שישי 27 בנובמבר 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  חדשות • 12.08.2018
  האיש הזה יהיה ראש ממשלת בריטניה?
  בן־דרור ימיני

  ג'רמי קורבין, מנהיג מפלגת הלייבור הבריטית, מעמיד סימני שאלה לא פשוטים בנוגע לאנטישמיות. התנהלותו לא מותירה ספק בנוגע לאיש עצמו. מי שחושב שחמאס וחיזבאללה הם ידידיו, מי שעלה לקברו של מתכנן הפיגוע באולימפיאדת מינכן, מי שטען שפיגוע של הג'יהאד במצרים בוצע על ידי ישראל, מי שמבקר את ה־BBC משום שהוא תומך בזכות קיומה של ישראל, מי שהיה חבר בקבוצת פייסבוק אנטישמית, מי שמשתתף בכנסים אנטישמיים, מי שמתנגד להגדרת האנטישמיות שאומצה על ידי מדינות וגופים רבים – הוא אנטישמי. זו רשימה חלקית, משום שמדי שבוע צצים גילויים חדשים על האיש, וגם בעיתונים בבריטניה שלא בהכרח ידועים באהדתם לישראל כבר מודים שיש בעיה.

   

  ובכל זאת, סימני השאלה נותרים בעינם. משום שלא רק שקורבין זוכה לתמיכה המונית של חברי מפלגתו, אלא שהגילויים החדשים לא בדיוק משפיעים על הציבור הכללי. כל פלגי היהודים, למעט האנטי־ציונים, חוששים לגבי עתידם בבריטניה, אבל התמיכה בו מתרחבת. למעשה, ככל שמתרבים הגילויים על האנטישמיות של קורבין, כוחה של הלייבור בסקרים הולך ועולה, ובסקר האחרון היא מובילה ב־4% על מפלגת השלטון. זה מפחיד. אמרו על טראמפ שאין סיכוי שינצח. והוא ניצח. אמרו שהגילויים על שוביניזם וגזענות ובהמיות מפילים אותו לקרשים. אז אמרו. ההמשך ידוע. עכשיו בריטניה בדרך?

   

  האם זה אומר שלא רק קורבין בצמיחה, אלא גם האנטישמיות? ובכן, העמדות האנטי־ישראליות והאנטישמיות של קורבין הן ככל הנראה מרכיב שולי בשיקולי המצביעים. הרי המנהיג הקודם של הלייבור, אד מיליבנד, היה יהודי, ומוצאו לא השפיע על חברי המפלגה. אבל אין כאן נחמה. משום שעמדות מנהיג המפלגה מחזקות מגמות שקיימות בציבור. קורבין עלול להעלות את מפלס האנטישמיות. הברית, שהייתה בשוליים, בין השמאל הרדיקלי לתומכי הג'יהאד, עלולה להתרחב. הרי קורבין מחדיר את השוליים למרכז.

   

  בחוגים רבים מגלים סלחנות לקורבין, משום שהוא נתפס "רק" כאנטי־ציוני. הרי העוינות לישראל בבריטניה חוצה מפלגות, והטענה ש"ישראל מבצעת פשעי מלחמה" זוכה לתמיכת 62% מהבריטים. במובן הזה יש ממש בטענה ש"היהודים סובלים בגלל מעשיה של ישראל". אלא שזה לא בגלל ישראל, זה בגלל השקרים שמתפרסמים על ישראל.

   

   

  על הרקע הזה, לא מקרי שגדול תומכיו של קורבין בישראל הוא גדעון לוי. אצלו מדובר במסורת. הוא הרי מעריץ את רוג'ר ווטרס, שעומד בראש הקמפיין הבינלאומי השולל את זכותם של יהודים למדינה משלהם, והוא גם היה אורחו האישי של מהטיר מוחמד, אנטישמי מוצהר שהיה בעבר מנהיג אינדונזיה. אם מישהו נגד יהודים וישראל – חזקה על לוי שיהפוך למעריץ שלהם. וה"הכשר" הזה, מיהודים וישראלים, מעודד אנשים מתועבים כמו מוחמד, ווטרס וקורבין להמשיך במלוא המרץ.

   

  כדאי לשים לב שלפי סקר של הליגה נגד השמצה בין גרמניה, צרפת ובריטניה, האחרונה מצויה במקום האחרון במדד האנטישמיות. זה בדיוק המקום שבו מנהיג נחוש ורדיקלי כמו קורבין יכול לשנות את התמונה. גרוע מכך, קורבין זוכה לאחוזי תמיכה גבוהים יותר בקרב הצעירים; הקמפוסים שלו. בפברואר 2016 אלכס צ'למרס, מנהיג תא הסטודנטים של הלייבור באוקספורד, התפטר בעקבות הצטרפות התא ל"שבוע האפרטהייד" נגד ישראל. חמור מכך, הוא האשים את חבריו בשמאל בנימות אנטישמיות.

   

  מאז המצב החמיר. קורבין קובע את הטון. הדגל שלו אינו אנטישמיות. הוא פשוט שייך לשמאל הרדיקלי, שלא מחובר למוסלמים אלא לאיסלאם האנטישמי. הפרדוקס הוא שדווקא המדינה הפחות אנטישמית באירופה עלולה ליפול לידי פוליטיקאי אנטישמי. עד לאחרונה, החשש הגדול היה שזה יקרה כתוצאה מעלייתה בבחירות של אחת ממפלגות הימין הקיצוני. נכון לעכשיו, הסיכוי הגדול ביותר שזה יקרה צומח דווקא משמאל.

   


  פרסום ראשון: 12.08.18 , 23:07