ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: נאור חובב ביטון
  24 שעות • 06.08.2018
  זה הזמן לסולחה
  אחרי סכסוך של יותר מ־40 שנה, שכלל האשמות הדדיות על גניבות מוזיקליות, דקלון ("צלילי הכרם") ורמי דנוך ("צלילי העוד") מתפייסים ויוצאים לסיבוב הופעות משותף. דקלון: "לא יהיו יותר ריבים. הלנצח תאכל חרב? ניתן לשירים לדבר". דנוך: "כשהלכתי לאיחוד הזה אמרתי שצריך לשים את האגו בצד, חלאס"
  רז שכניק

  הם היו פורצי הדרך האמיתיים של המוזיקה המזרחית, האבות הרוחניים עד היום, וזהירות מחיקויים. רמי דנוך וצלילי העוד הגיעו משכונת התקווה בתל אביב. דקלון וצלילי הכרם צמחו בשכונת הכרם באותה עיר. הסלסולים דומים, השירים די זהים, הכישרון נדיר וכאן, כמו שאמר המשורר מאיר בנאי ז"ל, דרכיהם נפרדות. כלומר, עד היום.

   

  ההיסטוריה מספרת שב־1975 פרחו ראשונים רמי דנוך וצלילי העוד, להלן יהודה קיסר, עם אלבום ראשון שהביא להיטים כמו "איילת חן", "חנהל'ה התבלבלה", "בזכרי ימים ימימה" ו"חסידה צחורה". במקביל יצאו צלילי הכרם, דקלון ובן מוש, באלבום בכורה משלהם, "בזכרי ימים ימימה", שכלל בדיוק את אותם ארבעה שירים לוהטים. זו הייתה מלחמת העולמות: השכונה נגד הכרם, בני יהודה נגד שמשון, דנוך נגד דקלון ואמרגנים משני הצדדים שנהנו לתדלק את הסכסוך בין הצדדים לטובת רייטינג בדוכני הקסטות של התחנה המרכזית בת"א.

   

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  במרוצת השנים ניסו גורמים מתווכים להשיג פשרה בין השניים, אבל לא היה להם סיכוי. ב־2016 אפילו השרה מירי רגב ומשרד התרבות פנו לדנוך ולדקלון כדי שישירו יחד בטקס הדלקת המשואות, אבל גם הצעד היומרני הזה לא צלח, עד שהתראיינו בנפרד לתוכנית "אנשים" של קשת, ומשם התגלגל הרעיון, שבא לידי מימוש בתוכנית "הקופסא", שם נפגשו בצילומים לפני כשנתיים. ובאחרונה, אחרי סכסוך ארוך של 43 שנה, דנוך ודקלון (74) נכנסו לאולפן כדי להקליט מחדש את "איילת חן" שבו אירחו את רביד כחלני, וגם את השיר "גדליה רבע איש". על ההפקה אחראים דודו טסה וניר מימון. קוראי "ידיעות אחרונות" יכולים להאזין ראשונים לשני השירים באמצעות האפליקציה של העיתון, הזמינה להורדה חינם.

   

  "צלילי הכרם יצאו ארבעה חודשים אחרינו", מכריז דנוך. "למען האמת המלחמה לא הייתה רק ביני ובינם אלא יותר בין האחים ראובני, שהוציאו לצלילי הכרם את האלבומים, לבין האחים אזולאי שהוציאו לנו את האלבומים. זה לא שרבנו מכות בידיים חלילה, וגם קללות לא באמת היו. הרבה מהדברים רק עפו בתקשורת. צלילי הכרם טענו כל הזמן שהם היו הראשונים ושאנחנו למדנו מהם. אני כל הזמן אמרתי שזה לא נכון, ושזו קצת חוצפה לומר דברים כאלה. הרי דקלון גדל בכרם, אני בשכונת התקווה, ושנינו למדנו את השירים האלה, הם הבסיס לילדותנו. אלה בפרוש לא שירים שלנו. הרי כבר בשנות החמישים שרו אותם, כולל בחתונות".

