין מוות בעריסה. "הראיתי שברית מילה מסבירה אחוז ניכר מהשונות במספר מקרי המוות בין זכרים לנקבות – משהו שאף מחקר לא הסביר עד כה", אמר ד"ר אלחיק ל"ידיעות אחרונות". "בנוסף, מצאתי גם שהיספנים (שלא מלים את ילדיהם) מתים פחות מלא־היספנים ושבמדינות שבהן הביטוח הפדרלי מכסה ברית מילה יש יותר מקרי מוות בעריסה מאשר במדינות שבהן זה לא מכוסה".

   

  על פי החוקרים ברית מילה כוללת מספר רב של גורמי סיכון שכולם תועדו בספרות הרפואית, ביניהם אובדן דם, כאב עצום וסטרס, ובמחקר הנוכחי הם קושרים בין הסיכונים הללו לבין ברית המילה. לדברי ד"ר אלחיק המוות לא יקרה בהכרח מיד לאחר הברית, ולכן לעיתים אף אחד לא יבין מה הסיבה ויסווגו זאת כמוות בעריסה.

   

  החוקרים לא יכולים להעריך את הסיכוי לתמותה כתוצאה מברית מילה. "זה אינדיבידואלי לתינוק – כל אחד והרקע הגנטי שלו, הלחצים שהוא היה חשוף אליהם בזמן ההיריון והלחצים שיהיה חשוף אליהם לאחר לידתו" הסביר ד"ר אלחיק.

   


  פרסום ראשון: 30.07.18 , 23:09