שלישי 11 באוגוסט 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חתולים
  24 שעות • 07.08.2018
  כל אחד חייב חתול
  ירדנה ארזי
  בכניסה לבית ילדותי ברחוב ארלוזורוב בחיפה ליד גרם המדרגות הגדולות הייתה הפינה הקטנה שבה אימא שלי דאגה להאכיל כל יום, שלוש פעמים ביום, את חתולי הרחוב. שאריות של אוכל, קעריות מים, כל מה שאפשר היה לתת כדי שהשכנים על ארבע ירגישו רצויים.

   

  לשני ההורים שלי הייתה נפש רגישה וחומלת כלפי בעלי חיים. תמיד גר איתנו כלב בבית ותמיד עשינו הרבה כבוד לחתולי הרחוב שהיום כבר עדכנו את שמם ל"חתולי קהילה" ואנחנו הרי בעד הקהילה.

   

  היה שם שילוב בין חמלה בסיסית לבעל חיים שנגזר עליו לחיות בחוץ והוא ראוי כמו כולם למחסה ומים ואוכל זמין אבל היה שם גם הסבר מנומק. במקום שבו יש חתולים אין עכברים ועכברושים ונחשים ואני מכירה באופן אישי כמה חתולים שמצטיינים בתפיסת ג'וקים ומודה להם על כך מעומק לבי.

   

  והדבקות של אימא בטקס האכלת החתולים עברה הלאה, אולי זה עניין של גנים, כי עד היום אני מקפידה להאכיל את כל החתולים ברחוב שלנו ובשעות הקבועות שבהן אנחנו נפגשים מתחת לבניין, הם מתייצבים כמו למסדר המפקדת. אני כבר יודעת לזהות אם אחד חסר, ותמיד מקווה שהוא יופיע מחר, ואני מכירה מקרוב את אלה שמתקרבים קצת יותר ומבקשים לא רק אוכל אלא גם ליטוף ואת אלה שעדיין מהססים ומחכים בסבלנות שיגיע תורם לאכול. ואת האחד, החתול האילם, הקטן והחמוד שתמיד שמור לו ליטוף משלו.

   

  האינטרנט שדרג את מעמד החתול מחיית רחוב, או קהילה, לכוכב רשת של ממש ודווקא בגלל זה כדאי שנזכור כמה מר הוא גורלם של חתולים שלא זכו לבית מפנק ומצלמת גו פרו צמודה, אלא לחיים של סכנה וקושי בחסות הרחוב. רטובים מגשמי החורף, מסתתרים תחת מכוניות בקיץ, ניזונים מפחי אשפה וחשופים להתעללות ולתאונות או לסתם מפגש לא נעים עם חתול קצת יותר בריון מהם.

   

  וביניהם מסתובבים גם כמה חתולים שפעם היה להם בית וכבר טעמו את האושר והנחת אבל ננטשו או הלכו לאיבוד ונאלצו להסתגל מחדש או לראשונה לחיים הקשוחים ברחוב.

   

  אז בואו נעשה כבוד לחתולים ולמאכילים ולבתי העסק שיש להם את "תו החתול" שמעיד על כך שהם דואגים לחתולים סביבם ולרשויות שדואגות להסדיר פינות האכלה. ובואו נזכיר לנבחרי הציבור שלנו, גם בשלטון המקומי וגם בכנסת ובממשלה, שהאחריות חלה עלינו. האחריות לעקר ולסרס ולמנוע התרבות מיותרת וסבל מיותר והאחריות לגלות חמלה. כי זה הדבר הנכון לעשות גם לטובת החתול אבל גם לטובת האדם.

   

  יום חתול שמח, משופמים שלי, נפגש עוד מעט, באותה השעה, באותו המקום.