   

  דקלון: "זה נכון שיצאנו אחריהם עם האלבום, על זה אין ויכוח, רמי צודק. אבל צריך לדעת להודות באמת: הם העתיקו מאיתנו! השירים שלנו היו כבר בחוץ בקלטות, אנשים התחילו לדבר עליהם, זה עבר מפה לאוזן ושטף את הבתים, עוד קודם ליציאה של העוד. הם שמעו היטב מה קורה, וידעו שיש פה שירים שצריך לצאת איתם. זה כל העניין, חד וחלק".

   

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  מה הדבר הכי גרוע שכל אחד אמר על השני?

   

  דנוך: "הכי הכאיב לי שהם אמרו שאנחנו גנבנו מהם. אני לא אהבתי את השימוש במושג גניבה, בטח כשמדובר בשירים ששרו עוד ותיקים לפנינו. זה לא עשה לי טוב לשמוע את זה. אבל ברוך השם, זה לא הפריע לנו. צלילי העוד עד היום עובדים וזה אומר את הכל".

   

  דקלון: "האמת שאותי הרגיז משהו שהם לא אמרו ישירות עלינו. בצלילי העוד טענו שהם מקוריים. איך מקוריים, אני שואל. הרי אנחנו היינו בשטח שנים לפניהם, והם בכלל לא היו בסביבה, לא שמעו עליהם. אבל שמע, אנחנו מדברים 43 שנה אחרי, הכל כבר נחלת העבר והכל נעשה ברוח טובה. עובדה שאנחנו עושים הופעה משותפת. אני מקווה שהקהל יבוא וייהנה".

   

  ההופעה המשותפת הראשונה של השניים תתקיים ב־29 באוגוסט בגריי ביהוד ובה דקלון וסגיב כהן יארחו את רמי דנוך. ב־1 בספטמבר דקלון ורמי דנוך יאחדו כוחות במופע "בזכרי ימים ימימה" בהיכל התרבות רחובות וב־6 בספטמבר דנוך וצלילי העוד יארחו את דקלון בהיכל התרבות פתח תקוה. המופע הרביעי בסדרה, המשותף לשניים, ייערך ב־22 באוקטובר במרכז דוהל בת"א.

   

  אז איך זה שהסכמתם לסולחה?

   

  דנוך: "ניסו לעשות שלום בינינו במשך השנים וזה לא הצליח. ותראה מה היה. הזמנתי את דקלון להופיע איתי בהיכל התרבות בכפר סבא ב־2016, הוא אמר שיבוא ולא הגיע. זה מאוד אכזב אותי כי כבר הודעתי לאנשים שזהו, יש הופעה משותפת. הגענו לתוכנית 'הקופסא' של קשת ושם השלימו בינינו. חשבנו שם שזה נכון לצאת למופע משותף והנה זה קורה, וזה הולך להיות באמת יפה, עם שבעה נגנים ועיבודים וכל מה שצריך".

   

  דקלון, למה הברזת לו מהמופע?

   

  "הייתי עסוק, לא מכוונה רעה חלילה. איך השיר אומר? בחיים הכל עובר, השנים חולפות מהר. מטבע הדברים הסולחה הייתה מרגשת עבורי. אחרי כל השנים האלה והכאסח, להיפגש פנים אל פנים וללבן את העניינים היה דבר מאוד יפה. הרי אנחנו לא אנשי ריב ומדון".

   

  רק שלא תריבו על סולואים, כמו בסרט "הלהקה".

   

  דנוך: "לא, מה פתאום. אין אגו, הכל מתוכנן לפרטי פרטים והכל בסדר. כשהלכתי לאיחוד הזה אמרתי שצריך לשים את האגו בצד, חלאס. יש קהל שמתגעגע לדבר הזה ואנחנו צריכים לשמח את האנשים ולתת להם את התמורה הטובה ביותר, שזו המוזיקה שלנו. הרי איש לא יכול להתכווח שמוזיקה טובה אנחנו יודעים לעשות".

   

  דקלון: "מה פתאום? אני מקווה שהכל יהיה בסדר. לא יהיו יותר ריבים, חס וחלילה. הלנצח תאכל חרב? ניתן לשירים לדבר".

   

  תגיד, מה עם בן מוש, הגיטריסט ושותפך המיתולוגי לצלילי הכרם?

   

  "דיברו איתו שיבוא. אולי הוא עוד כועס? לא יודע. אני מבחינתי שיבוא, אהלן וסהלן".

   

   


  פרסום ראשון: 06.08.18 , 20:56