ראשון 12 ביולי 2020
בפייסבוקבטוויטרבאינסטגרם
נגישות
ידיעות אחרונות
הכי מטוקבקות
  צילום: שאול גולן
  חדשות • 30.08.2018
  שיעור היסטוריה
  דור בא ודור בא: בוגרי בית־הספר היסודי "חביב" משנות ה־40 חזרו למוסד שבראשון־לציון כדי לפגוש את התלמידים שיעלו מחרתיים לכיתה א' • "הייתי מתצפת מהכיתה על אנשי האצ"ל וצועק להם מהחלון כשהבריטים היו מתקרבים", נזכר רמי זמסקי (81) • יהודה לביב (91) בירך: "אני מאחל לילדים החמודים לעמוד כאן בעוד 80 שנה ולברך את העולים לכיתה א'"
  תמר טרבלסי חדד | כתבתנו לענייני חינוך

  זו ילדותם השנייה: 70 שנה ויותר אחרי שסיימו את לימודיהם בבית־הספר היסודי "חביב" בראשון־לציון, חזרו השבוע הבוגרים למפגש מרגש עם התלמידים העולים השנה לכיתה א'.

   

  בית־הספר "חביב", שהוקם ב־1886, נחשב לבית־הספר העברי הראשון בארץ ובעולם שבו כל מקצועות ההוראה נלמדו בשפה העברית. בוגרי בית־הספר משנות ה־40 ביקרו במקום שבו הייתה פעם הכיתה שלהם, שיעשעו ונתנו עצות לתלמידים שבדרך - ובעיקר העלו זיכרונות מתקופת לימודיהם בימי המנדט הבריטי.

   

  רמי זמסקי (81) חזר לשנת 1945 וסיפר שנהג לשבת ליד חלון הכיתה ולהשקיף על אנשי האצ"ל שהדביקו כרוזים ברחוב למטה. "הייתי מתצפת עליהם וצועק להם מהחלון כשהבריטים היו מתקרבים - והם היו מיד בורחים", הוא שיחזר והוסיף: "לבית־הספר 'חביב' יש משמעות מיוחדת עבורי כי היכרתי את אשתי בכיתה ה', ומאז, כבר 71 שנה, אנחנו ביחד". זמסקי גם בירך את הילדים ואמר: "יש לי המלצה בשבילכם, תלמדו לקרוא וגם תבינו את מה שאתם קוראים".

   

  חיים עדיני (82), בנו של המנהל המיתולוגי של בית־הספר יונה עדיני, בירך אף הוא את הזאטוטים וסיפר להם בגאווה על פרויקט "בית לעברית" שהוא, כחבר בארגון הבוגרים, לוקח בו חלק. יהודה לביב (91), שגם ילדיו למדו בבית־הספר, הביט 80 שנה קדימה. "אני מאחל לכל הילדים החמודים לעמוד כאן במקומי בעוד כ־80 שנה ולברך את העולים לכיתה א'", אמר.

   

  צילום: שאול גולן
  צילום: שאול גולן

   

   

  שרה חלמיש, נינתו של זאב אברמוביץ', שהגיע לארץ ב־1882 במסגרת העלייה הראשונה והיה ממייסדי ראשון־לציון, סיפרה בהתרגשות כי נכדתה, נופר, היא דור רביעי בבית־הספר.

   

  ואילו אופירה שפינר (81) סיפרה כי אחרי שהתאלמנה היא פגשה את בני ברגר, שלמד איתה בכיתה א', וכיום הם זוג. "החיים יפים ורבי־משמעות, תלמדו עברית ותהיו גאים שאתם לומדים בבית־הספר העברי הראשון בעולם", היא אמרה לילדים בני השש והשבע.

   

  המפגש יוצא הדופן, במקום ההיסטורי, נערך ביוזמת ראש עיריית ראשון־לציון, דב צור, שאף הוא בוגר בית־הספר "חביב", ו"בית לעברית" - מרכז תרבות שיוקדש לשפה העברית ולתרבות העברית.

   


  פרסום ראשון: 30.08.18 , 23:38