חמישי 25 באפריל 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  |
  חדשות • 03.08.2018
  מסתמן: שיא חדש לכלכלה הישראלית
  אם לא יהיה שינוי בלתי צפוי, חברת דירוג האשראי "סטנדרט אנד פורס" תעלה הלילה את דירוג האשראי של מדינת ישראל לשיא של כל הזמנים: AA • המשמעות: יותר השקעות של חברות זרות, וקבלת הלוואות בריבית נמוכה שיאפשרו למדינה להשקיע יותר כסף בתקציבים שמופנים לאזרחים
  גד ליאור

  ערב דרמטי לכלכלת ישראל: דירוג האשראי של מדינת ישראל צפוי לעלות הלילה לדירוג שיא בכל הזמנים ולעמוד על AA. עד כה היה דירוג האשראי של ישראל A+. דירוג האשראי של ישראל יעלה בו בזמן שחברות הדירוג הבינלאומיות הורידו בשנים האחרונות את דירוג האשראי של ארבעים מדינות.

   

  אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, חברת הדירוג הבינלאומית "סטנדרט אנד פורס" צפויה להודיע הערב על העלאת דירוג האשראי של ישראל אל גובה בו לא היתה מעולם. הסיבות העיקריות שהחברה מונה למהלך הן הצמיחה הגבוהה בישראל העומדת על יותר מ־4% בשנה, הירידה ביחס החוב של מדינת ישראל לעומת התוצר לראשונה לפחות מ־60 אחוז, הגירעון הנמוך בתקציב בשנים האחרונות שמגיע רק לקצת יותר משני אחוזים ולשיעור האבטלה מהנמוכים ביותר בעולם, כשלושה וחצי אחוזים בלבד.

   

  בעולם קיימות שלוש סוכנויות דירוג גדולות. החל מהלילה בחברת סטנדרט אנד פורס דירוג האשראי של ישראל יהיה -AA, ובחברת הדירוג מודיס A1 ובחברת פיץ’ A+. רק ל־11 מדינות בעולם יש דירוג אשראי מושלם שהוא טריפל איי (AAA): אוסטרליה, קנדה, דנמרק, גרמניה, ליכטנשטיין, לוכסמבורג, הולנד, נורבגיה, סינגפור, שוודיה ושוויץ. אחריהן יש קבוצה של עשרות מדינות שיש להן דירוג של AA, דירוג שנחלק ל"AA פלוס" ו־"AA מינוס". ישראל מצטרפת לראשונה למועדון הזה, כאשר דירוגה הראשון יעמוד על AA מינוס.

   

  רק לפני שבועיים הודיעה חברת דירוג האשראי הבינלאומית מודיס כי היא מעלה את תחזית דירוג האשראי של מדינת ישראל לחיובית ברמה של A1. חברת מודיס ציינה כי היא מעדכנת את התחזית כלפי מעלה על רקע ביצועים תקציביים מיטביים באיתנות הכלכלה הישראלית לאורך זמן.

   

  משה כחלון | צילום: יאיר שגיא
  משה כחלון | צילום: יאיר שגיא

   

   

  להעלאת דירוג האשראי ישנן משמעויות כלכליות בטווח הקרוב והרחוק: העלאת הדירוג מסמלת כי מדובר בכלכלה יציבה ואיתנה, וכי אין חשש להעניק לה הלוואות. כלומר, דירוג האשראי הגבוה יביא לכך שמדינת ישראל תוכל לגייס הלוואות בריבית נמוכה יותר ועל ידי כך החובות של המדינה יקטנו במידה משמעותית וניתן יהיה לפנות כסף מתקציב המדינה לטובת תקציבים אזרחיים, כמו תוספות תקציב לבריאות, לרווחה ולחינוך.

   

  בנוסף, העלאת דירוג האשראי שצפויה הערב תביא את מדינת ישראל לרמה הגבוהה ביותר של הדירוג אי פעם והדבר צפוי להשפיע גם על הגדלת ההשקעות של חברות זרות בישראל כבר בתקופה הקרובה.