שישי 22 במרץ 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: רויטרס
  חדשות • 10.08.2018
  מכה עזה
  עד הרגע האחרון ניסו חמאס וישראל להשיג תמונת ניצחון בסבב האלים ביותר מאז "צוק איתן" • חמאס חרג ממנהגו לירות לטווח מוגבל ושיגר רקטה לעבר באר־שבע • צה"ל הגיב בחריפות ומוטט בניין שכנראה שימש למטרות צבאיות
  איתמר אייכנר, סמדר פרי, אליאור לוי ואילנה קוריאל

  190 שיגורים של רקטות ופצמ"רים מעזה, 30 יירוטים של "כיפת ברזל" ו־150 מטרות שהותקפו ברצועת עזה, ביניהן גם בניין רב־קומות שהופל – זה סיכום היממה האחרונה של הסבב המשמעותי והאלים ביותר בין ישראל לחמאס מאז מבצע "צוק איתן". אמש דיווחו הפלסטינים על הפסקת אש אולם בישראל הכחישו.

   

   

   

  הקבינט, שהתכנס אמש לישיבה נוספת, שנייה השבוע, לדון בהסלמה בעזה, לא קיבל כל הכרעה ובתום ארבע שעות הסתפק בהודעה שלפיה "הקבינט הנחה את צה"ל להמשיך לפעול בעוצמה נגד גורמי הטרור".

   

  קראו עוד:

  עצבי ברזל | איתן גליקמן

  עד הפעם הבאה | יוסי יהושוע

   

   

  מנתונים של צה"ל עולה כי רוב הרקטות שנורו מעזה ביומיים האחרונים נפלו בשטחים פתוחים, אבל לפחות שבע נפלו בתוך יישובים בשדרות ובעוטף עזה. 14 ישראלים פצועים פונו לבתי־חולים, ביניהם פצועה אחת במצב בינוני, שבעה שבעה פצועים קל ושישה נפגעי חרדה.

   

  בתגובה לשיגורים מעזה תקף צה"ל מהאוויר שורה של מטרות. עד הצהריים נשמרה המשוואה המוכרת שלפיה חמאס יורה לטווחים מוגבלים וצה"ל מגיב בתקיפת מוצבים, מחסנים ופירי מנהרות, אבל בשעה 15:00 חרג חמאס מהמשוואה כששיגר רקטת גראד לעבר באר־שבע, לראשונה מאז "צוק איתן". הרקטה נפלה בשטח פתוח ולא גרמה לנפגעים או לנזק, אבל בצה"ל החליטו להגיב בחומרה ולהעלות את הרף.

   

  רס"ן כ', סגן מפקד טייסת "אבירי הזנב הכפול" המשתתפת בתקיפות | צילום: דו"צ
  רס"ן כ', סגן מפקד טייסת "אבירי הזנב הכפול" המשתתפת בתקיפות | צילום: דו"צ

   

  התוצאה: חיל האוויר תקף ומוטט בניין בן חמש קומות בשכונת רימאל שבמערב העיר עזה. מדובר בבניין שעל פניו שימש כמוסד תרבות, אבל בצה"ל טוענים כי שכנו בו משרדי מנגנוני ביטחון הפנים של חמאס וכי הוא שימש את הארגון למטרות טרור.

   

  הפלת הבניין, שצולמה מכל זווית אפשרית, נועדה לאפשר לצה"ל להשיג ניצחון תודעתי על חמאס. בכירים בישראל אמרו אמש כי הפלת הבניין הייתה איתות לחמאס מה יקרה אם ישיכו בירי.

   

  שכונת רימאל היא שכונה עשירה יחסית, המשקיפה אל הים, שבדרך כלל אינה יעד להפצצות. תושבי השכונה הם ברובם אנשי עסקים ויש בה לא מעט מוסדות תרבות, בתי־מלון ומסעדות. בכירי חמאס דווקא לא מתגוררים שם, מתוך רצון לא להיראות מנותקים מהעם.

   

  לדברי רס"ן כ', סגן מפקד טייסת "אבירי הזנב הכפול" המשתתפת בתקיפות בעזה, הבניין שהופל ששימש את חמאס לצרכים צבאיים. "אנחנו עוקבים אחרי תמונת המצב כל העת, וערוכים ומוכנים להמשך הפעילות בסבב הנוכחי, אם נידרש",אמר. "נעשה הכל על מנת לשמור על ביטחון תושבי הדרום".

   

  |
  |

   

  בהודעת צה"ל נאמר כי התקיפות גרמו פגיעה קשה בחמאס. "חמאס נושא באחריות לכל הנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות לפעולות הטרור המופעלות נגד אזרחי ישראל", נמסר. "צה"ל ערוך למגוון תרחישים ונחוש להמשיך לבצע את משימתו להגן על אזרחי ישראל".

   

  בינתיים ממשיכים המצרים במאמצים להביא להסדרה ארוכת טווח. בישראל מעריכים שחמאס מעוניין בהסדרה וכי ההסלמה האחרונה הייתה חלק מהניסיון שלו לשפר עמדות ולצאת עם תמונת ניצחון. בקבינט יש הסכמה שלא נכון להיגרר למבצע קרקעי בעזה, אבל גם הם מחפשים תמונת ניצחון שתסייע להפחית את דרישות חמאס.

   

  מצרים ושליח מזכ"ל האו"ם למזרח התיכון, ניקולאי מלאדנוב, עשו אתמול מאמצים גדולים לבלום את ההסלמה, אולם לאחר שיגור הרקטה לעבר באר־שבע והפלת הבניין בעזה הביעו חשש שפני הצדדים לעימות רחב יותר מאשר להסדרה. לקראת חצות דווח כי המאמצים נשאו פרי וכי הושגה הפסקת אש בחסות מצרית, לפחות לעת עתה.