yed300250
הכי מטוקבקות
  שרה האקבי סנדרס בחדר התדרוכים. “היא מקצוענית ורגועה ומשקרת בלי להניד עפעף", אומר אחד הכתבים בבית הלבן
  7 ימים • 09.08.2018
  המופע של שרה סנדרס
  בגיל 36 שרה האקבי סנדרס, דוברת הבית הלבן, היא לא רק הפנים הקפואות והנחרצות של ממשל טראמפ, אלא גם אשת אמונו והלוחמת מספר אחת בצבא ה"פייק נייז" של נשיא ארה"ב. ציפי שמילוביץ מסבירה איך הפכה האמא לשלושה, בתו של מושל ארקנסו לשעבר, שגדלה על שנאה לתקשורת ולמשפחת קלינטון, לאחד האנשים הבודדים שמצליחים לשנות את דעתו של מנהיג העולם החופשי. וגם: למה העיתונאים שעובדים איתה מאמינים שהיא מסוכנת יותר ממנו לדמוקרטיה האמריקאית
  ציפי שמילוביץ, ניו יורק

  ב - 31 ביולי ערכה דוברת הבית הלבן, שרה האקבי סנדרס, את תדרוך העיתונאים השלישי בלבד לאותו חודש. זו לא תופעה חדשה בממשל דונלד טראמפ. מדי פעם התדרוכים פשוט נמחקים מהלו"ז ואף אחד לא יודע למה. אבל בסוף החודש, אחרי ימים ארוכים של היעלמות, חידשה סנדרס את התדרוכים, בעיתוי מאוד לא מקרי.

   

  הוקלט באולפני הספריה המרכזית לעיוורים ולבעלי לקויות קריאה

   

  לילה קודם השתתף טראמפ באספת קמפיין בטמפה, פלורידה, שכללה את מיטב הלהיטים: דרישות לכלוא את הילרי קלינטון, לבנות את החומה ולטפל באויבי האומה, הלוא הם העיתונאים. צילומים מתוך תא העיתונות באולם הראו קהל זועם, מקלל ויורק על כתבים, כשטראמפ מלבה את היצרים ומאוחר יותר מצייץ וידיאו מהאירוע המפחיד ליותר מ־50 מיליון העוקבים שלו.

   

  כשסנדרס צעדה למחרת לחדר התדריכים על שם ג’יימס בריידי - דוברו המנוח של רונלד רייגן שנפצע במהלך ניסיון ההתנקשות בנשיא ונותר משותק לכל חייו - היא הייתה מוכנה. היא ידעה שתישאל על היחס של טראמפ לעיתונאים, וגם על כך שאיוונקה טראמפ אמרה באותו יום כי בניגוד לאביה, היא לא חושבת שהתקשורת היא אויב העם האמריקאי.

   

  ואכן, העיתונאים ניגשו ישר לעניין, וסנדרס שלפה רשימה מוכנה של טענות, יבבות ונהי על הדרך שבה התקשורת מתייחסת אליה: "התקשורת אמרה שצריך להטריד אותי ברחוב עד סוף החיים" (לא נכון), "התקשורת אמרה שצריך לחנוק אותי" (לא נכון), "בערב כתבי הבית הלבן הבאתם קומיקאית שתצחק על איך שאני נראית" (לא רק שזה לא נכון, העיתונאים הגנו על סנדרס מפני הקומיקאית מישל וולף, ואיגוד כתבי הבית הלבן אפילו התנצל רשמית).

   

  כשסיימה להקריא את הרשימה, קם ג'ים אקוסטה, כתב סי־אן־אן שסופג שוב ושוב איומים על חייו מתומכי טראמפ ועלבונות ישירים מסנדרס - "אני יודעת שקשה לך להבין אפילו משפטים קצרים", אמרה לו פעם - ושאל אם היא חושבת ש"התקשורת היא אויב העם". מיותר כמעט לציין ששאלה כזו לא הופנתה בעבר לדוברי הבית הלבן, ואם הייתה עולה ‑ התשובה עליה הייתה הכי קלה בהיסטוריה. לא כאן. סנדרס נשאלה ארבע פעמים ובכל פעם סירבה לומר שהעיתונות החופשית - הגוף היחיד מחוץ לזרועות הממשל שמוגן באופן מפורש בחוקה האמריקאית - אינה אויב העם. "אני פה לייצג את הנשיא, הוא הביע את דעתו באופן מפורש", אמרה וסיימה את התדרוך.

