ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  גילויים מעניינים ממילון מונחים זוגי חדש | איור: זאב אנגלמאיר
  זמנים בריאים • 23.08.2018
  ידע הוא הנאה
  40 אחוז מאיתנו מעדיפים לעשות את זה בחושך, 28 אחוז מהאוסטרלים התנסו במין בשלישייה • ועוד גילויים מעניינים ממילון מונחים זוגי חדש
  שיר־לי גולן

  "היכולת ליצור עתיד טוב יותר נמצאת בידיים שלנו כל הזמן. לכן בכל בעיה זוגית ומינית אל תהססו, אל תתמהמהו". כך כותב הסקסולוג ד"ר עידן מיליצ'ר, אחראי המרפאה האנאורגנית לגברים בבית החולים איכילוב, בהקדמה לספרו החדש "סקסולוגיה ‑ זוגיות ומיניות מאל"ף עד תי"ו" (בהוצאת צבעונים). הנה כמה ערכים מהספר:

   

  אוננות: פעולה טבעית, חלק ממהות הקיום של המין האנושי. היא אינה מזיקה לגוף ואינה פוגעת באורח החיים של האדם ושל הקרובים לו, כל עוד היא נשלטת.

   

  ביסקסואליות: כשליש מהאוכלוסייה בארץ הם לפי מחקרים ביסקסואליים, כלומר יכולים להימשך לנשים ולגברים כאחד. אלפרד קינסי תיאר את ההתנהגות המינית האנושית כספקטרום שיש בו שישה רכיבים, החל בהטרוסקסואליות מלאה וכלה בהומוסקסואליות מלאה.

   

  גיל המעבר בגברים: אין אירוע ספציפי המציין את הגיל הזה, אך נמצא שגברים רבים עוברים תופעות המאפיינות אותו בגילי 50־45. בהן: גלי חום, קשיי שינה, ירידה ברמה הקוגניטיבית, ירידה בתפקוד המיני. המקור הוא כנראה, בין השאר, ירידה ברמת הטסטוסטרון.

   

  דימוי גוף: הוא פונקציה של שלושה גורמים ‑ החינוך בבית (מה שראינו ועד כמה העירום היה טבעי ומקובל), המסרים החברתיים והאישיות. המחקר מלמד כי לדימוי הגוף השפעה על המיניות, ובין השאר על העדפת הסקס באור או בחושך. לפי אחד הסקרים בנושא, כ־40 אחוז מאיתנו מעדיפים לעשות את זה בחושך.

   

  התמכרות למין: התלהבות ממין היא חיובית, אם המין משמש מקור ליצירתיות ולביטוי עצמי. כשזה כפייתי, זה פוגע בדימוי העצמי ובמהלך התקין של החיים, וזה דורש טיפול.

   

  וגיניזמוס: התכווצות לא רצונית של פתח הנרתיק, האופיינית ל־15־10 אחוז מהנשים. אפשר וכדאי לטפל בזה ‑ הטיפול נמשך לרוב עד חצי שנה ושיעור ההצלחה עומד על 95 אחוז.

   

  זקפה: לגברים רבים בגיל מתקדם יש הפרעות בזקפה, כלומר חוסר יכולת להשיג זקפה או לשמור על זקפה המאפשרת מגע מיני מלא. המקור יכול להיות רגשי או גופני. התרופות המיועדות ליצירת זקפה מסייעות, לפי המחקר, לכ־78 אחוז מהגברים שלהם בעיית זקפה על רקע גופני.

   

  חשק ותשוקה: חמישה גורמים משפיעים עליהם ‑ גנטיקה, בריאות גופנית, גמישות רגשית וזוגית, הגשמה אינטלקטואלית ומעשית ושביעות רצון אישית וזוגית. הקריטריונים לאבחנת ירידה בחשק הם היעדר פנטזיות מיניות והיעדר חשק לקיום יחסי מין באופן קבוע או חוזר.

   

  טיפול מיני: כיום יש מענה לרוב הקשיים המיניים באמצעות טיפול תרופתי, טיפול פסיכולוגי־סקסולוגי, טיפול זוגי, פיזיותרפיה, סרוגייט ועוד. רצוי לבחור מטפל מיני שקיבל הכרה ממשרד הבריאות לאחר שהוכשר בתחום הטיפול המיני.

