שישי 22 במרץ 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  פרופ' יעל אמיתי. “אני לא מייצגת את המדינה. אני מייצגת את מדעי החיים ומדעי המוח"
  7 ימים • 08.08.2018
  קרב מדע
  פרופ' יעל אמיתי, חוקרת המוח שהשר אקוניס ביטל את מינויה בשל חתימה על עצומה, משיבה אש
  שרי מקובר-בליקוב
  לא צריך להיות חוקר מוח מוביל כדי להבין שהשילוב של פוליטיקה ואקדמיה הוא פצצה מתקתקת בישראל, אבל פרופ' יעל אמיתי, עד לאחרונה ראשת בית הספר למדעי המוח באוניברסיטת בן־גוריון, בכלל לא הבינה שהיא נכנסת לשדה מוקשים. כשהציעו לה להצטרף למועצת הנגידים של הקרן הישראלית־גרמנית למחקר מדעי, אחת התורמות הגדולות למדע בישראל, הסכימה בחפץ לב. כשהתברר לה שהמינוי שלה נבלם מסיבות פוליטיות, הייתה מוכנה להשתיק את העניין, רק כדי שהתקציבים שיועמדו לרשות החוקרים לא ייפגעו. סוג של משפט שלמה, גרסת המדע. אבל שר המדע אופיר אקוניס לא ויתר. בפוסט שפירסם הסביר שלא אישר את המינוי בשל חתימתה על עצומה התומכת בסרבנות לשרת בשטחים. ואכן, כשהפרשה נחשפה פרצה מהומת אלוהים, ופרופ' אמיתי, שכבר הבינה מה נפל עליה, ברחה לטיול בארמניה.

  "זה היה אמור להיות טיול ג'יפים משחרר בקבוצה קטנה וסימפטית, אבל הייתי בפאניקה", אומרת אמיתי, "כי פתאום הסיפור שלי ידוע, ונזרקתי בעל כורחי לפוליטיקה, תחום שאני לא נמצאת בו שנים. אני תמיד מוכנה לדבר על הדרת נשים ואיכות סביבה, אבל לא על השטחים. ידעתי שיהיו בקבוצה גם מתנחלים, אז הגעתי לארמניה די בחשש, ובסוף עברנו יחד שמונה ימים מדהימים. היה תענוג לדבר עם כולם, ואף אחד בכלל לא זיהה אותי. זה כל כך הרגיע אותי שיש לי חיים מעבר לסיפור הזה".

  גם מהארץ נתנו לך לטייל בשקט?

  "תוך כדי הטיול ועד ראשי האוניברסיטאות (ור”ה) פנה לשר אקוניס וליועץ המשפטי לממשלה. היועץ ביקש מהשר לשקול את ההחלטה מחדש והודיע שיתקשה להגן עליה בבג"ץ, אבל אקוניס התעקש. ידעתי את זה. אמרתי לוועד, אם אני נכנסת לראש של אקוניס, הוא ימשיך וימקסם את הרווח הפוליטי. למה לעשות סיבוב רק עליי, אם אפשר להיות גם קורבן של בג"ץ השמאלני, שמצדד בפעילה פוליטית שבכלל לא ידעה שהיא כזו".

  את שמאלנית?

  "אני שמאל, ואני אומרת את זה בגאווה. סבא וסבתא שלי עלו בעלייה השלישית. אמא שלי גדלה בבית חינוך בירושלים. כל השנים בנינו את הארץ מתוך השמאל, קיבינימט. אני לא מרגישה שום צורך להתנצל על זה. אבא שלי נפצע במלחמת השחרור בחטיבת הראל, והיה נכה צה"ל כל חייו. שני הילדים שלי שירתו שירות מלא בצה"ל. הבן שלי היה קרבי ושירת בשטחים".

  ואת לא פעילה פוליטית?

  "אני לא פעילה פוליטית. הפעם האחרונה שהלכתי להפגנה הייתה ב־2011, ושם גיליתי שהדור שלי מזדקן. כי התחלנו ב־82', בסברה ושתילה, היינו בשלום עכשיו ובהפגנה שבה נרצח ראש הממשלה רבין, ולאט־לאט הייתה הרגשה שהשמאל מתכווץ ומכניסים אותנו לתא טלפון. רק במחאה החברתית הדור של הילדים שלי התעורר פתאום. הסיפור על פעילות פוליטית הוא קשקוש שמנסה להצדיק את מעשה הגבורה ההרואי של הגיבור אקוניס שעשה סיבוב פטריוטי על סבתא בת 64 כדי להגיע לקהל הבוחרים שלו. הוא ניסה לעשות מעשה מירי רגב במשרד המדע. הוא רק שכח שבתרבות הגבולות לא ברורים ואפשר לנסות להשפיע עליהם, אבל במדע הכללים מאוד נוקשים: לא מערבבים פוליטיקה".

  את חוששת מזה?

  "אני כל הזמן אומרת לעצמי, מזל שהוא לקח מישהי לפני פרישה, שהקריירה שלה מאחוריה, שאין לה מה להפסיד. אם הוא היה בוחר מדען באמצע הקריירה שחלק מהקידום שלו לפניו, היה לזה אפקט מצנן. עצוב לי שבגלל שר המדע המדענים בישראל יחשבו פעמיים לפני שיסכימו להתנדב לוועדות שמקדמות את המחקר. כי הם יידעו שמישהו אורב להם בפינה על הבעת עמדה".

   

  הכתבה המלאה - ביום שישי ב-"7 ימים"

   

   


  פרסום ראשון: 08.08.18 , 12:20