   

  "זה היה רגע השפל הכי גדול בהיסטוריית התדרוכים בבית הלבן", אומר עיתונאי ותיק שמגיע לתדרוכים כבר שנים רבות ל”ידיעות אחרונות”, "שהאיש הממונה על התקשורת בבית הלבן יסרב להגן על העיתונות החופשית בארה"ב, זה משהו שלא חשבתי שאראה בימי חיי. אבל שום דבר בהתנהגות של שרה סנדרס הוא לא משהו שחשבתי שאראה בימי חיי. היא הדוברת הכי טובה שטראמפ היה יכול לחלום עליה, והדבר הכי רע שקרה לנורמת היחסים בין התקשורת לנשיא ארה"ב. גם הדוברים הקודמים לא אהבו את מה שכתבנו על הבוסים שלהם, והיו לנו יחסים מתוחים עם רובם, אבל כל אחד מהם היה מוכן לחטוף כדור כדי להגן על החופש שלנו. לה לא אכפת מכלום, היא שמה את הנאמנות לטראמפ הרבה מעל הנאמנות לדמוקרטיה. אנחנו בצומת מסוכן מאוד בהיסטוריה של ארה"ב". כל כך מסוכן, שהפרשן הימני הנחשב ברט סטיבנס כתב השבוע ב”ניו יורק טיימס”: ‘אנחנו מתקרבים ליום שבו הדם שיישפך בחדר החדשות יהיה על ידיו של הנשיא'".

   

  "לא הכי פופולרית בחדר"

   

  האמריקאי הממוצע לא ממש שולט בשמותיהם של דוברי הבית הלבן הקודמים. לצד בריידי, שנפצע כאמור קשות בהתנקשות ברייגן, ואולי גם ארי פליישר, שהיה הדובר בתקופת פיגועי 11 בספטמבר ומלחמת עיראק, הוא ייזכר אולי רק בשון ספייסר, הדובר הקודם והנלעג של טראמפ ("היטלר הכניס את היהודים ל'מרכזי שואה'"). למעשה, סביר להניח שיותר אנשים מכירים את סי ג'יי קרייג, הדוברת המיתולוגית של הנשיא ברטלט בסדרה "הבית הלבן". אבל אם תשאלו מי הדובר הנוכחי ‑ רוב הנשאלים ככל הנראה יידעו את התשובה. שרה האקבי סנדרס, אמא לשלושה ילדים, שתהיה החודש בסך הכל בת 36, חקקה את השם שלה עמוק־עמוק בפרק הנוכחי, המטורף במיוחד, של ההיסטוריה המטורפת גם ככה של ארה"ב.

   

  הדובר הקודם, שון ספייסר
  הדובר הקודם, שון ספייסר

   

  עד הממשל הנוכחי, תדרוכי העיתונות בבית הלבן היו עוד אירוע בסדר היום, ואם הנשיא לא קפץ פתאום לבקר, גם היו משמימים למדי. עיתונאים שאלו שאלות, האיש על הבמה ענה או ייצר ספין וניסה לפחות לא לשקר לגמרי. ההנחה הבסיסית הייתה ששני הצדדים שומרים על מטרה אחת, מקודשת: חופש העיתונות, אחד היסודות חסרי התחליף של הדמוקרטיה.

   

  את שרה סנדרס כל הג'יבריש הזה לא מעניין. היא לא בעניין של אידיאלים ואפילו לא ממש של שירות ציבורי, התפקיד שלה הוא לעזור לטראמפ לשרוד את היום ולהטביע את הסערות הכי גדולות שהוא מייצר. היא עושה זאת בלי להרים את הקול, כמעט בלי להחליף הבעות פנים, תוך הפגנת כישרון התחמקות מרשים וציניות אינסופית. לא חשוב איזו פצצה טראמפ מטיל בבוקר, בצהריים סנדרס עומדת ואומרת לאמריקה: "תמשיכי ללכת, אין מה לראות כאן".

   

  "היא נכנסת לחדר התדרוכים ומביאה את התפיסה של טראמפ, שלפיה מי שתומך בו הוא ווינר וכל היתר לוזרים", אומר אחד העיתונאים העדים לתופעה, "גם היחס לתקשורת הוא כזה. 'פוקס ניוז' הוא הערוץ היחיד שאומר אמת — כל היתר שקרנים".

