שבת 20 ביולי 2019
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  גיא מרוז
  חדשות • 14.08.2018
  זה שידור ציבורי?
  גיא מרוז

  אין לי ספק שרבים מכם התעלפו, נכנסו להלם קל ולחוויה רגשית עמוסה כששר התקשורת הודיע בהתרגשות שהאירוויזיון בוא יבוא! תחרות הזמר המופלאה תגיע לישראל, נמצא הסידור, נמצא הכסף, נמצא הסולם לרדת מעל העץ. והעם בציון גומר את ההלל על ממשלתו המופלאה, על התאגיד המצוין שהתעקש עד הרגע האחרון, וכשהבין שהמשחק מכור - ידע למצמץ נהדר ראשון או שני, זה לא משנה - זה אותו סיפור כבר עשרות שנים: השידור הציבורי, הממשלה שמנהלת אותו, הכסף, הלחצים, הפוליטיקה.

   

  אני מחבב את האירוויזיון כבר שנים רבות, מאז אילנית. אני לא יכול לשאת את היחסים המסוכנים שבין המשטר לשידור הציבורי. אני כמעט בטוח שכאשר גלי עטרי ולהקת "חלב ודבש", שהיא לא מדברת איתה כבר כמעט 40 שנה, זכו, מנכ"ל רשות השידור עלה לבמה להעניק משהו. כי זה נורא קשור אליו, הנפלאות שבשיר "הללויה". ועכשיו, אחרי שהיינו בטוחים שהתאגיד החדש נמלט מציפורני הקומיסרים - הרי יש לו תקציב מוגדר מראש - הנה שוב הכל אותו דבר. ערבויות, הבטחות של שר האוצר, השתדלות של ראש ממשלה, ושר תקשורת שללא ספק כבר מפנטז על שיר משלו בתחרות.

   

  עכשיו צריך השידור הציבורי לבקר מדי פעם את אותו שר האוצר שהתחייב לעזור לתאגיד אם יקרה משהו - אלוהים יודע מה נסגר שם בסוף בלחשושי־לחשושים. והם הרי אנשים טובים שם בתאגיד, טובים לא פחות מהרבה אנשים בשידור המסחרי, רק שברור להם שעתידם יוכרע בפגישה משולשת בין כחלון, ביבי ורגב, לאו דווקא בסדר הזה. שר התקשורת דווקא לא יחליט כלום, אבל ימהר להודיע ברגע שההנהגה תחליט.

   

  אז מה כל הרעיון בשידור הציבורי הזה? מה ציבורי במנגנון שמנוהל על ידי אינטרסים של פוליטיקאים, טובים ורעים כאחד? לפחות הערוצים המסחריים שקופים: הם ממומנים על ידי מפרסמים וטייקוני ענק, שלא מצליחים - בבקשה תאמינו לי - לשנות ולקבוע פסיק משידורי החדשות בהם. אני לא יודע לספר על השפעה של פוליטיקאים היום על השידור הציבורי, אבל את הסיפורים הנוסטלגיים אנחנו מכירים היטב. למה שזה ישתנה עכשיו, כשחייבים כל כך הרבה למשטר הטוב שאיפשר ברגע האחרון את קיום האירוע הנוצץ הזה?

   

  קראו את הסיכום הזה ותגידו לי שאתם מאמינים שיהיה כאן שידור ציבורי נטול השפעה פוליטית: "נושא מימון האירוויזיון יידון בין התאגיד והצוותים המקצועיים באגף התקציבים. הצוותים המקצועיים יביאו את המלצתם בפני הגורמים המוסמכים". סוף ציטוט. והנה פרשנות: המימון יידון בין מנהלי התאגיד לנערי האוצר, והם, לפי התנהגות מנהלי התאגיד, ימליצו לכחלון, שימליץ לביבי, לרגב ולעושי דברם איוב קרא ומקהלת העפרונים - כמה לתת, מתי לתת והאם לתת. כן, אני כבר מדמיין את התחקיר הנוקב על שר האוצר שיופיע ממש לפני האירוויזיון בשידורי "כאן". בכלל לא בטוח שצריך תחקיר על שר האוצר, הוא מאוד נחמד לאחרונה, אבל איך אפשר לנהל ככה שידור ציבורי? כמה אפשר לא ללמוד מטעויות העבר? מתברר שעד אינסוף. √

   

   


  פרסום ראשון: 14.08.18 , 22:39