   

  ילדים ופורנו: כ־60 אחוז מהילדים ובני הנוער נחשפים לפורנו והשפעתו עליהם קשה. הם מפנימים מסרים מיניים מעוותים, הפרדה בין מין לרגש, התרכזות בטכני, השפלת נשים ועוד. חשוב להתחיל בחינוך המיני בבית בגיל צעיר ובבוא העת גם לדבר איתם על הפורנו.

   

  כאב ראש ויחסי מין: כאב הראש הוא כנראה התירוץ הנפוץ ביותר לחוסר רצון לעשות סקס. אבל לפעמים הוא אמיתי, מופיע עם העלייה בריגוש המיני, גובר עם העלייה בלחץ הדם ומגיע לשיאו בזמן האורגזמה.

   

  מין בשלישייה: הוספת צלע שלישית היא דרך לגוון את חיי המין ולפעמים גם להימנע מבגידה. זה עשוי לחזק ולהעמיק את הקשר הזוגי, ואולם זה עלול גם להוביל לקנאה קשה ולהתפרקות הקשר. אלופי העולם בתחום הם האוסטרלים ‑ 28 אחוז מהם הצהירו על התנסות אחת כזאת לפחות.

   

  נקודת הג'י: נמצאת במרכז הנרתיק, 5־4 ס"מ לכיוון דופן הבטן, בזווית של 45 מעלות ימינה או שמאלה.

   

  סאדו־מאזוכיזם: סאדיזם הוא הנאה מגרימת סבל פיזי או נפשי לשותף, ומאזוכיזם הוא הנאה מינית הנגרמת מכאב או התעללות. כעשרה אחוזים מהגברים וכשישה אחוזים מהנשים נהנים מפעילות מינית שיש בה מגע מכאיב.

   

  עוררות מינית מתמדת: תופעה נדירה השייכת להפרעות בתפקוד המיני של נשים. זהו מצב עקבי וממושך של גודש בכלי הדם, רגישות ועוררות תמידית של איברי המין בלי קשר לגירוי פסיכולוגי או גופני, והיא אינה ביטוי לחשק או לרצון לעשות סקס. תרופות מסוימות עוזרות בצמצום התופעה וטיפול בנזעי חשמל יכול להעלימה.

   

  פנטזיה מינית: לאחר פרק זמן בקשר זוגי, ניתן לאפשר שימוש בפנטזיה מינית בזמן האקט המיני. זה נורמלי ואף מוצדק כשזה לא פוגע בקשר.

   

  צרכים מיניים: מקור החיים המניע ושומר על זוגיות מוצלחת הוא היכולת להבין את צרכיו של כל אחד מבני הזוג וללכת לקראתו. פער בצרכים המיניים הוא מנת חלקם של רוב הזוגות, והוא עלול לעורר מתחים ולהוביל למריבות.

   

  קונדום: יש המדווחים שהקונדום פוגם בהנאה המינית שלהם, ולעומתם יש המוצאים בירידה בגירוי המיני יתרון של הארכת המשחק המיני, שכן איבר המין נשאר זקוף זמן רב יותר והשפיכה מתעכבת. הלבשת הקונדום יכולה להיות חלק מהמשחק המיני ובדרך כלל אין בה כדי לפגום בהנאה, אבל לא מעט גברים מתלוננים שהקונדום משבית שמחות, כי זקפתם יורדת כשהם מנסים להלבישו.

   

  רווקים ונשואים: יש הסבורים שהדבר האמיתי הוא רווקות מאושרת, אבל מחקרים מוכיחים שאנשים נשואים מאושרים יותר מרווקים. אנשים שהם שבעי רצון מחייהם וחיים בתחושת מיצוי והגשמה עצמית עוד ברווקותם ‑ יהיו מאושרים אף יותר עם הנישואים והקשר הזוגי.

   

  שפיכה נשית: מהתופעות המסתוריות בעולם המיניות. לפי המחקר בתחום, מדובר לרוב בנוזל סיכה המופרש בחלק החיצוני של הנרתיק, בכמויות המשתנות מאישה לאישה וממגע למגע. יש נשים שאצלן כמות הנוזל עולה מאוד עם האורגזמה, ונראה שלזה הכוונה.

   

  תנוחות: התנוחה הכי טובה והכי מגרה היא זאת שבה שני בני הזוג נהנים. זה לא חייב להיות אקרובטי כדי להיות טוב. •

   

   

  shirgos@gmail.com

   


  פרסום ראשון: 23.08.18 , 22:56