   

  דוברים קודמים של הבית הלבן צופים במתרחש בלסת שמוטה. "אני כבר לא ממש מזהה את העבודה", אמר ל"פוליטיקו" ג'יי קרני, ששימש בתפקיד תחת הנשיא ברק אובמה. "זה מרגיש כמו ג’וב שונה לגמרי", הוסיף גם ארי פליישר שעשה את זה אצל ג'ורג' בוש.

   

  בפברואר שעבר הופיעה סנדרס באירוע בוושינגטון לצד מייק מקארי, שהיה דובר הבית הלבן בתקופת נשיאותו של ביל קלינטון. מקארי אמר לה בכעס: "את חייבת לדאוג שהממשל יכבד את תפקידה של העיתונות החופשית. לא ייתכן שהנשיא יכריז על התקשורת כאויב העם ויצעק, מדי יום, ‘פייק־ניוז’". סנדרס הגיבה בחיוך: "אני רגילה לא להיות תמיד האדם הכי פופולרי בחדר". מקארי רק האדים עוד יותר: "את לא יכולה לעשות את העבודה הזאת אם את יוצאת כל יום למלחמה נגד העיתונאים". סנדרס לא הורידה את החיוך כשאמרה: "לא הכרזנו מלחמה על העיתונות". רק זמן קצר קודם היא עמדה בחדר התדרוכים והודיעה כי טראמפ מתכוון להעניק את "פרס הפייק־ניוז", ואילו עכשיו ישבה על הבמה ואמרה לקהל של עיתונאים כי מה שהם רואים ושומעים לא באמת קורה. ובזאת נגמר הדיון.

   

  צמר גפן מתוק

   

  כדי להבין איך הפכה האקבי סנדרס מאישה שכל מכריה מתארים כמקסימה, נעימה ומצחיקה, לפנים של ממשל שמשקר לעם האמריקאי כל יום, כל היום - "וושינגטון פוסט" פירסם בשבוע שעבר רשימה של 4,229 שקרים או סילופים שאמר טראמפ ב־558 יום, ממוצע של כמעט 7.6 שקרים ביום - צריך לחזור לאחור, לילדותה בעיר הופ שבארקנסו.

   

  האב, המושל לשעבר מייק האקבי
  האב, המושל לשעבר מייק האקבי

   

  סנדרס היא הצעירה מבין שלושת ילדיו של מייק האקבי ‑ כומר אוונגליסטי בעברו, שכיהן כמושל ארקנסו והפך למועמד לנשיאות ‑ וינקה פוליטיקה כבר מהעריסה. ב־1992, כשהאקבי רץ לסנאט וניהל את מסע הבחירות הראשון שלו, עבדה שרה בת התשע במשרה מלאה בקמפיין. אביה היה נותן לה שטר של חמישה דולרים וערימה של פלאיירים, ואומר לה שאחרי שתחלק את כולם תוכל לקנות בכסף צמר גפן מתוק.

   

  אמנם האקבי הפסיד את הקמפיין הזה, אבל כעבור שנתיים החליט לרוץ לתפקיד מושל ארקנסו. שרה הייתה בת 11 ונחשפה בפעם הראשונה לצדדים המכוערים של עולם הפוליטיקה. ארקנסו של אותם ימים עדיין הייתה אז תחת הרושם הכביר שהותיר אחריו המושל הקודם, ביל קלינטון, והתקשורת המקומית התגעגעה אליו. שרה לקחה ללב את ההתקפות על אביה, שנבחר לבסוף לתפקיד, ולא שכחה אף פעם איך מצאה את עצמה מככבת בכותרות הראשיות בעיתונים אחרי שהייתה מעורבת בתאונת דרכים קלה, כשהתנגשה בעץ בעקבות נהיגה בכביש חלק. "את הטינה לעיתונאים היא פיתחה מגיל צעיר", אומר עיתונאי שמכיר אותה, "כמו גם את התיעוב לקלינטונים".

   

  הילרי קלינטון. “שרה פיתחה את התיעוב אליה בגיל צעיר", אומר עיתונאי מקורב
  הילרי קלינטון. “שרה פיתחה את התיעוב אליה בגיל צעיר", אומר עיתונאי מקורב

   

  היא הייתה פעילה רפובליקנית בולטת בתיכון, הלכה לקולג’ וחזרה כדי לעבוד בקמפיין נוסף של אביה, שרץ לקדנציה שנייה ב־2002. "היה תענוג ללמד אותה, היא הייתה כיפית, חייכנית, שנונה, אתה לא רואה שום דבר מזה באישיותה הציבורית עכשיו", אמר ל"פוליטיקו" הפרופסור שלה למדע המדינה, האל בס.

   

  הרגע המעצב בקריירה וגם בחיים הפרטיים של שרה האקבי, היה מסע הבחירות של אביה לנשיאות ב־2008. שרה מונתה לאחראית על המסר הפוליטי, עבדה ימים ולילות ופגשה מתנדב בקמפיין בשם בריאן סנדרס, שיהפוך לבעלה. אלא שאביה, מייק האקבי ‑ נגן בס חובב, שאוהב לספר בדיחות קרש ‑ הפך לקריקטורה בתקשורת האמריקאית. שרה לקחה אישית את הזלזול הפומבי, והטינה שפיתחה רק גדלה ואליה הצטרפו ככל הנראה גם זרעי התקרבנות בעקבות היחס לאביה.

   

  האקבי פרש מהמרוץ בשלב מוקדם למדי, כשהיה ברור שהוא לא יכול לנצח את ג'ון מקיין, וב־2016 החליט לנסות שוב, לצד 16 רפובליקנים אחרים שהחלו את הקמפיין. שלא כמו 14 מהם, הוא היה הראשון לזהות את פוטנציאל הניצחון של דונלד טראמפ. בקיץ 2015 טראמפ העליב קשות את ג’ון מקיין - מיתוס אמריקאי ורפובליקני שעבר עינויים בשבי בווייטנאם - כשאמר: "הוא לא גיבור מלחמה, הוא נפל בשבי. אני אוהב אנשים שלא נתפסים". אפילו המקורבים לטראמפ חשבו שזה גומר לו את הסיפור עוד לפני שממש התחיל, אבל האקבי הציע להם להקשיב לתגובות הקהל ולהבין שטראמפ לוחץ על הכפתורים הנכונים.

   

  האקבי פרש מהמרוץ כבר בהתחלה ושרה חיפשה את הקמפיין הבא. השיקול היחיד שלה היה: למי יש הסיכוי הטוב ביותר לנצח את הילרי קלינטון. כנוצרייה אדוקה היא התלהבה מההבטחות של טראמפ בענייני הפלות, אבל זה היה פחות משמעותי. היא גוררת שנאה תהומית לקלינטונים מהבית, וכשראתה איך טראמפ מדבר אל ועל הילרי, ידעה שמצאה את המקום שלה. בהיותה אחד האנשים המקצועיים היחידים בקמפיין הכאוטי של טראמפ, הפכה סנדרס מהר מאוד גם לאחד האנשים החשובים בו. טראמפ התרשם כבר אז מקור הרוח שלה, ומדי פעם היה מתקשר להחמיא לה על הופעותיה בטלוויזיה.

   

  הדבר היחידי שבאמת חשוב בעולם של טראמפ זו נאמנות. או שאתה איתו בכל דבר - אבל בכל דבר - או שאתה אויב. אין באמצע. את המקום שלה בליבו של טראמפ כבשה סנדרס סופית בסוף השבוע הקשה ביותר שהיה לקמפיין. אז דלפה הקלטת המפורסמת של Access Hollywood, שבה סיפר טראמפ מה הוא נוהג לעשות לנשים גם בלי הסכמתן, כי "כשאתה כוכב אתה יכול לעשות את זה".

   

  סנדרס הלכה לטלוויזיה, גינתה את דבריו של טראמפ, אבל אמרה שהאקט הנוצרי המתבקש הוא לקבל את התנצלותו. "אין אדם מושלם", אמרה לג'ייק טאפר מסי־אן־אן. כשטאפר שאל אם טראמפ עצמו מתכוון להתנצל בפני הנשים שכדבריו "תפס בפוסי", סנדרס עשתה את מה שהיא עושה הכי טוב, שינתה נושא: "האם הילרי קלינטון התנצלה בפני ארבעת האמריקאים שנהרגו בפיגוע בבנגזי?"

   

  "באותו רגע טראמפ ידע שהיא תלך איתו עד הסוף, לא חשוב מה יגיד או יעשה", אומר עיתונאי אמריקאי שעובד איתה.

   

  "לתקוע לליברלים"

   

  לבית הלבן הגיעה סנדרס כסגניתו של הדובר שון ספייסר, שמהיום הראשון הפך בדיחה מחוף לחוף. טראמפ כמובן רואה כל תדרוך בטלוויזיה, ואין דבר שהוא שונא יותר מאשר כשמישהו מאנשיו חושף מה שהוא מפרש כחולשה. "הוא מינה את ספייסר כי לחצו עליו לצרף לצוות כמה אנשים מהממסד של המפלגה", אומר אחד הכתבים בבית הלבן, "אבל הוא לא סבל אותו. אפשר היה לראות על ספייסר שהוא פה ושם מתייסר מהצורך להגיד דברים מגוחכים והרבה פעמים פשוט לשקר. את העובדה שספייסר הפך לדמות מגוחכת ב’סטרדיי נייט לייב’, טראמפ לקח כעלבון אישי. סנדרס וספייסר משקרים באותה מידה, אבל עליו ראו שהוא יודע שהוא משקר, ועליה לא. היא מקצוענית ורגועה. היא משקרת בלי להניד עפעף".

   

  אחרי החודשים הראשונים המטורפים של ספייסר, הוא יצא לחופשה קצרה וסנדרס נשלחה לתדרוך הראשון שלה. לא היה לה שום ניסיון בתחום ויועציו של טראמפ חששו, אבל הוא, מתברר, התאהב. טראמפ החל לדחוף את סנדרס לערוך עוד תדריכים ובמקביל ירדו המניות של ספייסר אל מתחת לאפס. בדיוק לפני שנה, ספייסר התפטר. סנדרס הוזעקה מחופשה משפחתית לבית הלבן ואחרי כמה שעות סימסה לבעלה: "קיבלתי את התפקיד".

   

  הופ היקס. הולכת בעקבותיה
  הופ היקס. הולכת בעקבותיה

   

  טראמפ סומך על סנדרס לא רק כי התמיכה שלה בו בלתי מתפשרת, אלא כי יש לה דרך להיראות לגמרי כנה גם כשהיא אומרת דברים שהם שקרים ברורים. אחרי עזיבתה של הופ היקס ‑ מי שהייתה מנהלת התקשורת של הבית הלבן ‑ סנדרס היא גם אחד האנשים המעטים שיכולים באמת לדבר עם טראמפ ואפילו לשנות את עמדתו. היא מצאה דרך לעשות זאת בלי להרגיז אותו - היא לא חולקת על דעתו אלא אומרת לו איך העיתונות עשויה להגיב, והרי אין דבר שטראמפ מודאג ממנו יותר מאשר איך העיתונות תגיב. בבית הלבן מספרים כי היא, במו ידיה, מונעת מטראמפ להתפוצץ כל יום מול הטלוויזיה. "היא האדם הכי חיוני בבית הלבן", אמר מקור ל”פוליטיקו”, "אין עוד אחד כמוה עבור טראמפ".

   

  סנדרס. “היא האדם הכי חיוני בבית הלבן", אמר מקור לאתר “פוליטיקו"
  סנדרס. “היא האדם הכי חיוני בבית הלבן", אמר מקור לאתר “פוליטיקו"

   

  כמו טראמפ, סנדרס תמיד תעדיף להוסיף קיסם למדורה מאשר לשפוך עליה מים. כשלפני כחודש וחצי התבקשה לעזוב מסעדה בווירג’יניה, לא היססה הדוברת לצייץ את שם המסעדה בחשבון הטוויטר שלה, מה שהוביל לשבועות של הפגנות ואיומים על חיי בעלת המסעדה. התקשורת סערה במשך ימים על "חוסר התרבותיות בשיח הפוליטי" וסנדרס שוב ציירה את עצמה כקורבן. טראמפ נהנה מכל רגע מזה וכך גם בסיס המצביעים שלו, שאוהב אותה יותר מאשר כל אחד אחר במעגל הקרוב של טראמפ, כולל בני המשפחה.

   

  "סנדרס שונאת את הדמוקרטים אפילו יותר מטראמפ", אומר אחד העיתונאים שנוכחים בתדריכים שלה, "צריך לזכור שאין לו באמת עקרונות או אידיאלים חוץ מאשר אהבה עצמית ותאוות בצע, אבל היא קנאית אידיאולוגית, היא רק רוצה לתקוע לליברלים, לא חשוב מה המחיר. אין לה שום בעיה להגיד בבוקר שעכשיו ערב, וזהו זה, אתה לא יכול להתווכח. הם כותבים את ההיסטוריה כמו שבא להם, וכיוון שמדובר יותר בכת מאשר במפלגה פוליטית נורמלית, המצביעים שלהם מאמינים לשרה סנדרס ולא למה שהם רואים במו עיניהם".

   

  יש לסנדרס כל מיני שיטות לא לענות לשאלות. היא יכולה להחליט ש"השאלה בלתי הולמת", או להגיד שהיא לא יודעת את התשובה וצריכה לבדוק, מבטיחה לחזור לעיתונאי עם התשובה, ואף פעם לא חוזרת. הנושא האחד שמולו היא נראית תמיד מוכנה הוא מלחמה יומיומית נגד התקשורת. רק בשבוע שעבר חזרה על סיפור מופרך, שלפיו דיווחים בתקשורת בשנות ה־90 על יכולות המודיעין של ארה"ב, גרמו לאוסמה בן־לאדן להפסיק להשתמש בטלפון הסלולרי שלו. היא נעצרה שנייה לפני שהאשימה את התקשורת האמריקאית בפיגועי 11 בספטמבר.

   

  מה שמשגע את העיתונאים זה שכאשר הם פוגשים אותה במשרדה, אוף דה רקורד ובלי המצלמות, היא הרבה יותר ישרה ואפילו נחמדה. "זה שונה לגמרי מההצגה שהיא נותנת מול המצלמות", אומר ל"ידיעות אחרונות" עיתונאי שעובד איתה, "וזה חבל, כי היא מפסידה הזדמנות להפוך למודל חיקוי מאוד חיובי וחסר תקדים. היא אמא לשלושה ילדים קטנים, היא האמא הראשונה אי פעם בתפקיד, ומצליחה לתמרן יפה בין זה לבין עבודה מלחיצה מאוד. היא יכלה למצב את עצמה כאייקון פמיניסטי היסטורי, אבל זה לא מעניין אותה. מה שמניע אותה זו שנאה שורשית לליברלים ולתקשורת, ונאמנות ברמה של בת משפחה לדונלד טראמפ. הדבר היחיד שמקודש בעיניה הוא הניצחון בכל מחיר. ההיסטוריה לא תהיה אדיבה אליה, אבל גם לא תוכל להתעלם ממנה. כולם יידעו מי הייתה שרה האקבי סנדרס".

   

  האקבי סנדרס (מימין) עם מלניה ודונלד טראמפ, הבעל, בריאן סנדרס, ושלושת ילדיהם. “אוף דה־רקורד היא נחמדה ושונה לגמרי מההצגה שהיא נותנת מול המצלמות"
  האקבי סנדרס (מימין) עם מלניה ודונלד טראמפ, הבעל, בריאן סנדרס, ושלושת ילדיהם. “אוף דה־רקורד היא נחמדה ושונה לגמרי מההצגה שהיא נותנת מול המצלמות"

   

  מציוציה של סנדרס:


   

  האם סי־בי־אס ניוז יודעים משהו עליי ועל התוכניות שלי לעתיד שאני לא יודעת? הייתי במסיבת הסיום בגן הילדים של הבת שלי, והם שידרו כתבה על “התוכניות שלי לעזיבת הבית הלבן" בלי לדבר איתי בכלל. אני אוהבת את העבודה שלי וגאה לעבוד בשביל הנשיא דונלד טראמפ

   

  תסמונת התיעוב לטראמפ הופכת למגפה רצינית בקרב הדמוקרטים. במקום להתפוצץ מהשגשוג הכלכלי, למה לא לחגוג אותו?

   

  הדמוקרטים אמרו שהנשיא טראמפ יפסיד בבחירות, ואחרי שניצח אמרו שהוא ייכשל והנה אנחנו, 18 חודשים אחר כך, עם מסים נמוכים יותר, כלכלה משגשגת וצבא חזק יותר. האמריקאים מנצחים תחת הנהגתו של טראמפ

   


  פרסום ראשון: 09.08.18 , 00:35
  yed660100